Leczenie przepukliny – poradnik pacjenta
Strona główna » Poczekalnia » Szepty » Leczenie przepukliny – poradnik pacjenta

Leczenie przepukliny – poradnik pacjenta

POCZEKALNIA. Szepty

W.Press

zdrowemiasto.pl | dodane 27-02-2018


 
Przepuklina jest dość częstą dolegliwością, która częściej dotyka mężczyzn niż kobiety. W leczeniu najważniejsze jest szybkie zdiagnozowanie choroby, dlatego każdy guzek lub wypukłość w okolicach pachwin i brzucha powinny zaalarmować każdego. Jak leczyć przepuklinę?

Czym w istocie jest przepuklina?

Przepuklina to stan, w którym narząd przemieszcza się do innego miejsca niż to, w którym powinien się znajdować. Ta powstająca w brzuchu to wydostawanie się otrzewnej i fragmentów jelit poza ich naturalne jamy. Zaawansowaną przepuklinę łatwo wyczuć – pojawia się w postaci miękkiego guzka lub wypukłości. Istnieje kilka rodzajów przepukliny i nazywają się one w zależności od miejsca, w którym powstają. Najczęściej u mężczyzn pojawia się przepuklina pachwinowa, a u kobiet – udowa. Najrzadszą jest przepuklina brzuszna, powstająca w okolicach pępka czy tzw. białej kreski, czyli tam, gdzie znajduje się połączenie mięśni brzucha.

lekprzep680.jpg

Kto jest narażony?

Przepuklina pojawia się wtedy, kiedy powłoki brzuszne są osłabione. Najbardziej narażone na nią są więc dzieci w okresie intensywnego wzrostu, osoby starsze oraz cierpiące na nadwagę. Rozwojowi choroby sprzyja wysiłek fizyczny, a przede wszystkim dźwiganie. Przepukliny można się więc nabawić intensywnie trenując na siłowni. Często zdarza się ona również kobietom w ciąży oraz mężczyznom z przerostem prostaty. Najrzadziej zdarzają się przepukliny w ranach pooperacyjnych. Jak ją rozpoznać? Przepuklina pępka i białej kreski powoduje silny ból brzucha i jest często mylona z chorobą wrzodową. Ten rodzaj najtrudniej jest rozpoznać. Natomiast udowa i pachwinowa powoduje silny ból i napięcie po wysiłku i po oddaniu stolca. W późniejszym okresie pojawia się wyczuwalna wypukłość. "Każdy niepokojący symptom powinien być ostrzeżeniem i sygnałem, aby niezwłocznie udać się do lekarza" – podkreślają specjaliści z serwisu tourmedica.pl

Operacja – jedyny sposób?
 
Zwykle jedynym sposobem na wyleczenie przepukliny jest operacja, choć zdarza się, że w przypadku przepukliny kręgosłupa wystarczy fizykoterapia i leki. Im wcześniej zostanie przeprowadzona operacja, tym będzie lżejsza i łatwiejsza oraz obciążona mniejszym ryzykiem powikłań. Najlepiej zgłosić się do lekarza już w momencie, gdy pojawi się ból. Kolejnym stadium jest pojawienie się guzka. Ostatnią fazą jest moment, w którym tego guzka nie da się już wcisnąć z powrotem do brzucha. Na tym etapie powstaje zagrożenie zaciśnięcia się worka przepuklinowego z fragmentem jelita, co powoduje blokowanie się pokarmu, a w efekcie prowadzi do martwicy. Ten stan jest już poważnym zagrożeniem zdrowia i wymaga natychmiastowej ingerencji chirurga. Jak wygląda operacja przepukliny? Operacja przepukliny jest wbrew pozorom bardzo prosta. Ponadto nie wymaga hospitalizacji – wykonuje się ją jako zabieg, jednego dnia, przy znieczuleniu miejscowym. Polega na usunięciu rozciągniętego fragmentu otrzewnej. Następnie chirurg ponownie ją zszywa, a w powłoki brzuszne wstawia specjalną siatkę propelynową. Ma ona za zadanie wzmocnić osłabione tkanki i zapobiec ponownemu pojawieniu się przepukliny. Zazwyczaj już kilka godzin po operacji można wrócić do domu.

W.Press, 27-02-2018, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe