Żylaki. Żylaki leczenie. Żylaki porady. Lepiej zapobiegać niż leczyć. Żylaki kończyn dolnych
Strona główna » Poczekalnia » Rozmowy » Żylaki. Lepiej zapobiegać niż leczyć

Żylaki. Lepiej zapobiegać niż leczyć

POCZEKALNIA. ROZMOWY

Piotr Paweł Karbowniczek

zdrowemiasto.pl | dodane 18-07-2017

Lek. med. Ryszard Zając
Poradnia naczyniowa, www.poradnianaczyniowa.com
 
Żartobliwie o kobiecych podkolanówkach mówi się "antyseksy". Można sądzić, że skoro specjalistyczne, skoro lecznicze, to raczej mało estetyczne, co nie zachęci kobiet z natury dbających o wygląd do wkładania czegoś, co będzie informowało, że mają problemy zdrowotne z nogami, a na domiar pogarszało ich wygląd.

Nie, tego obawiać się nie należy. W wyrobach stosowane są materiały, które nie odbiegają swoją estetyką od tych stosowanych w klasycznych np. pończochach. Produkty są bardzo estetyczne i żadna z Pań na co dzień noszących pończochy (ale mówimy nie tylko o pończochach), nie straci uroku.

Zostawmy temat uroku pończoch damskich, choć przy garderobie pozostańmy. Ucisk w ramach profilaktyki przeciwżylakowej - każdy ucisk jest dobry?

Zadaniem kompresoterapii jest utrzymanie odpowiedniego ciśnienia, mimo niesprawnej pracy zastawek i żył. Innymi słowy stosowane tu np. podkolanówki są wsparciem dla mięśni łydki, swoistą "protezą", która wspomaga niewydolne zastawki i ułatwia odpływ krwi z nóg. Wspominaliśmy już, że dobór właściwego wyrobu z odpowiednią klasą ucisku musi być dokonywany indywidualnie i robi to specjalista. Są dwie specjalizacje lekarskie zajmujące się chorobami naczyń - angiolog i chirurg naczyniowy. Produkty sprzedawane bez recepty są o tak niskim stopniu kompresji, iż można podejrzewać, że nie są skuteczne, nie posiadają również odpowiednich certyfikatów jakości. Nie każdy ucisk jest dobry. Należy unikać ciasnego obuwia, które uciska miejscowo żyły utrudniając krążenie krwi w kończynach. Zła wiadomość dla Pań: Niestety, nie wskazane jest chodzenie w butach na wysokich obcasach, bowiem ograniczają one udział mięśni łydki w chodzeniu, co prowadzi do wielu innych patologii jak tzw. ptasi chód, czy koślawość paluchów. Proponuję obuwie na obcasie płaskim i niskim, dobrze dopasowane do stopy, wygodne, czyli takie, które nie krępuje ruchów. Unikać należy odzieży i skarpet ze ściągaczem ściśle obejmującym nogę. Często zdejmując skarpetę widzimy mocno odciśnięty ściągacz, ciało w tym miejscu jest ściśnięte, a powyżej często widać opuchliznę.

Stwierdzono objawowe żylaki - jakie mogą dać powikłania?

W szeregu przypadkach żylaki nie powodują powikłań. Bywa jednak, że stają się przyczyną stanów zapalnych, które uwidaczniają się bolesnym stwardnieniem i zaczerwienieniem skóry, w konsekwencji dochodzi do zapalenia żył lub do groźnego w skutkach zamknięcia żyły przez skrzep krwi - mówimy wówczas o zakrzepicy żylnej. Skrzep może się oderwać i przemieszczając się w krwioobiegu wywołać zator płuc, która to choroba może prowadzić do śmierci lub kalectwa. Stany przewlekłe powodują brązowienie skóry łydek. Dzieje się tak na skutek nieprawidłowego krążenia krwi. Z upływem czasu odczuwamy swędzenie, pojawiają się wypryski, pęknięcia zniszczonej na żylakach skóry, co prowadzi do powstania otwartych bolesnych ran na nodze - owrzodzenia podudzi potocznie nazywanego wrzodami na żylakach.

Trudno gojące się rany przywodzą na myśl możliwość współistnienia żylaków i cukrzycy.

Tak, ale również miażdżycy a konkretnie niedokrwienia kończyn - te trzy choroby, jeżeli się spotykają u jednego chorego są często powodem niekorzystnego rokowania. W przypadku obu chorób (żylaki i cukrzyca) częstość występowania rośnie z wiekiem pacjentów. Istnieje podobieństwo co do uwarunkowań genetycznych, zwiększone ryzyko zachorowań u kobiet, w czasie ciąż, co m.in. pozwala sądzić, że prawdopodobnym jest wystąpienie obu chorób u jednej osoby jednocześnie. Jednak cukrzyca nie ma wielkiego wpływu na przewlekłą niewydolność żylną. Nie można tego powiedzieć w relacji odwrotnej. Objawowe żylaki oraz inne dolegliwości wynikające z przewlekłej niewydolności żylnej mogą mieć bardzo znaczący wpływ na pogorszenie się zmian w obrębie nóg w przebiegu cukrzycy i nasilenie występujących powikłań. W tym celu diabetyk powinien poddać się badaniu flebologicznemu, pozwalającemu określić stan i sprawność układu żylnego w nogach - dopplerowskie badanie przepływu krwi w żyłach. Umożliwia ono określenie stopnia zaawansowania niewydolności żylnej u cukrzyka (szczególnie u chorych z cukrzycą i owrzodzeniami podudzi), dzięki czemu można stwierdzić, czy leczenie inwazyjne (chirurgiczne lub skleroterapia) może poprawić krążenie krwi i zmniejszyć zagrożenie powikłań związanych z gorszym ukrwieniem tkanek w przebiegu tej choroby. Przyczyna blisko połowy owrzodzeń podudzi leży w niewydolności żył kończyn. Zastosowanie flebologicznych metod leczenia może spowodować ich zagojenie - niekiedy muszą to być metody inwazyjne. Rozpoznanie jest bardzo istotne.

A zatem i metody uciskowe nie mogą być stosowane u chorego z cukrzycą i żylakami bez należytego rozpoznania.

Podjął Pan istotny problem. Musimy określić, czy w przypadku obrzęków i bólów podudzi, występowania nocnych kurczów łydek, przyczyną dolegliwości są nieprawidłowości wynikające z zaburzeń dopływu krwi tętnicami, co ma miejsce w miażdżycy w przebiegu cukrzycy, czy wspomniane dolegliwości mają podłoże w przewlekłej niewydolności żylnej. Właściwa ocena przyczyn warunkuje odpowiednie leczenie. To co przyniesie wyraźną ulgę choremu z przewlekłą niewydolnością żylną, w przypadku zaawansowanej miażdżycy kończyn dolnych u cukrzyka może prowadzić do zmian niedokrwiennych. W cukrzycy nie powikłanej zaawansowaną miażdżycą uważamy, że należy również stosować kompresoterapię, która ma korzystny wpływ na mikrokrążenie; również wczesne leczenie operacyjne w obu chorobach (cukrzycy i miażdżycy) niesie zmniejszenie powikłań.

I na koniec: W wielu listach Czytelnicy pytają m.in. o zabieg kriostrippingu. Metoda jest opisana i zobrazowana na Pana stronie WWW. Co powinna wiedzieć osoba wybierająca się na ten zabieg, planująca leczenie tą metodą w Pana gabinecie?

Zabiegi kriostrippingu są wykonywane w naszym szpitalu. Przygotowując się do zabiegu należy wykonać badanie dopplerowskie krwi: morfologię, grupę krwi, elektrolity, czas krzepnięcia i krwawienia. Należy pamiętać o przeciwwskazaniach, którymi są: czynny proces zapalny, przebyta zakrzepica układu głębokiego bez rekanalizacji, choroby układowe. Prawidłowo wykonany zabieg powinien w 78% dać wyleczenie na co najmniej 5 lat, jednak nie ma gwarancji, że nawrót żylaków nie może nastąpić np. w innej części nogi. Operację można przeprowadzić jednocześnie na obu nogach – to też może interesować Czytelników - ale taki zabieg jest o połowę droższy, a nie należy zapominać o pewnych istotnych obostrzeniach, jak np. wielkość żylaków, rozległość choroby żylakowej, otyłość, cukrzyca. Po 2-3 tygodniach od zabiegu siniaki i przebarwienia ustępują, po 4-6 tygodniach goją się ranki. Po tym czasie efekt leczenia jest widoczny, a Pacjent może np. znów pójść na basen czy wrócić do sportu.

Dziękuję za rozmowę.

Piotr Paweł Karbowniczek, 18-07-2017, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

Warto wiedzieć

Żylakami nazywamy trwałe poszerzenie żył powierzchownych - żyły są poskręcane, z workowatym poszerzeniem lub wrzecionowatym wydłużeniem z niewydolnością zastawek żył powierzchownych i przeszywających. Prawidłowo funkcjonujące zastawki (elastyczne struktury wewnątrz żyły) nie pozwalają na cofanie się krwi żylnej na obwód. Niewydolność zastawek powoduje odwrócenie kierunku przepływu krwi - tzw. refluks (zaburzenie odpływu, zastój krwi, wzrost ciśnienia). Układ żył: żyły powierzchowne (w skórze i pod skórą), żyły głębokie (w mięśniach), żyły przeszywające (łączące).
Żylaki kończyn dolnych należą do najczęściej spotykanych chorób i występują u około 50% osób dorosłych. Kobiety chorują 3-5 razy częściej. Częstość choroby rośnie z wiekiem.
zylaki_1.jpg zylaki_2.jpg zylaki_3.jpg zylaki_4.jpg zylaki_5.jpg zylaki_6.jpg
OPIS FOTOGRAFII (od lewej): Żylak w dole podkolanowym (1). Stan po skleroterapii (2). Żylaki dołu podkolanowego i uda (3,4). Stan po skleroterapii, zaczerwienienia znikną w ciągu 2 dni (5). Fot. R. Zając
www.poradnianaczyniowa.zdrowemiasto.pl
REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe