Swędząca skóra - jak radzić sobie z problemem?
Strona główna » Poczekalnia » Szepty » Swędząca skóra - jak radzić sobie z problemem?

Swędząca skóra - jak radzić sobie z problemem?

POCZEKALNIA. Szepty

W.Press

zdrowemiasto.pl | dodane 23-01-2017


 
Według lekarzy swędząca skóra może być znacznie bardziej dokuczliwa niż ból. Dolegliwości mogą występować w ciągu całego roku, jednak z pewnością nasilają się późną jesienią i zimą, kiedy powłoka ciała jest narażona na niesprzyjające warunki atmosferyczne, grubą, często wełnianą odzież oraz działanie ogrzewania centralnego w domu. Mróz na dworze i ciepłe, suche powietrze w domu sprawiają bowiem, że podrażniona skóra traci swoją powłokę lipidową będącą jej naturalną ochroną. Pojawia się wówczas świąd skóry. Warto wiedzieć, że skóra jest największym organem naszego ciała, który zapewnia nam nieprzerwaną ochronę przed działaniem czynników środowiskowych, dlatego dbanie o nią jest niezwykle ważne.

Swędzenie całej skóry - przyczyny

Czasami zdarza się, że skarżymy się na swędzenie całej skóry. Przyczyny takich dolegliwości leżą przede wszystkim w suchości tego organu oraz w licznych podrażnieniach mogących przekształcać się w poważne choroby lub będących. Odpowiadając na pytanie, dlaczego swędzi skóra, trzeba powiedzieć, że świąd może być także objawem wielu chorób, do których należą między innymi: egzema, atopowe zapalenie skóry czy skórne reakcje alergiczne. Najczęściej przyczyną swędzenia całej skóry są jednak wspomniane podrażnienia niszczące elementy bariery ochronnej powłoki ciała, co prowadzi do utraty wody i powoduje świąd. Trzeba wiedzieć, że osłabiona bariera nie spełnia swej funkcji ochronnej, dlatego nie zapobiega przenikaniu substancji drażniących i alergenów do organizmu. Tym samym powstaje reakcja obronna układu odpornościowego objawiająca się swędzeniem skóry. Warto przypomnieć, że także wysuszenie skóry objawia się świądem. Suchość naszej naturalnej bariery ochronnej może być natomiast wywołana wieloma czynnikami. Należą do nich warunki atmosferyczne, szczególnie mróz, wiatr, suche powietrze, a także centralne ogrzewanie w okresie jesienno-zimowym. Nie bez znaczenia jest także działanie środków myjących lub odkażających, które mogą podrażniać skórę, prowadząc do jej wysuszenia.

Swędzenie skóry - objawy

skarżą się na swędzenie skóry. Objawy, o których wspominają, są zazwyczaj bardzo podobne. Przede wszystkim nieodłącznym atrybutem świądu jest drapanie się. W zależności od poziomu swędzenia skóry, drapanie może być bardziej lub intensywne, a co za tym idzie bardziej lub mniej uciążliwe. Pocierając swędzącą skórę w celu przyniesienia ulgi, tylko sobie szkodzimy, ponieważ prowadzimy do kolejnych podrażnień, a te nasilają objawy. Swędzenie skóry zaczyna się wówczas nasilać oraz sprawia, że odnosimy wrażenie ściągniętej, mocno napiętej powłoki ciała. Ponadto świądowi bardzo często towarzyszy pieczenie, a nawet ból. Objawy swędzenia skóry są zatem dość uciążliwe i należy je jak najprędzej złagodzić, by nie doprowadzić do kolejnych podrażnień i infekcji przeradzających się w choroby (nie tylko skórne).

Jak zapobiec swędzeniu skóry?

Jeśli nie wiemy, jak zapobiec swędzeniu skóry lub nasze metody się nie sprawdzają, zawsze warto zasięgnąć porady i opinii lekarza albo farmaceuty. Trzeba jednak wiedzieć, że najprostszym sposobem niedoprowadzenia do świądu jest odpowiednia pielęgnacja ciała, właściwa higiena oraz regularne nawilżanie skóry. Powinniśmy więc zadbać o to, by w naszej kosmetyczne znajdowały się tylko przebadane dermatologicznie kosmetyki, które stosunkowo rzadko wywołują reakcje alergiczne. Ponadto warto też zaopatrzyć się w gumowe rękawiczki (uwaga na lateks! może uczulać) do wykonywania prac domowych wymagających użycia detergentów. W ten sposób zmniejszymy ryzyko podrażnienia i swędzenia skóry.

Jak złagodzić swędzenie skóry?

Jeśli mimo wszystko nie uda nam się zapobiec dokuczliwym dolegliwościom, musimy wiedzieć, jak złagodzić swędzenie skóry. Przede wszystkim trzeba wyeliminować wszystkie alergeny (również te pochodzące z pożywienia) i rozpocząć stosowanie preparatu, który sprawi, że swędząca skóra nie będzie aż tak uciążliwa. Ponadto warto zaopatrzyć się w wapno musujące lub inne środki uśmierzające uporczywy świąd. Najważniejsze jest jednak nawilżanie, nawilżanie i jeszcze raz nawilżanie.

Swędząca skóra może być znacznie bardzie uciążliwa niż boląca głowa czy gardło, dlatego warto zabezpieczyć się przed wystąpieniem świądu. W tym celu należy przede wszystkim odpowiednio pielęgnować ciało i redukować ilość alergenów nas otaczających. Skóra jest naszą naturalną barierą ochronną - odwdzięczmy się jej za to i dbajmy o nią regularnie!

W.Press, 23-01-2017, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
chirurg naczyniowy
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Chirurg naczyniowy Gdynia
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe