Nie strój zdobi... muzyka. O butach - czyli... lekkoatletyka
Strona główna » Poczekalnia » Szepty » Nie strój zdobi... muzyka. O butach - czyli... lek…

Nie strój zdobi... muzyka. O butach - czyli... lekkoatletyka

POCZEKALNIA. Szepty

Bartłomiej Kokeszko

zdrowemiasto.pl | dodane 08-10-2013

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Nie strój zdobi... muzyka - to taki stary dowcip wtrącany przez uszczypliwych kolegów, gdy któremuś z nich instrument nie stroi. Strój jednak zdobi... człowieka. Co prawda znamy inaczej brzmiące powiedzenie, ale jego wymowy nie będziemy teraz rozważać, bo zakładamy, iż jest ona wszystkim znana. Strój zdobi, jeśli jest dobrany do roli, w której mamy zamiar się w nim pokazać. Zdobi, jeśli dobrany jest do sylwetki. Jeśli nie uwydatnia jej wad, ale też jeśli nie podkreśla przesadnie zalet. Zaleta w nadmiarze to wada? Niekiedy...  Nie wierzysz? Zapytaj stylistę. No, może nie... Jacykowa.

Nie chcąc wdawać się w wyliczankę poprzestańmy na tym, iż umiar jest główna zasadą, gdy myślimy m.in. o estetyce wyglądu. Oprócz estetyki winniśmy zwracać uwagę na prawidłowy dobór elementów stroju do konkretnej sytuacji, w której przyjdzie nam ów zaprezentować lub przetestować. I choć kolejność ubierania jest inna, my skupimy się na... butach. 

Niemal każda osoba posiada tak zwane buty sportowe. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę z tego, że istnieją różne rodzaje obuwia, które mają różne przeznaczenie. Myśląc o obuwiu mamy najczęściej na myśli buty, półbuty lub trzewiki. Od dawna przyjęło się, że, gdy ktoś chce kupić obuwie sportowe, mówi,  iż musi kupić sobie... "adidasy". Skoro musi... Tak się mówi, zatem teraz to nie jest reklama.

Przy doborze obuwia sportowego, oprócz wyboru marki i ustaleniu, jakim budżetem dysponujemy, należy zastanowić nad tym, do czego to obuwie będzie wykorzystywane oraz jak często. Nie ma sensu doradzać sportowcom, którzy trenują wyczynowo, bo oni mają swoich doradców - trenerów oraz sporą wiedzę i doświadczenie własne. Każdy nowicjusz, który ma ochotę sportem zająć się w ramach rekreacji czy weekendowej rozrywki, musi sam gdzieś znaleźć nieco informacji, aby móc uniknąć późniejszych kontuzji z powodu źle dobranego obuwia. Nie zawsze bowiem wybór standardowych butów sportowych jest wyborem prawidłowym, a i takie "uniwersalne" buty powinny być dobrane odpowiednio.

Jak tego dokonać?

Przede wszystkim należy zorientować się, jaki jest rodzaj naszej stopy. Rodzaj stopy uzależniony jest od układu jej sklepienia. Jeżeli posiadamy tak zwane „niskie sklepienie” to naszą stopę określa się mianem stopy pronującej (czyli takiej stopy, która po przyłożeniu do podłoża w trakcie poruszania się kieruje się bardzo "do środka"). Dla takich osób produkuje się specjalne buty sportowe - buty dla stopy pronującej. Jeżeli natomiast układ sklepienia jest wysoki - stopę określa się mianem stopy supinującej. Wówczas poszukiwane obuwie musi należeć do tej właśnie kategorii. Oczywiście istnieje model pośredni, czyli można wyróżnić również stopy "neutralne", dla których odpowiednie są prawie wszystkie rodzaje butów.

W celu określenia rodzaju stopy nie musimy udawać się do lekarza specjalisty. Jakkolwiek, jeśli mamy wątpliwości co do ich prawidłowej budowy, czujemy jakiś dyskomfort podczas poruszania się, mamy jakieś podejrzenia - kontakt z lekarzem ortopedą na pewno nie zaszkodzi. Podiatra czeka. Podiatra - ortopeda specjalizujący się w leczeniu chorób stóp oraz wszelkich nieprawidłowości w obrębie stopy.

Jak sprawdzić samemu?

Potrzebny jest nam do tego kawałek papieru, taki nieco większy od naszej stopy. Kładziemy papier na twardej podłodze (np. w łazience, są tam kafle, więc będzie łatwiej, bo musisz przygotować miskę z wodą)  i stawiamy nań stopę wcześniej delikatnie zmoczoną wodą. Po odciśnięciu mokrej stopy na kartce papieru jesteśmy w stanie określić jej rodzaj.

Jeżeli odcisk stopy jest bardzo wyraźny, z pewnością będzie to stopa pronująca. Natomiast kiedy ewidentnie widać tylko przód oraz tył stopy, czasami połączony cienką kreską, klasyfikujemy się w kategorii stopy o wysokim sklepieniu. W momencie, gdy na kartce stopa odcisnęła się proporcjonalnie – palce, przód, pięta oraz połączenie tych elementów - wynik ten oznacza stopę neutralną. Oprócz opisanego testu wodnego, możemy przyjrzeć się podeszwie naszych starych butów. Gdy najmocniej starta jest po wewnętrznej stronie oznacza, że masz stopę pronującą, natomiast po zewnętrznej stronie - supinującą, a przy równym rozłożeniu uszkodzeń stopa jest "neutralna".

Kiedy rodzaj stopy jest już przez nas określony, dobór odpowiedniego obuwia nie powinien sprawić większych problemów. Ostatecznie, które obuwie jest najlepsze dla danego rodzaju stopy, a także jakie obuwie sportowe powinniśmy kupić, uwzględniając dyscypilnę sportu, którą zamierzamy uprawiać, możemy zapytać sprzedawcę np. w sklepie obuwniczym Kup Buty.

Nawet drobne acz częste kontuzje wywołane złym doborem obuwia sportowego mogą skutecznie zniechęcić do dalszej przygody z wybraną dyscypliną sportu. A przecież nie o to chodzi. Uprawianie sportu czy po prostu rekreacja ruchowa ma sens jedynie wtedy, gdy poprzez nią nie szkodzimy naszemu zdrowiu.

Bartłomiej Kokeszko, 08-10-2013, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe