Najczęstsze nowotwory występujące u mężczyzn
Strona główna » Poczekalnia » Mężczyzna » Najczęstsze nowotwory występujące u mężczyzn

Najczęstsze nowotwory występujące u mężczyzn

POCZEKALNIA. Mężczyzna

W. Press

zdrowemiasto.pl | dodane 29-02-2016

Fot. W. Press
 
Nowotwory wciąż są chorobami, na które w późnym stadium nie ma lekarstwa - i to w dużej mierze sprawia, że profilaktyka odgrywa tak istotną rolę. Niestety, ilość przypadków śmiertelnych w przypadku nowotworów wykrytych u mężczyzn nadal jest spora, jednakże już teraz, w oparciu o statystyki, da się określić, z którymi nowotworami mężczyźni mają do czynienia najczęściej.

Sprawa jest poważna, ponieważ śmiertelność w wyniku zachorowania na nowotwory nadal jest ogromna - duży odsetek mężczyzn zapomina bowiem o koniecznej profilaktyce, idąc do lekarza dopiero wówczas, gdy czuje się po prostu źle. Tymczasem nowotwory są drugą z kolei statystyczną przyczyną zgonów wśród mężczyzn w Polsce.

Najczęstsze męskie nowotwory

Mężczyźni najczęściej zapadają na nowotwory płuc, które jednocześnie okazują się jednymi z najbardziej śmiertelnych w ich wypadku. Stanowią one ok. 20% wszystkich nowotworów, które zostają u nich stwierdzone, zaś u kobiet występują o wiele rzadziej. Szczególne na nowotwory płuc narażeni są oczywiście palacze, a także osoby, które pracują w niekorzystnych warunkach; coraz więcej notuje się również przypadków choroby u osób, które mieszkają w dużych miastach.

nowotworymezczyzn.jpg

Drugim z kolei nowotworem, który jest często wykrywany u mężczyzn jest rak prostaty – ten jednak wykrywa się o wiele wcześniej, z uwagi na jego uciążliwy przebieg, dlatego też w większości przypadków nie jest on śmiertelny, a także istnieje wiele metod jego leczenia. Kolejny jest rak żołądka, na którego choruje ok. 5% mężczyzn, głównie palących papierosy oraz prowadzących siedzący tryb życia. Jest on również bardzo śmiertelny, co wynika z faktu, że łatwo tworzą się przerzuty, zaś sama choroba może rozwijać się wręcz błyskawicznie.

Grupy ryzyka przy nowotworach

Każdy z nowotworów ma inną grupę ryzyka, jednakże można rozpoznać ogólne warunki, w których rak atakuje częściej. Przede wszystkim jest to uwarunkowanie genetyczne - jeśli w bliskiej rodzinie ktoś chorował na nowotwory, to sytuacja może się powtórzyć, a mężczyzna jest w zwiększonej grupie ryzyka. Na ryzyko powstawania nowotworów wpływają również nieprawidłowe warunki życia - duży stres, siedzący tryb życia, mała aktywność fizyczna, nieprawidłowa dieta oraz spożywanie dużych ilości przetworzonego chemicznie pożywienia. Także palenie tytoniu oraz picie alkoholu w nadmiernych ilościach może prowadzić do zwiększonego ryzyka zachorowania na raka.

Profilaktyka nowotworów

Podstawą profilaktyki nowotworów jest monitorowanie stanu zdrowia. Należy regularnie wykonywać badania kontrolne, w tym badania krwi, moczu oraz kału. U mężczyzn konieczne jest też regularne badanie prostaty, nawet co rok przy dużym ryzyku zachorowania na raka prostaty. Należy także poddawać się badaniu RTG pod kątem raka płuc. Przydatne mogą być wykonywane z krwi profilaktyczne badania genetyczne, które pozwolą stwierdzić, czy mężczyzna znajduje się w zwiększonej grupie ryzyka występowania nowotworu - a to z kolei pomoże w ustaleniu regularnych wizyt profilaktycznych u lekarza.

Chcesz sprawdzić, czy jesteś w grupie ryzyka? Zobacz pakiet badań genetycznych dla mężczyzn na Zdrowegeny.pl

W. Press, 29-02-2016, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
chirurg naczyniowy
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Chirurg naczyniowy Gdynia
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe