Nie daj się chorobie wrzodowej!
Strona główna » Poczekalnia » Szepty » Nie daj się chorobie wrzodowej!

Nie daj się chorobie wrzodowej!

POCZEKALNIA. Szepty

NC

zdrowemiasto.pl | dodane 29-11-2015

Fot. shutterstock.com
 
Stres, błędy dietetyczne czy działalność bakterii w naszym przewodzie pokarmowym? Dyskusje na temat tego, co jest głównym powodem rozwoju choroby wrzodowej, trwają od lat. Dla pacjentów ważniejsze jest jednak nie tyle ustalenie przyczyny ich problemu, co zaoferowanie najlepszej metody pokonania uciążliwych dolegliwości.

Wiedza na temat tego, skąd biorą się problemy z wrzodami, jest ważna przede wszystkim z punktu widzenia profilaktyki. Tylko w chwili, gdy dokładnie poznamy przyczyny rozwoju choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, będziemy w stanie chronić się przed rozwojem tego schorzenia.

W gronie głównych podejrzanych znajdują się bakterie o nazwie Helicobacter pylori. To ich działalność prowadzi do rozwoju stanów zapalnych, które niszczą błonę śluzową żołądka i tym samym sprzyjają rozwojowi choroby wrzodowej. Często jednak to nie bakterie, ale popełniane konsekwentnie błędy żywieniowe okazują się głównym źródłem problemów z ubytkiem błony śluzowej żołądka oraz rozwojem stanu zapalnego. Zbyt częste sięganie po leki, alkohol oraz papierosy, szybkie tempo życia oraz stres – oto kolejne przyczyny problemów ze zdrowiem. Wrzodom sprzyjają też nieregularne posiłki oraz wypijanie nadmiernych ilości kawy. Skutkiem takich błędów jest ból, który w przypadku choroby wrzodowej pojawia się najczęściej w ciągu 2-3 godzin po posiłku, choć bardzo często atakuje w godzinach nocnych, przekreślając tym samym szansę na tak ważny odpoczynek.

NOSPA_zdrowemiasto.pl.jpg

Jak pokonać ból?

Ból w przypadku choroby wrzodowej jest jednym z głównych problemów, a jego pokonanie wcale nie jest prostym zadaniem. Błędem byłoby sięganie po pierwszy lepszy lek przeciwbólowy. Dlaczego? Bo to właśnie nadmiar leków okazuje się jedną z częstszych przyczyn problemów z wrzodami. Osoby cierpiące z powodu takich dolegliwości, jak wrzody żołądka czy wrzody dwunastnicy mogą jednak sięgnąć po rozkurczowe leki. Ważne jest też wprowadzenie zmian w diecie i wykluczenie z nich tych pokarmów, które nasilają dolegliwości. Warto unikać zatem potraw smażonych oraz zbyt tłustych, ostre przyprawy zastąpić łagodniejszymi dodatkami smakowymi, a 2-3 większe posiłki rozłożyć na 5-6 mniejszych porcji. Rezygnacja z alkoholu oraz papierosów to kolejny krok, który osoby z chorobą wrzodową muszą wykonać dla własnego dobra.

Co może zrobić lekarz?

Pomoc lekarza w przypadku wystąpienia choroby wrzodowej jest niezbędna. Systematyczne badania pozwalają nie tylko powstrzymywać chorobę, ale też w porę wykryć ewentualne komplikacje. Jeśli za problemy z wrzodami odpowiedzialne są bakterie, niezbędne staje się przyjmowanie antybiotyków. Lekarz może też pomóc przy wyborze leków zobojętniających kwas żołądkowy oraz udzielić najważniejszych porad związanych z dalszą dietą.

Choroba wrzodowa staje się coraz większym problemem. Jak wynika z badań, z wrzodami żołądka i dwunastnicy borykać się musi jeden na dziesięciu Polaków. Większość schorzeń dotyczy dwunastnicy, jednak i problemy z wrzodami żołądka nie należą do rzadkości. Choć często winowajcami są bakterie, w gronie chorych sporą grupę stanowią ci, którzy na swą chorobę wrzodową systematycznie pracowali przez lata. Zła dieta, stres, używki – za wszystkie te przewinienia trzeba z czasem zapłacić wysoką cenę, a bóle związane z wrzodami są jedną z dotkliwszych kar.

NC, 29-11-2015, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe