Etapy rozwoju choroby Alzheimera
Strona główna » Poczekalnia » Szepty » Etapy rozwoju choroby Alzheimera

Etapy rozwoju choroby Alzheimera

POCZEKALNIA. Szepty

W.Press

zdrowemiasto.pl | dodane 22-09-2017

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Choroba Alzheimera obejmuje 3 fazy, w skład których wchodzi 7 etapów. Rozpoczyna je brak widocznych objawów, po którym pojawiają się kłopoty z pamięcią i koncentracją. Z biegiem czasu kontakt z chorym jest coraz gorszy, a jego zachowanie – nieprzewidywalne.

Choroba Alzheimera – I i II etap
 
Etapy postępowania choroby Alzheimera zostały przedstawione w Skali Oceny Nasilenia Otępienia. Pierwszy etap schorzenia obejmuje normalne funkcjonowanie, bez zaburzeń. Dopiero w II etapie pojawiają się kłopoty z zapamiętywaniem pojedynczych informacji. Występują też problemy z komunikacją oraz orientacją w czasie i przestrzeni. Są to na tyle łagodne symptomy, że rodzina i znajomi z łatwością mogą je przeoczyć i uznać za nic odbiegającego od normy.

III etap choroby Alzheimera
 
III etap alzheimera obejmuje z kolei widoczne problemy z zachowaniami, które są nazbyt gwałtowne w stosunku do sytuacji. Zmiany na tym etapie rozwoju choroby określa się jako łagodne zaburzenia poznawcze. Mogą obejmować m.in. problemy z odnalezieniem się w nieznanych choremu miejscach. Występują m.in. kłopoty z wykonywaniem zadań w pracy, zapominanie pojedynczych słów oraz nazwisk. Zaburzenia koncentracji na tym etapie można potwierdzić w testach klinicznych. Z kolei kłopoty z pamięcią uwidaczniają się w badaniach psychologicznych.

manalz.jpg

Choroba Alzheimera – faza I
 
W IV etapie choroby, czyli I. fazie chory zapomina imiona swoich bliskich, a także nie może sobie przypomnieć nazw przedmiotów i ulic (bądź myli je). Nie pamięta znaczeń słów lub myli je ze sobą, dlatego komunikacja z nim ulega znacznemu pogorszeniu. Mówi w sposób niepowiązany logicznie i nieskładnie. Chory izoluje się od najbliższych i niechętnie spotyka się ze znajomymi. Co więcej, zapomina o spotkaniach, na które się umówił. Ma problemy z liczeniem. Zmiany w zachowaniu i nastrojach nadal są gwałtowne i nieadekwatne do sytuacji. Chory może samodzielnie się ubierać i wykonywać codzienne czynności. Nie ma problemów z koordynacją ruchową.

II faza (V etap) choroby Alzheimera
 
W II fazie choroby Alzheimera schorzenie obejmuje średni stopień zaawansowania. Chory nie potrafi sobie przypomnieć zdarzeń sprzed jednego dnia oraz sprzed chwili. Pamięta z kolei wydarzenia z przeszłości, jednak nie wie, w jakim czasie miały miejsce. Zachowanie jest trudne do przewidzenia. Osoba chora na alzheimera ma o wiele uboższe słownictwo, odpowiada na pytania po dłuższym zastanowieniu i nie kończy zdań, które rozpoczęła. Może oskarżać swoich bliskich o kradzież, gdy nie może znaleźć własnego portfela bądź ubrań. Jej ruchy są nieprecyzyjne. Ma lęki spowodowane ostrymi dźwiękami i migającym światłem. Odczuwa drżenia mięśni i ma przykurcze. Może zostawić włączony gaz w mieszkaniu bądź w inny sposób narazić na niebezpieczeństwo siebie i innych. Powinna znajdować się pod całodobową opieką.

Choroba Alzheimera – III faza
 
VI etap choroby Alzheimera to etap zaawansowany, w którym znacząco zmienia się osobowość chorego. Bardzo trudno przewidzieć jego zachowania. Nie rozpoznaje prawie żadnych bliskich mu osób. Zdarza się, że poznaje swojego opiekuna. Pacjent z alzheimerem nie rozumie, co mówią inni ludzie i sam mówi niewyraźnie. Nie potrafi samodzielnie siadać, wstawać, chodzić ani jeść. Nie panuje nad czynnościami fizjologicznymi i prawie cały czas spędza leżąc w łóżku. Z czasem przestaje mówić, wydając jedynie dźwięki – to objawy ostatniego, VII etapu określanego jako terminalny. Praca płuc i serca jest wtedy osłabiona, a koordynacja ruchowa i zdolność połykania mocno zakłócone.

W.Press, 22-09-2017, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
kardiolog Bydgoszcz
chirurg naczyniowy
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Chirurg naczyniowy Gdynia
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe