Wszy – kiedy i kogo atakują oraz jak się ich pozbyć
Strona główna » Poczekalnia » Szepty » Wszy – kiedy i kogo atakują oraz jak się ich pozby…

Wszy – kiedy i kogo atakują oraz jak się ich pozbyć

POCZEKALNIA. Szepty

NC

zdrowemiasto.pl | dodane 01-06-2015

űródło: wikipedia.org
 
Może się wydawać, że wszawica to przypadłość, która spotyka jedynie osoby niewystarczająco dbające o higienę. Nic bardziej mylnego. Wszami możemy się zarazić w każdym momencie, wystarczy, że staniemy obok osoby, która ma je na sobie. Pasożyty przechodzą nie tylko z włosów na włosy, ale również z ubrań na ubrania. Jak skutecznie z nimi walczyć?

Latem po koloniach, zimą z powodu czapki

Wyróżnia się trzy gatunki wszy, które mogą zaatakować człowieka - głowowe, łonowe i odzieżowe. Zazwyczaj mamy do czynienia z tymi pierwszymi. Można nabawić się ich przez cały rok, jednak dzieci najczęściej łapią je latem, na koloniach i obozach oraz wczesną jesienią, kiedy zarażone maluchy spotykają się z rówieśnikami w szkole. Szczególnie sprzyja temu korzystanie z tych samych łazienek i wzajemne czesanie sobie włosów. Wszy chętniej gnieżdżą się w długich kosmykach, dlatego częściej zarażają się nimi dziewczynki niż chłopcy. Pasożytują nie tylko na osobach, które zbyt rzadko myją głowę. Równie dobrze czują się w czystych głowach. Okres wzmożonych zachorowań na wszawicę to również zima, kiedy zaczynamy nosić czapki. Wystarczy, że jedna osoba zostawiająca swoje okrycie głowy w szatni ma pasożyty, by zarazić nimi wszystkich pozostałych jej użytkowników.

Pierwszy sygnał – ciągłe swędzenie głowy

Wszy żywią się ludzką krwią, a wysysając ją, powodują nieustanne swędzenie, zaczerwienienia i podrażnienia skóry. To pierwszy sygnał, że warto uważnie przejrzeć głowę w poszukiwaniu ruchliwych dojrzałych osobników oraz przyczepionych do włosów gnid. Są to małe, owalne, jasne jajeczka, przyklejone za pomocą produkowanej przez wszy specjalnej substancji zwanej cementem do mieszków tuż przy skórze głowy.

Zadusić i wyczesać

Na wszy można stosować domowe metody, takie jak kompresy z denaturatu czy nafty. Substancje te duszą dojrzałe postacie pasożyta. Niestety, mogą także podrażniać skórę. Dlatego dla dzieci i osób o wrażliwym skalpie lepszy będzie środek na i gnidy z apteki. Wybierzmy taki, który nie zawiera substancji owadobójczych, jest testowany klinicznie, bezzapachowy, łatwy do aplikacji i szybko działa już po pierwszej aplikacji. Po jego zastosowaniu trzeba umyć głowę, a następnie wyczesać włosy gęstym grzebieniem. To najlepszy sposób na pozbycie się gnid. Trzeba powtarzać te zabiegi co kilka dni, aż upewnimy się, że na głowie nie ma już ani jednej wszy czy przyklejonej do włosa gnidy. Po każdym zabiegu grzebień trzeba dokładnie umyć i wyparzyć. W przypadku intensywnej inwazji wszy konieczne może być obcięcie włosów, a po wyleczeniu, smarowanie skóry preparatami zmniejszającymi świąd i podrażnienie. Warto też zdezynfekować mieszkanie, wyprać ubrania w możliwie jak najwyższej temperaturze i wyparzyć wszystkie szczotki i spinki do włosów.

NC, 01-06-2015, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe