Zapalenie płuc – najczęstsze objawy oraz metody leczenia
Strona główna » Poczekalnia » Szepty » Zapalenie płuc – najczęstsze objawy oraz metody le…

Zapalenie płuc – najczęstsze objawy oraz metody leczenia

POCZEKALNIA. Szepty

W.Press

zdrowemiasto.pl | dodane 25-01-2017


 
Zapalenie płuc to choroba zakaźna, która objawia się kaszlem, dusznościami i gorączką. Występują też bóle w klatce piersiowej i brzuchu oraz wymioty. Leczenie zapalenia płuc jest głównie farmakologiczne. W skrajnych przypadkach wymagana jest operacja.

Zapalenie płuc – charakterystyka

Zapalenie płuc jest chorobą zakaźną, która wywoływana jest przez drobnoustroje w postaci bakterii lub wirusów. Dostają się one do organizmu poprzez wdychane powietrze. Prowadzą do stanu zapalnego miąższu płuc. Zapalenie płuc często jest wynikiem innych chorób górnych dróg oddechowych, takich jak przeziębienie lub grypa. Choroby przewlekłe, np. astma, cukrzyca czy nowotwór, również stanowią ryzyko zarażenia.

Jak rozpoznać zapalenie płuc?

Pierwszym objawem zapalenia płuc jest intensywny, suchy kaszel oraz ból w klatce piersiowej przy wdechu. Następnie pojawia się wysoka gorączka (często przekraczająca 40 st. C) wraz z dreszczami i zlewnym potem. Może też pojawić się duszność o różnym stopniu nasilenia.

W przypadku wirusowego zapalenia płuc, przebieg choroby jest nagły (atakuje w ciągu kilku godzin) oraz dwufazowy. W pierwszym etapie występuje wysoka temperatura ciała prowadząca do gorączki. Pozostałe objawy prowadzą do ogólnego osłabienia organizmu. Są to bóle głowy i mięśni oraz pogorszone samopoczucie. Drugi etap choroby zaczyna się, gdy dochodzi do zajęcia tkanki płucnej. Pojawiają się wtedy silne bóle w klatce piersiowej, duszności oraz suchy, bolący kaszel.

W przypadku bakteryjnego zapalenia płuc, choroba zaczyna się katarem i poczuciem ogólnego niepokoju. Następnie chory zaczyna szybciej oddychać i odczuwać duszności. U młodszych dzieci przy tym rodzaju choroby zarówno kaszel, jak i gorączka są praktycznie nieodczuwalne. Pojawiają się natomiast rozlane bóle brzucha oraz wymioty. Są one wynikiem toksycznego działania drobnoustrojów. Zdarzają się również niezwykle silne bóle brzucha, które wymagają leczenia operacyjnego.

zapaleniepluc.jpg

Przyczyny zapalenia płuc
 
Najczęstszą przyczyną zapalenia płuc są bakterie paciorkowca lub wirusy typu A i typu B. Najłatwiej jest zachorować osobom z obniżoną odpornością, dlatego na tą chorobę zapadają głównie dzieci i ludzie starsi. Często zdarza się, że zapalenie płuc jest nabywane w szpitalu. Występują tam bakterie dużo bardziej odporne na działanie antybiotyków, więc trzeba z nimi walczyć lekami o większym zakresie działania.

Leczenie zapalenia płuc
 
Leczenie zapalenia płuc zależy od przyczyny powstania choroby. W przypadku bakteryjnego zachorowania należy stosować terapię opartą na antybiotykach, lekach przeciwzapalnych oraz przeciwbólowych.

Gdy choroba powstała w wyniku zarażenia się wirusem, należy leczyć chorego inhibitorami neuraminidazy. Są to substancje, które utrudniają przedostanie się wirusa przez błonę śluzową układu oddechowego.

W obu przypadkach należy leżeć w łóżku, przynajmniej do czasu ustąpienia wysokiej temperatury ciała. Trzeba też zadbać o dużą wilgotność powietrza. Można to zrobić poprzez rozwieszenie mokrych ręczników przy grzejnikach. W celu usunięcia wydzieliny z płuc, dobrym pomysłem jest drenaż ułożeniowy. Ten zabieg polega na przyjęciu takiej pozycji ciała, w której głowa chorego zwisa w dół, a plecy są oklepywane przed około 20 minut.

W.Press, 25-01-2017, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
chirurg naczyniowy
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Chirurg naczyniowy Gdynia
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe