Książki. Nie rób drugiemu, co tobie niemiłe
Strona główna » Poczekalnia » Książki » Nie rób drugiemu, co tobie niemiłe

Nie rób drugiemu, co tobie niemiłe

POCZEKALNIA. Książki

Piotr Bucki

zdrowemiasto.pl | dodane 19-03-2010

Nie rób drugiemu, co tobie niemiłe
Autor: Bogdan Wojciszke
 
Czy człowiek człowiekowi jest wilkiem? Czy najtrudniej jest poznać samego siebie? Czy błądzić jest rzeczą ludzką? Czy warto być przyzwoitym i czy zemsta jest rozkoszą bogów? Dzięki tej książce dowiesz się, co o przysłowiach i mądrości ludowej sądzi współczesna psychologia.

„Bogdan Wojciszke, znakomitym językiem, lekko i z humorem, wynikającym z mądrego dystansu do naszych mniemań o sobie, pokazuje, jak dalece nasze powszechne wyobrażenia o ludzkiej naturze mogą być zgodne z psychologiczną wiedzą, za którą stoją naukowe badania i eksperymenty. To książka znakomita!”.
Profesor Jerzy Bralczyk

Fragment książki

W polszczyźnie fraza >>Zemsta jest rozkoszą bogów<< bywa zwykle przywoływana jako przysłowie starożytnych Greków, choć w wielu innych językach (w tym greckim) zdaje się nieobecna. Homer pisał w Iliadzie jedynie, że gniew zemsty „jak miód w serce wcieka” (XVIII, 111; tłum. Zygmunt Kubiak). Mimo to zemsta bardzo do greckich bogów pasuje, gdyż byli oni niezmiernie popędliwi (podobnie jak wcześni Grecy Homera), atakowali i mścili się na sobie nawzajem właściwie bezustannie. Grecy mieli nawet specjalne boginie zemsty – Nemezis i Erynie. Domniemana słodycz zemsty pobrzmiewa także u późniejszych twórców (na przykład Byrona), u licznych autorów zaś bohaterowie żyją i dyszą zemstą, od Ajschylosa do Paula Coelho, co wprawia w desperację maturzystów ślęczących nad wypracowaniami  >>Motyw zemsty w literaturze europejskiej<<. Juwenal, rzymski poeta z przełomu I i II wieku naszej ery, powiadał, że tylko głupcy uważają zemstę za słodszą od życia, i dodawał, że jest ona małostkową przyjemnością ciasnych umysłów. Ten ambiwalentny stosunek do zemsty na stałe zagościł w naszej kulturze i najlepiej wyraził go John Milton, znakomity poeta (pierwsze pióro purytańskiej rewolucji w siedemnastowiecznej Anglii):  >>Zemsta, na pierwszy rzut oka słodka, niebawem gorzko do siebie samej doskoczy<<. Impulsywna rozkosz zemsty zdaje się podźwiękiem po naszej plemiennej przeszłości, jej racjonalne odrzucenie zaś – wyrazem cywilizacji, która odbiera jednostce prawo do wymierzania sprawiedliwości przekazując je zbiorowości i jej instytucjom. Jakież więc są faktyczne konsekwencje psychiczne zemsty – polepsza czy raczej pogarsza stan osoby, która się mści? Przynosi ulgę i zapomnienie, czy też dolewa oliwy do ognia?”.


Bogdan Wojciszke
Nie rób drugiemu, co tobie niemiłe
Seria: Psychologia o Przysłowiach
Recenzja: prof. Jerzy Bralczyk
Wydawca: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
ISBN: 978-83-7489-262-9
Format 195x180
Oprawa: twarda z obwolutą
Strony: 240

Piotr Bucki, 19-03-2010, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

Warto wiedzieć

wojciszke_120.jpgBogdan Wojciszke – prof. dr hab., pracuje na Wydziale Zamiejscowm Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej oraz w Instytucie Psychologii PAN. Członek Komitetu Nauk Psychologicznych PAN i European Association of Experimental Social Psychology. Autor licznych badań z zakresu spostrzegania i oceniania ludzi, dynamiki bliskich związków uczuciowych, psychologii władzy, postawy Polaków wobec przekształceń własnościowych, produktywności i godności jako wartości etycznych współczesnego społeczeństwa polskiego. W ramach stażów naukowych przebywał na Uniwersytecie w Aberdeen, w Max-Planck-Institut w Berlinie, w Paryżu i Oxfordzie. Stypendysta Fundacji im. Aleksandra von Humboldta. Uzyskał liczne nagrody, między innymi Ministerstwa Edukacji Narodowej i Polskiej Akademii Nauk. Jest autorem wielu publikacji, m.in. Psychologia miłości, Procesy oceniania ludzi, Psychologia rozumienia zjawisk społecznych, Człowiek wśród ludzi.
REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe