Książki. 10 prostych sposobów radzenia sobie z paniką. Martin M. Antony, Randi E. McCabe
Strona główna » Poczekalnia » Książki » Martin M. Antony, Randi E. McCabe „10 prostych spo…

Martin M. Antony, Randi E. McCabe „10 prostych sposobów radzenia sobie z paniką”

POCZEKALNIA. Książki

Piotr Bucki

zdrowemiasto.pl | dodane 16-02-2010

„10 prostych sposobów radzenia sobie z paniką Autor: Martin M. Antony, Randi E. McCabe
Wydawca: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
 
Wszyscy czasami odczuwamy lęk. Serce bije nam szybciej, oddech staje się płytszy, a dłonie i stopy staja się lodowate. Czym innym jest jednak lęk w uzasadnionych sytuacjach, a czym innym ataki paniki, które zdarzają się zupełnie bez żadnego określonego powodu, podczas których możesz doświadczać wymienionych objawów fizycznych. Problem jest poważny, ale dzięki tej książce przybliżysz się do jego rozwiązania. Dowiesz się między innymi:

  • Jak uporać się z atakiem paniki?
  • Jak pozbyć się jej objawów fizycznych?
  • Jak odzyskać radość życia?


Ataki paniki zdarzają się w każdym miejscu i o każdej porze, a miewa je jedna trzecia ludzi. W czasie ataku nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z jego fizycznymi objawami, cierpiąc na kołatanie serca, pocenie się, zawroty głowy i inne przerażające dolegliwości. Autorzy książki, znani światowi klinicyści, proponują 10 prostych technik, które pomogą w opanowaniu paniki i zrozumieniu, z czego ona wynika. Dzięki tej książce i odpowiedniemu wsparciu terapeutycznemu nauczysz się radzić sobie w trudnych sytuacjach i odzyskasz radość życia.

Wprowadzenie

Około jednej trzeciej populacji ludzi przyznaje się do ulegania sporadycznym napadom paniki (Norton, Dorward i Cox, 1986). Coraz częściej zatem traktuje się je jako powszechne doświadczenie. Mimo że termin „napad paniki” jest w oficjalnym użyciu dopiero od pierwszej połowy lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia (American Psychiatric Association, 1980), szybko zadomowił się w naszej kulturze. Często mówi się o tym zjawisku w mediach – o swoich zmaganiach z napadami panicznego lęku opowiedziała szczerze niejedna sława, na przykład Donny Osmond, Kim Basinger czy Willard Scott. Wygląda na to, że nawet psy miewają napady paniki! Na stronie internetowej www.healthypet.com do często zadawanych pytań należy: „Jak mogę zaradzić napadom paniki u mojego psa?”.

Czym się objawia taki napad? To nagły strach, któremu towarzyszą bardzo przykre odczucia fizyczne. U większości ludzi przyczyną jest jakaś konkretna przerażająca sytuacja. Na przykład: ktoś, kto obawia się publicznych wystąpień, może paść ofiarą napadu paniki w trakcie przemówienia, a ludzie, którzy cierpią na lęk wysokości, zwykle doświadczają go w miejscach wysoko położonych. W tej książce nie będziemy jednak omawiać napadów paniki, które są wywoływane – u wielu ludzi – przez tego rodzaju wydarzenia. Zajmiemy się natomiast napadami niespodziewanymi, spadającymi na człowieka jak grom z jasnego nieba, czyli sytuacją, w której mamy do czynienia z zaburzeniem z napadami lęku panicznego.

Jest to zaburzenie lękowe, polegające na tym, że dana osoba ulega napadowi paniki mimo braku oczywistej przyczyny. Może się to zdarzyć kiedykolwiek i w dowolnym miejscu, także w porze odpoczynku, a nawet w łóżku, gdy mocno śpimy. Często do napadów panicznego lęku dochodzi w miejscach publicznych i w sytuacjach, w których wyjście bądź ucieczka są utrudnione (np. w kinie albo w zatłoczonym autobusie). Ponieważ panice towarzyszą zwykle takie przerażające objawy, jak kołatanie serca, pocenie się, zawroty głowy, poczucie nierzeczywistości, doświadczenie to może zostać mylnie uznane za rozpoczynający się zawał serca, oznakę bliskiej utraty przytomności albo utraty panowania nad sobą. Jednak mimo przerażenia, jakie budzą objawy, napady paniki nie są zwykle niebezpieczne.

Czy ta książka jest dla ciebie?
Zapewne będzie pomocna, jeśli odpowiesz „tak” na większość z następujących pytań:

  • Czy zdarzają ci się okresy bardzo przykrego strachu, które rozpoczynają się raptownie i którym towarzyszą różne dolegliwości fizyczne, takie jak kołatanie serca, mdłości, bezdech, zawroty głowy?
  • Czy ten strach spada na ciebie jak grom z jasnego nieba, także w sytuacjach, w których nie spodziewasz się u siebie lęku lub zdenerwowania?
  • Czy oczekujesz z niepokojem na kolejny napad lęku, zastanawiając się, kiedy cię to znów spotka?
  • Czy martwisz się możliwymi skutkami takich napadów? Czy na przykład w ich trakcie obawiasz się śmierci, utraty przytomności, obłędu, utraty panowania nad sobą, wymiotów, udaru lub kompromitacji?
  • Czy obawiasz się bądź unikasz sytuacji sprzyjających napadom paniki? Czy chronisz siebie przed nimi w jakiś inny sposób?
  • Czy napady paniki oraz skłonność do unikania sytuacji budzących strach przeszkadzają ci w życiu? Czy na przykład wpływa to na twoją pracę, na realizację zainteresowań albo na relacje z innymi ludźmi?
  • Czy dostrzegasz u siebie gotowość do zmierzenia się z napadami paniki? Jeśli masz nadmiar zajęć lub inne problemy, które mogą stanąć na przeszkodzie (np. głęboka depresja albo nadużywanie alkoholu czy narkotyków), podjęcie walki z paniką lepiej odłożyć na inny czas.

Czy ten poradnik naprawdę może ci pomóc?
Jest wiele dowodów na to, że tego rodzaju książka może okazać się pomocna. Po pierwsze, opisane tu strategie zostały wszechstronnie sprawdzone, przeprowadzono ponadto wiele badań, których wyniki potwierdzają skuteczność przedstawianych tu sposobów leczenia, o ile są one prowadzone przez wykwalifikowanego terapeutę (Antony i Swinson, 2000). Co więcej, nie brak dowodów na to, że strategie te okazują się skuteczne również w wielu przypadkach samodzielnego stosowania (Gould i Clum, 1995; Hecker, Losee, Fritzler i Fink, 1996). Samo przeczytanie książki nie uwolni cię oczywiście od napadów paniki, tak jak lektura książki o sprawności fizycznej nie poprawi niczyjej kondycji. Aby skorzystać jak najwięcej, trzeba po prostu systematycznie stosować proponowane techniki.

Z dotychczasowych badań wynika, iż autoterapia bywa często skuteczniejsza, jeśli łączy się ją ze sporadycznymi wizytami u lekarzy czy terapeutów w celu omówienia postępów (Febbraro, Clum, Roodman i Wright, 1999). Jeżeli samodzielne stosowanie przedstawionych tu strategii okaże się dla ciebie trudne, warto rozważyć połączenie ich z pewną liczbą wizyt u terapeuty albo u lekarza rodzinnego, który ma doświadczenie w leczeniu zaburzeń z napadami lęku panicznego.

Tę książkę adresujemy do osób zainteresowanych podstawowymi zasadami przezwyciężania paniki, a niekoniecznie spragnionych obszerniejszej lektury, głębiej omawiającej zagadnienie. Jeżeli po przeczytaniu tej książki stwierdzisz jednak, że przydałoby ci się więcej wiedzy, sięgnij po jedną z pozycji, które podajemy w bibliografii. a Możesz także skorzystać z porad terapeuty za pośrednictwem internetu, z uczestnictwa w grupie wsparcia w swoim miejscu zamieszkania albo z pomocy udzielonej przez profesjonalnego terapeutę.

Jeśli rzeczywiście szukasz fachowej pomocy, to pamiętaj o tym, by upewnić się, czy wybrany specjalista ma doświadczenie w leczeniu zaburzeń lękowych z napadami paniki, zarówno w farmakoterapii, jak i w terapii poznawczo-behawioralnej. Z naszej książki wynika, że to właśnie te dwa sposoby leczenia okazują się skuteczne w przezwyciężaniu problemu, który tu omawiamy. Nie sugeruj się niewielką objętością tej książki. Choć, być może, przeczytasz ją bardzo szybko, napady paniki nie ustąpią z dnia na dzień. Opisane tu strategie powinny być stosowane niemal codziennie, i to przez dłuższy czas. Niezbędny jest także uważny monitoring postępów, należy więc koniecznie prowadzić dzienniczek terapii (lub notatnik z zapiskami) przez cały czas praktykowania przedstawionych w książce ćwiczeń. Wiele technik wymaga prowadzenia notatek, rejestrowania doświadczeń oraz monitorowania realizacji różnych strategii leczenia. Ćwiczenia, które należy opisywać w dzienniczku, znajdują się już w pierwszym rozdziale, zatem przyda ci się on już teraz. Mając odrobinę szczęścia i wielkim nakładem ciężkiej pracy, po kilku tygodniach lub miesiącach stosowania odpowiednich strategii powinieneś zauważyć znaczne zmniejszenie się lęku.

Zaburzenie lękowe z napadami paniki należy do najłatwiej uleczalnych dolegliwości psychicznych. Opisane w tej książce sposoby zostały wszechstronnie zbadane i niezmiennie okazywały się skuteczne w przezwyciężaniu napadów paniki oraz towarzyszących im zaburzeń lękowych. Jeżeli się postarasz, to naprawdę możesz się lepiej poczuć.


Martin M. Antony, Randi E. McCabe
10 prostych sposobów radzenia sobie z paniką
Tytuł oryginału: 10 simple solutions to panic
Wydawca: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
Przekład: Marian Leon Kalinowski
ISBN 978-83-7489-252-0
Format A5
Oprawa miękka

Piotr Bucki, 16-02-2010, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe