Psycholog. Kolejna szansa, aby zerwać z paleniem
Strona główna » Poczekalnia » Rozmowy » Psycholog. Kolejna szansa, aby zerwać z paleniem

Psycholog. Kolejna szansa, aby zerwać z paleniem

POCZEKALNIA. ROZMOWY

Izabella Siurdyna / Edelman

zdrowemiasto.pl | dodane 15-11-2007

Magdalena Cedzyńska - psycholog Kierownik Poradni Pomocy Palącym Zakład Epidemiologii i Prewencji Nowotworów Centrum Onkologii w Warszawie, ul. Roentgena 5,
 
Z psychologiem, Panią Magdaleną Cedzyńską, Kierownikiem Poradni Pomocy Palącym przy Centrum Onkologii w Warszawie, na temat sposobów walki z uzależnieniem od tytoniu, rozmawia Izabella Siurdyna.

Dzisiaj jest obchodzony Światowy Dzień Rzucenia Palenia Tytoniu. Proszę powiedzieć, jaka jest jego idea?

W każdy trzeci czwartek listopada, obchodzimy w Polsce i na świecie Światowy Dzień Rzucenia Palenia Tytoniu. Główną zasadą, jaka przyświecała obchodom 15 listopada, była próba rzucenia palenia papierosów przynajmniej na 24 godziny. Obecnie odchodzimy od tej idei i zachęcamy wszystkich Polaków, aby spróbowali rzucić palenie na zawsze.

Czy palenie to tylko uzależnienie biologiczne?
Palenie tytoniu jest zarówno uzależnieniem biologicznym, jak i psychologicznym. Chciałabym, aby każdy z nas zawsze pamiętał, że kiedy mówimy o uzależnieniu od tytoniu, uzależnieniu od palenia papierosów, mamy do czynienia z chorobą, a nie rodzajem stylu życia, czy elementem naszego wizerunku. Również Światowa Organizacja Zdrowia zwróciła uwagę na problem, jakim jest uzależnienie od tytoniu i umieściła go w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób, gdzie posiada indywidualny numer statystyczny. W związku z tym, że jest to choroba, obejmuje ją pełna procedura lekarska, czyli diagnoza, leczenie oraz monitorowanie efektów tego leczenia. Trzeba być świadomym, że nie jest to typowa choroba, którą można leczyć dając tabletkę, która zniweluje objawy uzależnienia. Uzależnienie ma zawsze dwa oblicza: uzależnienie biologiczne, czyli uzależnienie od substancji psychoaktywnej - nikotyny, która jest zawarta w papierosach. Z kolei uzależnienie psychologiczne jest wywoływane i podtrzymywane przez różne czynniki społeczne i psychiczne.
Ze względu na powyższy podział, leczenie uzależnienia od tytoniu powinno przebiegać dwutorowo. Z jednej strony stosujemy leki, które pomagają nam zwalczyć uzależnienie biologiczne, z drugiej zaś potrzebujemy wsparcia i odpowiedniego przygotowania do tego, żeby rzucić palenie. W Polsce pali 9 milionów osób, z czego 80% według badań deklaruje chęć rzucenia palenia. Ale w związku z tym, że jesteśmy nieprzygotowani do rzucenia palenia i nie wiemy jak to faktycznie zrobić, to pomimo tej chęci budzimy się rano, po okresie długiej abstynencji, z reguły kilkugodzinnej, i nie mamy zupełnie koncepcji, jak sobie poradzić z pragnieniem zapalenia papierosa.

Izabella Siurdyna / Edelman, 15-11-2007, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe