Udogodnienia dla niepełnosprawnych w domu
Strona główna » Poczekalnia » Szepty » Udogodnienia dla niepełnosprawnych w domu

Udogodnienia dla niepełnosprawnych w domu

POCZEKALNIA. Szepty

W.Press

zdrowemiasto.pl | dodane 15-12-2017


 
W domu osoby niepełnosprawnej warto zamontować drzwi szersze niż 90 cm i zrezygnować z progów. Jeśli musi ona korzystać ze schodów, przydatny będzie schodołaz. W łazience przyda się podnośnik wannowy, a w kuchni – wysuwana deska kuchenna.

Drzwi i ciągi komunikacyjne
 
Drzwi wejściowe w domu, w którym mieszka osoba niepełnosprawna powinny mieć szerokość co najmniej 90 cm. Warto pamiętać, aby domofon, wizjer, zamki i włącznik światła zostały zamontowane na takiej wysokości, by mogła do nich dosięgnąć osoba na wózku inwalidzkim. Jest to około 80-120 cm nad ziemią. Wewnętrzne drzwi także powinny być szerokie na 90 cm lub więcej. Równie ważna kwestia są ciągi komunikacyjne, czyli przestrzenie pomiędzy powierzchniami oraz korytarze. Na pewno należy zrezygnować z progów, utrudniających poruszanie się zarówno osobom używających laski, chodzików oraz wózków inwalidzkich. Ciągi powinny być nie węższe niż 120 cm. W przypadku wymogów konstrukcyjnych ograniczających tę wartość do 90 cm, można to rozwiązać kosztem poszerzenia korytarza o przylegające do niego pomieszczenie.

udogodnieniadlaniepelnosp.jpg

Schodołaz
 
Schody to częsta przeszkoda dla niepełnosprawnych. Aby ją pokonać, przyda się schodołaz. Mocuje się na nim wózek, który opiekun może wprowadzić na szczyt schodów lub zjechać nim w dół. Dostępne są dwa rodzaje schodołazów: kroczący i gąsienicowy. Pierwszy typ sprawdzi się w przypadku prostych i kręconych schodów, natomiast drugi rodzaj – na prostych schodach z szerokimi podestami.

Podnośnik wannowy
 
Podnośnik wannowy to kolejne udogodnienie dla niepełnosprawnych. Jest to konstrukcja, która ma obniżane siedzisko, regulowane za pomocą pilota. Zdecydowanie ułatwia wyjście z wanny osobom starszym i niepełnosprawnym. Opiekunowie takich osób nie muszą wykorzystywać siły, aby pomóc podopiecznemu wydostać się z wanny.

Chwytak
 
Aby z łatwością podnieść z ziemi upuszczony przedmiot, warto użyć chwytaka. To przedłużenie ręki zakończone magnesem. Niweluje konieczność proszenia drugiej osoby o pomoc i zmniejsza ryzyko poślizgnięcia się pacjenta o lasce lub kulach w przypadku chęci podniesienia czegoś z podłogi.

Szafka obrotowa
 
W sypialni osoby niepełnosprawnej sprawdzi się obrotowa szafka nocna. Kółka sprawią, że niepełnosprawny może samodzielnie przesunąć szafkę, jeśli potrzebuje więcej miejsca do wstania.

Wysuwana deska kuchenna
 
Przy przyrządzaniu posiłków z pewnością przyda się wysuwana deska kuchenna, która ułatwi krojenie, wyrabianie ciasta oraz inne czynności. Tradycyjne blaty mogą utrudnić dostanie się do nich osobom na wózkach. Przy zakupie wysuwanej deski warto zwrócić uwagę na to, aby była stabilna. Polecana wysokość montażu to 80 cm.

Płyta indukcyjna z układem szeregowym
 
W kuchni przyda się także płyta indukcyjna z układem szeregowym. Brak palników na kuchence ułatwi przesuwanie garnków. Z kolei układ szeregowy zdecydowanie poprawi dostęp niepełnosprawnych do wszystkich miejsc na płycie.

W.Press, 15-12-2017, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
kardiolog Bydgoszcz
chirurg naczyniowy
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Chirurg naczyniowy Gdynia
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe