Jak zbudować karmnik dla ptaków?
Strona główna » Poczekalnia » Szepty » Jak zbudować karmnik dla ptaków?

Jak zbudować karmnik dla ptaków?

POCZEKALNIA. Szepty

W.Press

zdrowemiasto.pl | dodane 02-03-2018

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Zima to szczególnie uciążliwy okres, potrafiący wszystkim dać się we znaki. Ptaki w tym czasie stają przed trudnymi zadaniami, jakimi jest zadbanie o schronienie oraz zdobycie pożywienia. Możemy im pomóc, dokarmiając je podczas tych miesięcy. Pamiętajmy, by robić to regularnie, gdyż przyzwyczajają się one do nas i chętnie wracają. Ich dotychczasowe pożywienie jest przykryte warstwą śniegu oraz schowane pod zamarzniętą ziemią, stwórzmy więc karmnik dla ptaków przed domem lub na balkonie.

O karmniki dla ptaków najlepiej zadbać już na jesieni, gdyż zawczasu rozglądają się one za źródłem jedzenia pozwalającym przetrwać przez następne miesiące. Opad pierwszego śniegu to odpowiedni moment, by zacząć dokarmianie. Dostarczy nam to wiele radości i będzie źródłem pasjonujących obserwacji ptasich zachowań i ciekawych gatunków.

Karmnik dla ptaków - projekt

Idealny karmnik - zamiast kupować, można wykonać samodzielnie. Dostarczy nam to satysfakcji i wiele zabawy. Możemy poszukać w Internecie projektów, które nas zainspirują.

jakzbudowackarmnikdlaptakow1.jpg
Zobacz również: CERTECH Karmnik plastikowy dla ptaków na karmę sypką na krakvet.pl

Jak zrobić karmnik dla ptaków? O co należy zadbać przy jego wykonaniu? Możliwości jest wiele, gdyż ptaki nie mają wygórowanych wymagań. Aby jednak korzystanie z karmnika było dla nich łatwiejsze, szukając odpowiedniego projektu należy zwrócić uwagę na pewne kwestie.
  • Rozmiar
Jeżeli chcemy, by w naszym karmniku gościły małe ptaki, musimy zadbać o to, by jego rozmiar był odpowiedni; większe ptaki nie będą miały możliwości się do niego dostać i odstraszyć maluchów podczas uczty.
  • Stabilna konstrukcja

Karmnik musi mieć stabilną konstrukcję, aby nie rozpadł się podczas odwiedzin większej ilości ptaków lub silnej wichury.
  • Odpowiednie mocowanie

Odpowiednie zamocowanie karmnika jest bardzo istotne. Musi być solidne, aby nie spadł. Jeżeli chcemy umieścić go na balkonie, wybierzmy miejsce w którym będzie się dobrze trzymał. Przy mocowaniu karmnika na drzewie, pamiętajmy by uniemożliwić dostanie się do niego innym zwierzętom, które mogą chcieć zapolować na naszych ptasich gości – na przykład kotom.
  • Wodoodporny dach

Podczas zimowych miesięcy często pada śnieg, który będzie zalegać na dachu naszego karmnika. Zadbajmy by był odporny na opady, nie zaczął gnić, wichrować się, kruszyć i rozpadać.
  • Odporność na warunki atmosferyczne

Oprócz opadów, na nasz karmnik będą miały wpływ także silne wiatry i mróz. Postarajmy się, aby nasz projekt nie ucierpiał podczas pogodowych zawirowań.
  • Pojemność

Nasz karmnik musi być wystarczająco pojemny, by umieścić w nim pożywienie, oraz by nawet większa ilość małych ptaków miała do niego dostęp. Za mały karmnik może stać się przyczyną ptasich kłótni a nawet bójek. Ważne jest też, by nie przesadzać z ilością jedzenia jaka się w nim znajduje; lepiej dokarmiać częściej niż pozwolić by tam zalegało, psuło się i zamarzało.
  • Wytrzymałość

Wybierając projekt karmnika dla ptaków, pamiętajmy aby tworzywo, z którego będzie wykonany było odpowiednie – nie chcemy przecież, by nie przetrwał zimy.
  • Łatwy dostęp

Zadbajmy o to, by karmnik dla ptaków był dla nich łatwo dostępny i aby mogły swobodnie z niego korzystać. Sprawmy by był dostępny także dla nas, żeby bez trudu dosypywać im pożywienia i łatwo pozbywać się z niego brudu, niedojedzonych resztek oraz ptasich piór i odchodów. Dzięki temu sprawimy, że pozostanie on atrakcyjnym miejscem dla ptasich odwiedzin.

Karmniki dla ptaków można wykonać nawet w domowych warunkach. Możemy je zrobić z drewna, listewek, oraz tworzywa sztucznego, np. wykorzystując dużą, plastikową butelkę. Wszystko zależy od naszej pomysłowości i nie wymaga posiadania wyjątkowych zdolności manualnych.

jakzbudowackarmnikdlaptakow2.jpg

Karmnik dla ptaków na balkon

Gdzie ustawić karmnik dla ptaków? Bardzo dobrym rozwiązaniem jest balkon. Zadbajmy o to, aby dostarczane przez nas pożywienie było dla ptaków odpowiednie. Do naszego karmnika możemy wsypywać łatwo dostępne ziarna, orzechy, kaszę, różnego typu zboża i nasiona oraz zawiesić w nim plaster słoniny. Można zaopatrzyć się także w gotową mieszankę ptasich przysmaków. Tym sposobem, zapewnimy ptakom energię potrzebną do ogrzania się i przetrwania.

Czytaj: Jak karmić ptaki zimą? Co jedzą sikorki, wróble, gile, wrony w zimie?

Jeżeli nasz karmnik jest przystosowany do małych ptaków, najczęściej odwiedzać nas będą sikorki, wróble, gile i mazurki, jednak nie zdziwmy się gdy przy zastaniemy przy nim dzięcioły, kosy lub przedstawicieli innych ptasich gatunków, których nie widywaliśmy wcześniej. Pamiętajmy, aby skończyć dokarmianie wraz z nadejściem wiosny.

Karmnik dla ptaków do samodzielnego montażu

Jeżeli myślimy, że o ptaki możemy dbać tylko zimą – jesteśmy w błędzie. Możemy pomagać im i obserwować je, także podczas kolejnych miesięcy. Dobrym pomysłem jest stworzenie domku dla ptaków na naszym podwórku. Będzie on dla nich odpowiednikiem dziupli, w której pragną złożyć jaja i wychowywać pisklęta. Gdy zima się kończy, jest to właściwy moment na zawieszenie go na drzewie; na pewno się nim zainteresują, gdy będą szukały bezpiecznego miejsca dla swojego potomstwa. Na rynku dostępne są gotowe domki dla ptaków - wykonanie go samodzielnie wymaga nieco więcej pracy niż budowa karmnika, ale warto spróbować to zrobić. Należy przy tym dbać o bezpieczeństwo ptaków, wytrzymałość konstrukcji i odpowiednio wysokie i mocne mocowanie oraz o to, by czuły się komfortowo. Dobrze jest powiesić go w spokojnym i zacienionym miejscu, z dala od domu. Pamiętajmy, aby otwór i rozmiar domku był odpowiedni do gatunku, który ma w nim zamieszkać.

W.Press, 02-03-2018, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
chirurg naczyniowy
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Chirurg naczyniowy Gdynia
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe