Przychodzi facet do lekarza. Przedwczesny wytrysk
Strona główna » Poczekalnia » Rozmowy » Przedwczesny wytrysk. Rozmowa z Prof. Piotrem Radz…

Przedwczesny wytrysk. Rozmowa z Prof. Piotrem Radziszewskim

POCZEKALNIA. Rozmowy

nietylkomoment.pl

zdrowemiasto.pl | dodane 18-01-2016

Prof. dr hab. n. med. Piotr Radziszewski, urolog, Kierownik Katedry I Kliniki Urologii Ogólnej, Onkologicznej i Czynnościowej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, członek Komitetu Naukowego Polskiego Towarzystwa Urologicznego. Członek Komitetu Naukowego, Członek Zarządu Sekcji Urologii Czynnościowej i Kobiecej Europejskiego Towarzystwa Urologicznego (EAU).
 
Przedwczesny wytrysk dotyka 4 milionów mężczyzn w Polsce. Jednak wielu panów nie może pokonać wstydu i udać się na wizytę do lekarza. Tylko 9% mężczyzn z przedwczesnym wytryskiem zgłasza się do lekarza. Jak wygląda wizyta u lekarza? Jak się do niej przygotować? Na te i inne pytania odpowiada Prof. dr hab. n. med. Piotr Radziszewski, urolog, Kierownik Katedry i Kliniki Urologii Ogólnej, Onkologicznej i Czynnościowej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Co to jest przedwczesny wytrysk?

Przedwczesny wytrysk to sytuacja, w której dochodzi do wytrysku i nie jest osiągana satysfakcja seksualna przez jednego lub oboje partnerów. Stanowi to problem dla mężczyzny, bądź też dla jego partnerki. Możemy mówić o PW, jeżeli dochodzi do niego przed wprowadzeniem prącia do pochwy. Po wprowadzaniu prącia do pochwy sytuacja nie jest już tak oczywista. Akt seksualny, zakończony niekontrolowanym wytryskiem, który nastąpił wcześniej niż kobieta osiągnęła orgazm, też określamy mianem przedwczesnego wytrysku.

Kogo dotyczy ten problem?

Przedwczesny wytrysk to najczęstsza dysfunkcja seksualna u mężczyzn, zdecydowanie częściej występująca niż zaburzenia wzwodu. Ocenia się że PW dotyczy nawet 30% mężczyzn. PW dotyczy panów w każdym wieku. Nie tylko młodzi, niedoświadczeni mężczyźni cierpią na przedwczesny wytrysk, problem ten dotyka również panów dojrzałych, mających już kilka partnerek. Przedwczesny wytrysk jest dysfunkcją, którą należy diagnozować i leczyć.

Dlaczego trzeba pójść do lekarza?


Jeżeli mężczyzna ma problem z przedwczesnym wytryskiem, przede wszystkim należy zdać sobie sprawę z tego, że jest to schorzenie, które można i trzeba leczyć. Najgorszym sposobem postępowania jest wybieranie metod niesprawdzonych, stosowanie różnego rodzaju środków dostępnych w Internecie, parafarmaceutyków, czy też leków naturalnych, które nie mają udowodnionej skuteczności działania. Mężczyzna mający PW powinien porozmawiać o tym z lekarzem pierwszego kontaktu, urologiem lub seksuologiem. Oczywiście jest to temat tabu, ale lekarz rodzinny czy tez urolog porozmawiają z pacjentem, zbiorą wstępny wywiad, określą czy jest to rzeczywiście problem i dobiorą odpowiednie sposoby postępowania do danego przypadku. Każdy pacjent jest inny.

Skąd się bierze przedwczesny wytrysk?

Wytrysk nasienia to skomplikowany proces fizjologiczny, będący pod kontrolą zarówno obwodowego, jaki i ośrodkowego układu nerwowego. Aby doszło do wytrysku musi zaistnieć cały szereg zdarzeń, począwszy od zdarzeń czuciowych, czyli od czucia na poziomie prącia, a skończywszy na zdarzeniach emocjonalnych, czyli zdarzeniach, do których dochodzi w naszym mózgu. PW to zaburzenie przewodnictwa impulsów nerwowych na poziomie ośrodkowego układu nerwowego. Na chwilę obecną nie umiemy stwierdzić, czy jest jakaś jedna konkretna choroba, która doprowadza do PW, ale wiemy, jak możemy zapobiegać PW, czyli wydłużać czas od penetracji do wytrysku.

Jak przedwczesny wytrysk wpływa na związek?

Jeżeli mężczyzna ma problem z wytryskiem, to cierpi również partnerka, ponieważ taki związek nie jest szczęśliwy. Najgorszym scenariuszem jest wzajemne obwinianie się – jest to błędem, ponieważ przedwczesny wytrysk jest chorobą, którą trzeba leczyć. W efekcie partnerzy odsuwają się od siebie, zaczynają unikać seksu, który staje się dla obojga aktem frustrującym. Seks, który powinien być czymś radosnym, cementującym związek, pogłębia napięcie, frustrację, zwiększa cierpienie. Taki związek nie jest w stanie długo, normalnie funkcjonować.

Jak rozmawiać o przedwczesnym wytrysku?

Bardzo często pacjenci uważają, że przedwczesny wytrysk to jest problem błahy, że wraz z czasem problem sam się rozwiąże – tak nie jest. Okazuje się, że PW w bardzo istotny sposób obniża jakość życia zarówno pacjenta, jak i jego partnerki. W związku z tym PW należy rozpatrywać w kategoriach choroby, w istotny sposób obniżającej jakości życia  związku. Jeżeli mamy PW dochodzi do cierpienia, do związanych z tym różnych negatywnych reakcji emocjonalnych, które powodują cały szereg innych niekorzystnych zdarzeń. Dlatego z PW, jak z każdą chorobą należy zgłosić się do lekarza.

Jakie choroby sprzyjają przedwczesnemu wytryskowi?

Przedwczesny wytrysk współwystępuje z niektórymi schorzeniami. Do najczęstszych schorzeń zaliczamy choroby urologiczne takie jak stany zapalne w obrębie dróg moczowych, czy zapalenie gruczołu krokowego. Na pojawienie się przedwczesnego wytrysku wpłynąć mogą również schorzenia układowe, przyjmowanie niektórych leków, działających na ośrodkowy układ nerwowy, oraz cukrzyca. Schorzenia te należy wyleczyć lub odpowiednio kontrolować, przed rozpoczęciem leczenia przedwczesnego wytrysku.

Jak się przygotować do wizyty u lekarza?

Przed wizytą lekarską dotyczącą przedwczesnego wytrysku warto jest się zastanowić, w jakich okolicznościach problem ten się pojawia, czy występował zawsze, od początku współżycia, czy też jest to nowy problem, czy pojawił się w jakiejś określonej sytuacji, czy w związku z jakimś nowym schorzeniem, które wystąpiło u mężczyzny. Warto jest też się zastanowić, czy do przedwczesnego wytrysku dochodzi z każdą partnerką, czy tylko z wybranymi partnerkami, czy okoliczności, w których dochodzi do PW są takie same czy też inne. Warto jest też policzyć czas od penetracji pochwy do pojawienia się wytrysku. To pomoże lekarzowi postawić właściwe rozpoznanie i zdecydować o formie leczenia.

Przed przyjściem do lekarza warto jest skompletować całą dokumentację medyczną, nie tylko urologiczną, ponieważ przedwczesny wytrysk to proces patologiczny, do którego dochodzi w związku z zaburzeniami czynności różnych narządów, w tym układu rozrodczego, ale również układu nerwowego. Dlatego, jeżeli mamy jakieś historie choroby, czy karty wypisowe ze szpitala należy je przynieść do lekarza. Ważna jest również lista przyjmowanych leków. Równie istotne jest też, aby zastanowić się, czy partnerka nie ma schorzeń, które mogłyby powodować trudności w trakcie stosunku, warto z nią porozmawiać, czy miała wykonaną jakąś operację ginekologiczną, jeżeli tak, to również należy o tym powiedzieć lekarzowi. To wszystko ma kluczowe znaczenie dla ustalenia dalszego postępowania w przypadku przedwczesnego wytrysku.

Jak będzie wyglądała wizyta u lekarza?


W trakcie wizyty lekarskiej, na której powiemy lekarzowi o problemie przedwczesnego wytrysku, lekarz na pewno dokładnie z nami porozmawia, zapyta się kiedy dochodzi do PW, jaki jest czas od wprowadzenia prącia do pochwy do wystąpienia wytrysku. Zapyta również o przyjmowane leki, o przebyte choroby. Następnie odbędzie się badanie fizykalne, czyli badanie zewnętrznych narządów płciowych, czasami będzie temu towarzyszyło badanie per rectum (przez odbyt). Ponadto lekarz może zlecić szereg dodatkowych badań: krwi, moczu, badanie USG, które mają za zadanie wykrycie innych chorób, które mogą współwystępować z PW. Z pewnością PW to temat bardzo intymny, osobisty, dlatego tak ważne jest nawiązanie nici porozumienia lekarza z pacjentem i odwrotnie

Czy zaburzenia erekcji wpływają na przedwczesny wytrysk?

Przedwczesny wytrysk bardzo często współistnieje z zaburzeniami erekcji, jednak przedwczesny wytrysk występuje częściej niż zaburzenia erekcji. Jeżeli mamy pacjenta z zaburzeniami erekcji i przedwczesnym wytryskiem, leczenie należy rozpocząć od zaburzeń erekcji. W niektórych przypadkach zdarza się, że zaburzenia erekcji są wtórne do PW, stąd tak ważny jest wywiad lekarski. Nie trudno jest sobie wyobrazić taką sytuację: kolejny raz wystąpił przedwczesny wytrysk, w związku z tym każde kolejne zbliżenie będzie nasilało stres, frustrację i w związku z tym erekcja będzie niepełna, bądź też może do niej zupełnie nie dojść.

Jak leczyć przedwczesny wytrysk?

Przedwczesny wytrysk to choroba przewlekła, wiele chorób przewlekłych umiemy kontrolować, bardzo niewiele możemy leczyć. Podobnie jest w przypadku PW, jeżeli mamy ewidentne schorzenie, które sprzyja występowaniu przedwczesnego wytrysku możemy je wyleczyć, natomiast w większości przypadków takiego schorzenia nie ma. Mamy jednak środki farmakologiczne, które  umożliwiają kontrolę przedwczesnego wytrysku, czyli wydłużenie czasu od wprowadzenia prącia do pochwy do wytrysku i ten czas jesteśmy w stanie wydłużyć, aby był on odpowiedni i satysfakcjonujący dla obojga partnerów.

Dziękujemy za rozmowę.

nietylkomoment.pl, 18-01-2016, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

Warto wiedzieć

Prof. dr hab. n. med. Piotr Radziszewski, urolog, Kierownik Katedry I Kliniki Urologii Ogólnej, Onkologicznej i Czynnościowej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, członek Komitetu Naukowego Polskiego Towarzystwa Urologicznego. Członek Komitetu Naukowego, Członek Zarządu Sekcji Urologii Czynnościowej i Kobiecej Europejskiego Towarzystwa Urologicznego (EAU).
Opiekun Sekcji Adeptów Polskiego Towarzystwa Urologicznego. Prezes Stowarzyszenia Urologii Akademickiej, członek Europejskiego Towarzystwa Urologii Akademickiej. Członek Zarządu, Członek Komitetów: Edukacyjnego, Neurourologii, Szkoły Urodynamicznej Międzynarodowego Towarzystwa Kontynencji (ICS). Członek założyciel Towarzystwa Badawczego Międzynarodowych Konsultacji na temat Inkontynencji (ICI-RS).
Członek komitetu redakcyjnego: „Neurourology and Urodynamics”, „Central European Journal of Urology”, „Kwartalnika NTM”, Urologia Internationalis”, „Urogynecology Journal”, „Archives of Medical Sciences”.
Recenzent w licznych czasopismach o zasięgu krajowym i międzynarodowym.
REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe