Brak badań pracowniczych i jego konsekwencje dla pracownika oraz pracodawcy
Strona główna » Poczekalnia » Szepty » Brak badań pracowniczych i jego konsekwencje dla p…

Brak badań pracowniczych i jego konsekwencje dla pracownika oraz pracodawcy

POCZEKALNIA. Szepty

NC

zdrowemiasto.pl | dodane 16-02-2014

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Brak badań pracowniczych i jego konsekwencje dla pracownika oraz pracodawcy Badania pracownicze są obowiązkowe i pracodawca nie może z nich zrezygnować nawet wtedy, gdy pracownik wyrazi na to zgodę. Brak takich badań rodzi poważne konsekwencje i to dla obu stron umowy o pracę – od grzywny po utratę zatrudnienia.

Nie można zatrudniać bez badań lekarskich

Firma zatrudnia kandydatów do pracy na podstawie ich kompetencji, ale zanim wręczy nowym członkom załogi umowy do podpisania, musi ich skierować na badania lekarskie. Kodeks pracy mówi wyraźnie: każda praca może być podjęta wyłącznie na podstawie zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego, że u danej osoby nie stwierdzono żadnych przeciwwskazań do objęcia określonego stanowiska. W skierowaniu na badania pracownicze musi się znaleźć opis stanowiska, informacja o występowaniu czynników szkodliwych albo o pracy w warunkach uciążliwych. Oprócz badań wstępnych i okresowych, niektóre zawody wymagają dodatkowych testów – dokładny wykaz badań pracowniczych można znaleźć na stronie www.medycynapracyaugustow.pl.

Co grozi pracodawcy?

Skierowanie pracownika na badania wstępne to jeden z podstawowych obowiązków pracodawcy. Są konieczne również wtedy, gdy nowo zatrudniona osoba przechodziła takie badania w poprzednim miejscu pracy oraz w przypadku pracowników zmieniających stanowisko, ale tylko wtedy, gdy jednocześnie zmieniają się warunki pracy. Pracodawca, który nie dopilnuje tego obowiązku, naraża się na poważne kłopoty. Zgodnie z k.c. brak badań pracowniczych traktowany jest jako naruszenie przepisów BHP oraz praw pracowniczych, a za to grozi grzywna w wysokości od 1000 do 30 000 zł (art. 283 §1 k.c.).

Ponadto pracodawca odpowiada za bezpieczeństwo zatrudnionych u siebie ludzi. Jeśli więc pracownicy wykonują swoje obowiązki mimo braku badań lekarskich, narażają własne zdrowie i życie. Tym samym pracodawca staje się odpowiedzialny za wystąpienie choroby zawodowej albo wypadek przy pracy – zgodnie z kodeksem karnym za narażenie zdrowia lub życia osób trzecich grozi kara ograniczenia albo pozbawienia wolności do trzech lat.

Konsekwencje wobec pracowników

Pracownik, który uchyla się od obowiązku wykonania badań, również narusza przepisy BHP i pracodawca ma prawo wyciągnąć konsekwencje wobec takiej osoby. Może to być kara porządkowa, np. nagana albo kara pieniężna, ale pracodawca może równie dobrze odmowę wykonania badań lekarskich potraktować jako ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych. Jest to wówczas podstawa do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.


NC, 16-02-2014, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe