Tomografia komputerowa a rezonans magnetyczny - najważniejsze różnice
Strona główna » Poczekalnia » Szepty » Tomografia komputerowa a rezonans magnetyczny - na…

Tomografia komputerowa a rezonans magnetyczny - najważniejsze różnice

POCZEKALNIA. Szepty

W.Press

zdrowemiasto.pl | dodane 28-05-2020

Pixabay.com
 
Tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny to nowoczesne badania obrazowe, które różnią się przede wszystkim stosowaną technologią. Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę i badania często są ze sobą mylone. Warto jednak poznać kluczowe różnice. Zwłaszcza, że ze względu na różne przeciwwskazania dany pacjent może być zakwalifikowany tylko do badania tomografem komputerowym, a rezonansem już nie - lub odwrotnie. Od czego to zależy? Wyjaśniamy w niniejszym artykule.

Kiedy tomografia komputerowa a kiedy rezonans magnetyczny


Oba badania stosowane przede wszystkim w diagnostyce chorób nowotworowych i neurologicznych. Ale nie tylko - ze względu na możliwość precyzyjnego odwzorowania struktur wewnętrznych ludzkiego ciała, stosuje się je także w nagłych sytuacjach (u pacjentów po wypadkach, urazach), u pacjentów z dolegliwościami niewiadomego pochodzenia (np. silne zawroty głowy, zaburzenia równowagi lub widzenia), a także w sytuacji wykluczenia bądź konieczności przeprowadzenia operacji.

O tym, które badanie należy wykonać, decyduje lekarz. Bardziej dokładną metodą jest rezonans magnetyczny (RM) - badanie jest bezpieczne, wykorzystuje nieszkodliwe dla organizmu fale radiowe i silne pole magnetyczne. W praktyce oznacza to, że na badanie rezonansem nie jest wymagane skierowania od lekarza, w razie potrzeby można je wykonywać wiele razy. Nie mogą z niego jednak korzystać osoby posiadające w ciele metalowe obiekty (protezy, śruby, sztuczne stawy, aparat na zębach itp.) lub urządzenia elektryczne (rozrusznik serca, neurostymulator, implant ślimakowy itp.). Aparat do rezonansu magnetycznego działa na nie jak magnes, może więc zaburzyć ich pracę czy też doprowadzić do ich przemieszczenia się w ciele.

tomografia_czy_rezonans_kie.jpg

W sytuacji, gdy wykonanie rezonansu magnetycznego jest niemożliwe, alternatywą może być właśnie tomografia komputerowa (TK). Tomografia również ma jednak swoje ograniczenia. Podczas badania wykorzystuje się szkodliwe promieniowanie rentgenowskie - należy zatem uważać, by nie przeprowadzać go zbyt często. Dlatego na badanie z użyciem tomografii komputerowej konieczne jest skierowanie od lekarza. Wykonuje się je możliwie jak najrzadziej. Badaniem pierwszego wyboru jest najczęściej wtedy, gdy niezbędna jest szybka informacja o stanie zdrowia pacjenta. Na TK nie kieruje się kobiet w ciąży, małych dzieci oraz osób w podeszłym wieku.

Ile kosztują takie badania i gdzie można je wykonać?


Listę placówek (z podziałem na miasta), które wykonują badania obrazowe, można znaleźć na stronie internetowej Badania.znanylekarz.pl - można na niej porówanać ceny oraz umówić się na wykonanie badania w wybranym miejscu.

Ze względu na zastosowaną technologię droższym badaniem jest rezonans magnetyczny. Cena konkretnego badania zależna jest między innymi od tego, jaki obszar ciała jest mu poddawany. Dla przykładu: cena rezonansu magnetycznego głowy waha się w granicach 400-500 zł, a tymczasem cena tomografii komputerowej głowy wynosi średnio 200-300 zł. Koszt ten jest zwiększony o dodatkowe 100-200 zł, gdy podczas badania ma być podany kontrast, który zwiększa widoczność obrazowanych struktur.

W.Press, 28-05-2020, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
chirurg naczyniowy
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Chirurg naczyniowy Gdynia
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe