Dyspepsja czynnościowa - jeden ze skutków stresu
Strona główna » Poczekalnia » Szepty » Dyspepsja czynnościowa - jeden ze skutków stresu

Dyspepsja czynnościowa - jeden ze skutków stresu

POCZEKALNIA. Szepty

W.Press

zdrowemiasto.pl | dodane 08-11-2021


 
Stres towarzyszy nam w codziennym życiu. Jego przyczyn może być wiele, a jego skutków - jeszcze więcej. I o ile stres okazjonalny potrafi nas nawet zmotywować czy wzmocnić, o tyle przewlekły może się skończyć problemami zdrowotnymi[1]. Dyspepsja jest jednym z nich.

Dyspepsja czynnościowa - co to jest?

Dyspepsja to inaczej niestrawność - słowo to pochodzi z greki i oznacza dosłownie złe trawienie. Jak można się domyślić, nie jest to wcale rzadka dolegliwość - spotyka ona kilkadziesiąt procent ludzi na pewnym etapie życia. Jej objawy to przedwczesne poczucie sytości, ból brzucha, nudności, zgaga czy nadmierne nagromadzenie gazów w żołądku[2]. Często dyspepsję powoduje refluks żołądkowy lub zapalenie błony śluzowej żołądka, jednak bardzo często zdarza się i tak, że nie da się odnaleźć jej przyczyny w układzie pokarmowym. Gdzie więc jej wtedy szukać? W głowie. Jak wspomniano wyżej, stres potrafi zaburzyć funkcjonowanie naszego organizmu, także procesów trawiennych. Dyspepsja może być reakcją organizmu człowieka na przewlekły stres.

Niestrawność - leczenie


Często występująca zgaga, nudności czy nawracający ból brzucha powinny być dla nas znakiem, że z naszym organizmem dzieje się coś niedobrego. W pierwszej kolejności należy się udać do lekarza internisty. Zbierze on wywiad wypytując nas o przyjmowane leki oraz choroby, które nam doskwierają, bo przyczyn dyspepsji może być wiele – od diety poprzez przyjmowane medykamenty. Jeżeli na tym etapie część przyczyn zostanie wykluczona, lekarz może nas skierować na na badanie endoskopowe przełyku, żołądka i dwunastnicy, aby tam poszukać potencjalnego podłoża dręczącej nas niestrawności. Jeśli przyczyna nie zostanie odkryta, możemy otrzymać diagnozę dyspepsji czynnościowej. Mogą ją powodować różne czynniki, jednak stres jest jednym z popularniejszych.

niestrawnosci1.jpg

Niestrawność - jakie leki?


Jak należy leczyć dyspepsję? Możemy od lekarza otrzymać receptę na inhibitory pompy protonowej, które pomogą złagodzić uczucie zgagi, lub na leki zobojętniające kwas żołądkowy, które przyniosą podobny efekt. Dyspepsję w pierwszej kolejności należy leczyć za pomocą zmiany nawyków i dążenia do poprawy jakości życia, w tym dbanie o odpowiednią dietę i jakość snu. W miarę możliwości należy zniwelować działanie stresorów lub przynajmniej je ograniczyć. Nie da się wyleczyć choroby, gdy nie leczymy jej źródła, więc to właśnie tam należy zacząć wprowadzać zmiany.

Jeśli lekarz nie widzi przeciwwskazań, w zaburzeniach czynności żołądka i jelit na tle nerwowym, takich jak wzdęcia czy bóle brzucha, można zastosować również lek na bazie ziół. Kłącze omanu brzmi egzotycznie, ale jest dostępne w niektórych preparatach ziołowych - wykazuje działanie antybakteryjne i przeciwwirusowe. Taką samą właściwość podzielają cynamon i imbir, a także melisa. Kłącze galangi za to wspomaga organizm przeciwzapalnie.

Stres to podstępny przeciwnik, jednak dzięki osiągnięciom współczesnej medycyny możemy z nim walczyć. Dyspepsja, u której podłoża często leży, również nie jest wcale wyrokiem, Można sobie z nią poradzić dzięki pomocy lekarzy, którzy podpowiedzą nam, co możemy zrobić, by i nam, i naszemu układowi pokarmowemu było lepiej.

Powyższy tekst nie stanowi źródła porady medycznej i nie może być traktowany jako zastępstwo dla świadczenia usług medycznych przez lekarza.
* * *
[1] Afari, Niloofar; Ahumada, Sandra M.; Wright, Lisa Johnson; Mostoufi, Sheeva; Golnari, Golnaz; Reis, Veronica; Cuneo, Jessica Gundy (7 February 2017). "Psychological Trauma and Functional Somatic Syndromes: A Systematic Review and Meta-Analysis". Psychosomatic Medicine. 76 (1): 2–11.
[2] Duvnjak, edited by Marko (2011). Dyspepsia in clinical practice (1. Aufl. ed.). New York: Springer. p. 2.


W.Press, 08-11-2021, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe