Samoleczenie kręgosłupa – na którą metodę warto się zdecydować?
Strona główna » Poczekalnia » Szepty » Samoleczenie kręgosłupa – na którą metodę warto si…

Samoleczenie kręgosłupa – na którą metodę warto się zdecydować?

POCZEKALNIA. Szepty

NC, ADV

zdrowemiasto.pl | dodane 16-01-2015

Fot. Phosot8.com
 
Bóle pleców są jedną z najczęściej nękających nasze społeczeństwo dolegliwości. Stres, wysokie tempo życia, a także utrwalana od najmłodszych lat nieprawidłowa postawa ciała niekorzystnie oddziałują na kręgosłup, co objawia się częstymi dolegliwościami bólowymi. Czy w dzisiejszych czasach istnieją sposoby na skuteczne wyeliminowanie uporczywych objawów z życia codziennego?

Samodzielna terapia

Obecnie duża część specjalistów jest zdania, że w przypadku uporczywych bólów pleców, karku czy krzyża najlepsze efekty terapeutyczne można uzyskać angażując w proces leczenia samego pacjenta. Przeciwdziałanie bólom okolic kręgosłupa za pomocą samoleczenia, z każdym rokiem staje się coraz powszechniej stosowane na całym świecie. Wszystkie metody samoleczenia opierają się na podstawowej zasadzie mówiącej, iż ludzki organizm ma duże zdolności do samonaprawy i jeżeli mamy możliwość samodzielnego poradzenia sobie z nękającym nas problem, należy z niej skorzystać.

Metoda McKenziego

Olbrzymi wkład w zmianę podejścia do sposobu leczenia wspomnianych dolegliwości bólowych wniosły badania prowadzone przez nowozelandzkiego fizjoterapeutę Robina McKenziego. Na podstawie wieloletniej praktyki, wykazał on, że aż 97 proc. bólów okolic kręgosłupa ma podłoże mechaniczne. To znaczy, że ból powstaje na skutek przeciążeń, na jakie narażamy kręgosłup w trakcie wykonywania zwykłych, codziennych czynności. Przeciążenia te są w dużej mierze związane także z nieprawidłowymi nawykami złego siedzenia, leżenia czy z tak powszechnym garbieniem się. Utrzymywanie nieprawidłowej postawy ciała przez lata, prowadzi do uszkodzeń w obrębie kręgosłupa. Najbardziej  narażone są znajdujące się między poszczególnymi kręgami dyski – tzw. krążki międzykręgowe, które poprzez brak utrzymania prawidłowej postawy ciała, się przesuwają.

samoleczenie_kregoslupa.jpg

Metoda McKenziego polega na tym, żeby poprzez samodzielne wykonywanie prostych ćwiczeń doprowadzić do powrotu wspomnianych dysków w prawidłowe miejsce. Osoba zgłaszająca się do fizjoterapeuty jest poddawana dokładnym badaniom diagnostycznym, które składają się z wywiadu oraz z badania wykonywanych przez pacjenta ruchów testujących. Na ich podstawie terapeuta jest w stanie dokładnie określić miejsca, w których doszło do przesunięcia krążków oraz zalecić odpowiednie ćwiczenia.


NC, ADV, 16-01-2015, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe