Znaczenie kropli na zatkany nos w leczeniu kataru siennego
Strona główna » Poczekalnia » Szepty » Znaczen kropli na zatkany nos w leczeniu kataru si…

Znaczen kropli na zatkany nos w leczeniu kataru siennego

POCZEKALNIA. Szepty

NC

zdrowemiasto.pl | dodane 04-04-2014

Fot. shutterstock
 
Zatkany nos, wodnista wydzielina (katar sienny), swędzenie nosa i oczu oraz napadowe kichanie, często po kilkanaście razy, to typowe objawy alergicznego nieżytu nosa. Objawy kataru siennego występują w okresie ekspozycji na uczulające nas alergeny. W Polsce najczęstszymi alergenami sezonowymi wywołującymi katar sienny są alergeny pyłku traw (w maju, czerwcu i lipcu), pyłku brzozy (w kwietniu) oraz pyłku bylicy (w drugiej połowie lipca i sierpniu).

Większość leków stosowanych w leczeniu kataru siennego pełnię swojego działania terapeutycznego wykazuje po kilku dniach stosowania. Dlatego chorzy, zadając sobie pytanie, jak pozbyć się kataru, często od razu sięgają po leki działające udrażniająco na zatkany nos. Leki, które w swoim składzie zawierają substancje działające obkurczająco na naczynia krwionośne błony śluzowej nosa, działają bardzo szybko, bo już po kilku minutach od zastosowania. Przynoszą chorym cierpiącym na katar sienny, u których dominującym objawem jest zatkany nos, wręcz natychmiastową ulgę. Jednak jest to wyłącznie działanie objawowe, nie wpływa na samą reakcję alergiczną, dlatego „leki na katar” nie powinny być jedynym sposobem leczenia alergicznego nieżytu nosa. Oczywiście przez kilka pierwszych dni leczenia (najlepiej do 5 dni), zastosowanie leków objawowych, które przywracają drożność nosa jest wręcz wskazana, szczególnie jeśli jednym z objawów alergii sezonowej jest zatkany nos.

Niedrożność nosa nie tylko znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia powikłań w postaci zapalenia ucha środkowego czy ostrego zapalenia zatok, ale – co bardzo ważne – uniemożliwia penetrację do wnętrza nosa innych ważnych leków stosowanych w leczeniu kataru alergicznego, takich jak donosowe glikokortykosteroidy i donosowe leki przeciwhistaminowe. Dlatego chorzy cierpiący na katar sienny, u których jednym z objawów jest zatkany nos, powinni przed  zastosowaniem zaleconych przez lekarza leków oczyścić go z wydzieliny i, w przypadku gdy nos jest zatkany, udrożnić go, stosując preparaty ksylometazoliny lub oksymetazoliny. Po kilkunastu minutach od udrożnienia przewodów nosowych można podawać do nosa zasadnicze leki stosowane w terapii kataru siennego, jakimi są donosowe kortykosteroidy i donosowe leki przeciwhistaminowe.

Artykuł napisany przy współpracy z dr n. med. Agnieszką Lipiec - Ośrodek Badania Alergenów Środowiskowych i dr med. Piotr Rapiejko specjalistą otolaryngologiem z Kliniki Otolaryngologicznej Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.Ośrodek Badania Alergenów Srodowiskowych

NC, 04-04-2014, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe