Sposoby i skutki rzucenia palenia
Strona główna » Poczekalnia » Szepty » Sposoby i skutki rzucenia palenia

Sposoby i skutki rzucenia palenia

POCZEKALNIA. Szepty

W. Press

zdrowemiasto.pl | dodane 20-05-2016


 
Ostrzegawcze napisy na opakowaniach, wysokie ceny paczek papierosów, zakaz palenia w miejscach publicznych - restrykcje, które dotykają nałogowych palaczy mają zniechęcić ich do palenia. Jednak rzucanie palenia zależy tylko i wyłącznie od palacza - od jego chęci, od wiary w sukces, od metody, którą wybierze oraz od wsparcia rodziny i znajomych.

Palenie zabija? Tak. Powoli, ale skutecznie

O tym, że smoliste substancje i nikotyna zawarte w każdym papierosie szkodliwie wpływają na zdrowie wiadomo powszechnie i od wielu lat. Nowotwory jamy ustnej, gardła i krtani, płuc dziesiątkują palaczy, ostatnimi czasy wzrósł też zatrważająco odsetek kobiet umierających na raka płuc, chociaż do niedawna była to choroba, która dotykała głównie mężczyzn. Osoby palące mają też problemy z wydolnością organizmu - szybciej się męczą, uzyskują gorsze wyniki sportowe, są bardziej narażone na udary i zawały serca. Niektóre skutki palenia widać na pierwszy rzut oka: cera palacza jest szarawa albo lekko zażółcona, zęby także, nawet pomimo stosowania pasty wybielającej wyglądają gorzej niż u osoby niepalącej, żółte są również palce u rąk. Szare jest też otoczenie palacza: firanki, ściany, meble, jego ubrania i samochodowa tapicerka są nasączone papierosowym dymem. Wielu palaczy te problemy ignoruje, odkładając rzucanie palenia na później lub w ogóle je negując.

Pozytywnie bez dymka

Ci, którzy jednak zdecydowali się na porzucenie nałogu bardzo szybko zauważają rezultaty takiej decyzji. Pozytywne! Już pierwszego dnia od rzucenia palenia puls i ciśnienie krwi wracają do normy, poprawia się krążenie, wzrasta poziom tlenu w krwi oraz poziom energii. Włosy, ręce, ubrania mniej śmierdzą, a smak potraw staje się wyrazisty. Po kilku dniach wzrasta też wydolność płuc, poprawia się kondycja fizyczna, organizm wyraźnie oczyszcza się z toksyn. To jednak też bardzo trudny moment w życiu nałogowego palacza - zaczyna bowiem odczuwać nikotynowy głód, staje się poddenerwowany, zaczyna wyciągać ręce po słodycze i przekąski. Trudno się dziwić - jeśli przez wiele lat każdy stres (także pozytywny), rozładowywany był przez wyciągnięcie z paczki papierosa, zajęcie czymś rąk bywa trudne. To dlatego rzucenie palenia kojarzy się z przyrostem wagi… i dla wielu osób jest wystarczającą wymówką, by palić dalej.

Zajmij ręce oraz buzię!

Jednak skuteczne sposoby na rzucenie palenia pozwolą wyeliminować i nerwowość, i podjadanie. Na rzucanie palenia dobre są np. tabletki i gumy do żucia. Dostępne są bez recepty i posiadają niewielkie dawki nikotyny. Więcej przeczytać można tutaj: http://niko-lek.pl/nikolek-sposoby-na-rzucenie-palenia.html Często można także wybierać różne smaki: naturalny, miętowy, owocowy. Dzięki zawartości nikotyny, która przedostaje się do organizmu przez błonę śluzową jamy ustnej tłumione są objawy nagłego rzucenia palenia. Jednocześnie możliwości uzależnienia się od gumy do żucia czy tabletki na rzucanie palenia jest niewielkie. Podjadanie tabletek czy gum pozwala jednak zająć czymś ręce w sytuacji kryzysowej, a samo żucie czy ssanie uspokaja. Środki takie można stosować regularnie, w ustalonych odstępach czasu, konsekwentnie zmniejszając dawkę nikotyny, można także sporadycznie, w chwili kryzysu, gdy ostatkiem sił rzucający palenie powstrzymuje się od “puszczenia dymka”.

Bez kuszenia

Podczas rzucania palenia niezbędne jest też wsparcie otoczenia. Mało który palacz nie skusi się na podawanego co chwilę papierosa, jest odporny na docinki znajomych, którzy w paleniu nie widzą nic złego, trudno mu będzie także żyć z drugą osobą, która pali papierosy nałogowo i otacza go dymem. Jeśli rodzina i przyjaciele będą wspierać w tej decyzji, wyciągać palacza na spacer, rower, na basen, gdzie szybko zauważy poprawę swojej kondycji i samopoczucia, szanse na skuteczne rzucenie przez niego palenia wzrastają jeszcze bardziej. Palacz odczuje także zalety rzucenia nałogu zaglądając na konto w banku - ktoś, kto palił paczkę papierosów dziennie miesięcznie zaoszczędzi nawet 400zł. Taka suma wystarczy na dwa miesięczne karnety na siłownię czy na kupno roweru!

W. Press, 20-05-2016, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe