Prawidłowy poziom cholesterolu, czyli jaki?
Strona główna » Poczekalnia » Szepty » Prawidłowy poziom cholesterolu, czyli jaki?

Prawidłowy poziom cholesterolu, czyli jaki?

POCZEKALNIA. Szepty

NC

zdrowemiasto.pl | dodane 23-09-2015

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Siedzący tryb życia nie sprzyja naszemu zdrowiu. Jeżeli dodać do tego spożywanie tłustych czy słodkich potraw, to mogą pojawić się kłopoty z cholesterolem. Jakie jest rekomendowane stężenie cholesterolu we krwi? Kiedy przeprowadzić badania?

Cholesterol to jeden ze związków chemicznych, który naturalnie występuje w naszym organizmie – jest produkowany przez wątrobę. Specjaliści dzielą go na dwie frakcje: cholesterol HDL i cholesterol LDL. By możliwe było przeprowadzenie szeregu procesów, niezbędne są obie frakcje. Szkodzi dopiero nadwyżka tej drugiej, czyli tzw. „złego” cholesterolu.

Każdy z nas może sprawdzić swój poziom cholesterolu i tym samym kontrolować swój stan zdrowia. By sprawdzić stężenie tego związku w organizmie, niezbędne jest przeprowadzenie badania – lipidogramu. Wskazuje ono zarówno stężenie cholesterolu całkowitego, frakcji HDL i LDL, jak i triglicerydów.

Jak często przeprowadzać badanie?

Poziom cholesterolu w organizmie zależy od wielu czynników. Osoby palące papierosy, prowadzące siedzący tryb życia i jedzące niezdrowe potrawy są znacznie bardziej narażone na powikłania, mogące mieć miejsce, gdy frakcji LDL jest w organizmie za dużo. Częstotliwość badań zależy jednak nie tylko od trybu życia, lecz także wieku pacjenta.

Przyjmuje się, że pierwsze badanie lipidowe należy wykonać do 20. roku życia i następnie powtarzać je co 5 lat. Powyżej 40. roku życia, gdy wzrasta ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia, badanie należy wykonywać z większą częstotliwością, co 2–3 lata. Cyklicznie przeprowadzane badania lipidowe pozwalają wykryć podwyższone stężenie cholesterolu.

Normy stężenia cholesterolu

Wyniki badania lipidowego powinien zinterpretować specjalista, który – odpowiednio wcześniej – przeprowadził z pacjentem wywiad. Warto jednak poznać normy rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne. Wynoszą one odpowiednio:

  • do 190 mg/dl – cholesterol całkowity,
  • poniżej 115 mg/dl – cholesterol LDL,
  • mężczyźni 40 mg/dl lub więcej, kobiety 45 mg/dl lub więcej – cholesterol HDL.

Ponieważ za pomocą lipidogramu określa się również stężenie triglicerydów, warto wiedzieć, że optymalna wartość rekomendowana przez specjalistów wynosi poniżej 150 mg/dl.

By zmniejszyć ryzyko

Nie od dziś wiadomo, że lepiej zapobiegać chorobom niż je leczyć. Z tego względu każdy powinien wiedzieć, w jaki sposób może o siebie zadbać na co dzień. Okazuje się, że nie jest to trudne, choć konieczne jest wprowadzenie zmian w diecie i trybie życia.

Ograniczenie tłustych potraw i słodkich przekąsek wiąże się ze zmniejszeniem wielkości porcji cholesterolu, dostarczanych do organizmu. Tłuste potrawy warto zastąpić rybami i chudym mięsem, zaś słodycze owocami. Dobrze też do codziennej diety wprowadzić żywność funkcjonalną, np. margaryny wzbogacone w sterole roślinne.. Ich korzystne działanie na poziom stężenia cholesterolu w organizmie zostało udowodnione naukowo.


NC, 23-09-2015, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe