Jak wygrać z bólem?
Strona główna » Poczekalnia » Szepty » Jak wygrać z bólem?

Jak wygrać z bólem?

POCZEKALNIA. Szepty

W. Press

zdrowemiasto.pl | dodane 23-12-2015

Fot. Fotolia
 
Ból należy do nieprzyjemnych odczuć, zarówno zmysłowych jak i emocjonalnych. Odczuwanie bólu umożliwia nam jednak reagowanie na niebezpieczne sytuacje. To dzięki niemu wiemy kiedy cofnąć dłoń, gdy znajdzie się za blisko źródła ciepła, unikając w ten sposób oparzenia. Ból informuje nas również o nieprawidłowościach wewnątrz naszego organizmu – towarzyszy on rożnego rodzaju zapaleniom i uszkodzeniom. Intensywne i długotrwałe odczuwanie bólu wpływa negatywnie na nasze samopoczucie, również psychiczne. Ból może zaburzać nasze prawidłowe funkcjonowanie, dlatego warto wiedzieć jak sobie z nim radzić i w jaki sposób możemy go załagodzić.

Naturalne środki o działaniu przeciwbólowym

Od bardzo dawna znane są ludzkości rośliny, których właściwości wpływają na ograniczenie bólu. Jednym z nich jest kora brzozy. Od wieków używano jej jako substancji przeciwzapalnej oraz przeciwbólowej. Swoje właściwości kora brzozy zawdzięcza salicynie – substancji bardzo podobnej do głównego składnika aspiryny. Dawniej żuło się ???korę wierzby w celu zmniejszenia bólu lub obniżenia gorączki. Obecnie można ją dostać w formie wysuszonej i parzyć jak herbatę. Dostępna jest również w postaci tabletek oraz syropów. Kora wierzby jest przydatna przy leczeniu bólów głowy, krzyża czy bólów związanych z zapaleniem kości i stawów. Kora wierzby może powodować jednak pewne skutki uboczne takie jak niestrawność, spowolnienie pracy nerek czy zmniejszenie krzepliwości krwi.

Kolejnym naturalnym środkiem przeciwbólowym jest kurkuma. Stosowana często w kuchni indyjskiej charakteryzuje się żółtym kolorem i specyficznym smakiem. Kurkuma stosowana jest również do leczenia wielu dolegliwości takich jak: niestrawność, wrzody czy łuszczyca, ma także właściwości przeciwzapalne. Niektórzy pacjenci cierpiący na zapalenie kości i stawów używają kurkumy jako środka przeciwbólowego.

fotolia_97042573_big.jpg

Kolejnym przykładem naturalnego środka, rodem prosto z kuchni ,są goździki. Do celów leczniczych można spotkać goździki w formie tabletek, sproszkowane, a nawet w postaci olejku.

Podobnie jak inne lecznicze rośliny, również goździki pomagają w leczeniu wielu przypadłości. Na przykład wspomagają leczenie przeziębienia. Dodatkowo można stosować je w przypadku bólów głowy, bólów artretycznych czy bolących zębów. Co więcej goździki mogą być stosowane, jako miejscowe środki przeciwbólowe.

Najbardziej pospolitą, domową metodą walki z bólem jest wykorzystanie zimnych kompresów. Napięcie mięśni, ścięgna czy więzadła można zredukować przy pomocy lodu przyłożonego w miejscu bólu. Pozwoli to na zmniejszenie obrzęku oraz stanu zapalnego. Zimny kompres może przynieść również ulgę w bólach głowy.

Farmaceutyczne środki przeciwbólowe

W przypadku niektórych typów bólu niezbędne jest sięgniecie po środki farmaceutyczne. Mechanizm działania substancji przeciwbólowych może być związany ze zmniejszeniem stanu zapalnego lub ograniczeniem odpowiedzi układu nerwowego na bodźce wywołujące ból. Niektóre grupy leków działają tylko przeciwbólowo (np. opioidy), inne wykazują działanie zarówno przeciwbólowe, jak i przeciwzapalne (niesteroidowe leki przeciwzapalne – NLPZ). Do niesteroidowych leków przeciwzapalnych zaliczyć można m.in. deksketoprofen albo ibuprofen. Leki te blokują produkcję związków chemicznych wytwarzanych w trakcie zapalenia – prostaglandyn. Prostaglandyny wydzielane są w miejscu zniszczenia tkanek i wraz z innymi związkami, produkowanymi przez organizm w przypadku uszkodzenia, prowadzą do stanu zapalnego oraz wywołują ból. Niesteroidowe leki przeciwzapalne działają poprzez inhibicję aktywności dwóch enzymów coklooksygenazy-1 oraz cyklooksygenazy-2. Enzymy te katalizują reakcję powstawania prostaglandyn, więc ograniczenie ich aktywności zmniejsza produkcję prostaglandyn i ogranicza stan zapalny prowadząc do zmniejszenia bólu. Na rynku farmaceutycznym leki tego typu można dostać pod różnymi nazwami handlowymi , z odmiennymi składnikami aktywnymi oraz z różnymi substancjami dodatkowymi. Jednym z takich leków jest Dexak - jego substancją czynną jest deksketoprofen. Dodatkowo w jego skład wchodzi trometamol, który zapewnia m.in. lek szybciej wchłania się w górnej części przewodu pokarmowego, co powoduje mniejszą ekspozycję na lek w dalszej części jelit oraz dawka terapeutyczna i nasilenie objawów niepożądanych mogą być mniejsze.

Drugą grupą leków są opioidy. Leki te spokrewnione są z morfiną. Uzyskuje się ją z maku lekarskiego, którego właściwości przeciwbólowe znane są od dawna. Opioidy działają na innej zasadzie niż leki przeciwzapalne, blokują one receptory odpowiedzialne za odczucie bólu zarówno w mózgu jak i w rdzeniu kręgowym. Związki te mają silne właściwości przeciwbólowe, ale również bardzo łatwo się od nich uzależnić.

W. Press, 23-12-2015, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe