Rodzaje stomii - w jakich przypadkach pacjent wymaga zabiegu?
Strona główna » Poczekalnia » Szepty » Rodzaje stomii - w jakich przypadkach pacjent wyma…

Rodzaje stomii - w jakich przypadkach pacjent wymaga zabiegu?

INFORMATOR. Kraj

W. Press

zdrowemiasto.pl | dodane 11-02-2016

Fot. W. Press
 
Nowotwór jelita grubego, choroba zapalna, polipy jelita grubego czy choroba Leśniowskiego-Crohna mogą mieć swoje konsekwencje w postaci wykonania zabiegu chirurgicznego zwanego stomią. Stomia polega na połączeniu części jelita z powierzchnią ciała, gdy lekarz wycina zaatakowany chorobą fragment jelita i tworzy nową drogę wypróżniania się poprzez otwór w ścianie brzucha. Od momentu wykonania stomii pacjent wypróżnia się bez żadnej kontroli do specjalnego worka stomijnego, który wymaga opróżniania. Wielu pacjentów po takim zabiegu wycofuje się z życia towarzyskiego i ma problemy z samoakceptacją.

Trzy rodzaje stomii


Ilestomia tworzona jest wtedy, gdy chirurg musi usunąć całe jelito grube. W takim przypadku korzysta się z części jelita cienkiego wyłaniając je po prawej stronie brzucha.
Kolostomia to efekt usunięcia fragmentu jelita grubego albo odbytnicy (lub i jelita, i odbytnicy). Podczas zabiegu chirurg wyłania na powierzchnię brzucha fragment jelita grubego. Kolostomia bywa tymczasowa i jest usuwana, gdy uda się przywrócić właściwe funkcjonowanie jelita grubego.
Nowa droga oddawania moczu powstaje podczas operacji urostomii. Urostomia jest wynikiem usunięcia pęcherza moczowego, gdy zostanie on uszkodzony lub zaatakowany przez nowotwór. Podczas zabiegu lekarz wprowadza moczowody do części odcinka jelita. Jeden koniec jest zaszywany, a drugi wyprowadzany na zewnątrz brzucha, zwykle po prawej stronie ciała.

1_depositphotos.jpg

Wysokie statystyki zachorowalności

Osób, które przeszły podobne zabiegi jest prawie milion na całym świecie. Ta liczba wynika z rozwoju chorób cywilizacyjnych, choćby takich jak nowotwory i niestety wciąż się powiększa. Szacuje się, że w naszym kraju osób ze stomią żyje około 20 tys., a większość z nich to kobiety, które przekroczyły 50. rok życia. Stomia dla olbrzymiej większości z nich jest tematem wstydliwym, staje się źródłem olbrzymiego stresu, niektórzy chorzy nawet rezygnują z kontaktów ze światem zewnętrznym, z pracy, podróżowania.

Czy ze stomią można normalnie żyć?

Niezależnie od rodzaju stomii pacjent może funkcjonować normalnie, ale zmuszony jest do korzystania ze specjalistycznych worków, do których odprowadzany jest mocz lub kał. Te najlepszej jakości (patrz:  http://www.convatec.pl/Produkty/opieka-stomijna/rodzaje-stomii/pl-0008dd12-8f70-4470-8a77-fd070c0f8f32/) są przyjazne dla skóry i dają sto procent pewności, że nic się nie wydarzy nawet podczas intensywnego ruchu. Podczas projektowania i produkcji woreczków stomijnych zadbano o to, by zminimalizować do zera niebezpieczeństwo pęknięcia, oraz by specjalne filtry wchłaniały nieprzyjemne zapachy. Worki mają też różne kształty i wielkości, tak by dobrać je indywidualnie do potrzeb pacjenta. Samodzielne obsługiwanie ich jest możliwe po krótkim przeszkoleniu pacjenta przez pielęgniarki. Dlatego właśnie osoby ze stomią mogą chodzić do pracy, na zakupy, a nawet uprawiać sporty, korzystać z basenów czy uprawiać seks.

W. Press, 11-02-2016, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe