Aktywne życie bez bólu – rozruszaj swoje stawy
Strona główna » Poczekalnia » Szepty » Aktywne życie bez bólu – rozruszaj swoje stawy

Aktywne życie bez bólu – rozruszaj swoje stawy

POCZEKALNIA. Szepty

W.Press

zdrowemiasto.pl | dodane 27-02-2017

Fot. Photos8.com
 
Ból stawów to dosyć powszechna dolegliwość związana zazwyczaj z podeszłym wiekiem. Aby zrozumieć ból stawów, należy przede wszystkim poznać jego przyczynę. Medycyna podkreśla – ból stawów może być konsekwencją urazu mechanicznego lub jest związany ze stanami zapalnymi i niezapalnymi stawów. Dolegliwości bólowe mogą zniknąć po kilku dniach lub być objawem przewlekłej choroby. Poznaj najczęstsze przyczyny bólu stawów oraz skuteczne sposoby na niwelację nieprzyjemnych doznań.

Ból stawów niejedno ma imię

Częstą chorobą związaną z podeszłym wiekiem jest RZS, czyli reumatoidalne zapalenie stawów. Niestety – jest to choroba nieuleczalna, która w sposób sukcesywny i stadialny odbiera sprawność. Warto wiedzieć, że choroba atakuje nie tylko stawy, lecz także cały organizm. W związku z tym wymaga całościowego leczenia. Niejednokrotnie pogarszający się stan fizyczny wywołuje i pogłębia depresję oraz stany lękowe. Właściwe leczenie uwzględnia takie formy, jak stosowanie leków farmakologicznych, rehabilitację, fizykoterapię, a także zmianę nieprawidłowych nawyków żywieniowych. Ponadto osoby cierpiące na reumatoidalne zapalenie stawów powinny czerpać korzyści z regularnej gimnastyki. O odpowiednich ćwiczeniach dostosowanych do kondycji i wieku powiemy jednak w dalszej części artykułu.

Bóle stawów i mięśni mogą być również wywołane przez zapalenie kaletki maziowej. Jest to schorzenie znacznie utrudniające ruch ścięgien i mięśni. Ryzyko zachorowania na tę chorobę zwiększa się u osób pracujących w niedogodnych pozycjach. Mówiąc inaczej – zapalenie kaletki maziowej oznacza stan zapalny woreczka łącznotkankowego znajdującego się między brzuścem a kością, na której ten mięsień przesuwa się podczas ruchu.

Kolejnym schorzeniem związanym ściśle ze stawowymi dolegliwościami bólowymi jest tak zwane łuszczycowe zapalenie stawów. Inaczej mówiąc to łuszczyca stawowa. Choroba dotyczy zapalenia tylko jednego stawu lub niesymetrycznego zapalenia kilku stawów. Kolejnym czynnikiem jest występowanie łuszczycy u pacjenta lub w rodzinie. Do podstawowych symptomów można zaliczyć bóle i obrzęk stawów, zmiany skórne, zniekształcenia palców, stany zapalne przyczepów ścięgien, upośledzenie postawy ciała itp.

dziadkowienaspacerzezwnuczka.jpg

Uciążliwy ból stawów wywoływany jest bardzo często przez dnę moczanową (inne nazwy tej choroby to: podagra i artretyzm). Dna moczanowa związana jest z nadmiernym wytwarzaniem kwasu moczowego. Kiedy kwasu jest za dużo, wówczas substancja ta zaczyna się krystalizować. Kryształki zaś odkładają się i rosną w stawach oraz tkance okołostawowej. Niezwykle ostre moczany dotkliwe ranią tkankę i tym samym wywołują dyskomfortowy stan zapalny.

Osoby starsze atakuje przeważnie choroba zwyrodnieniowa stawów. Pacjenci skarżą się przede wszystkim na ból stawów, „trzaski” w stawach, ogólne spowolnienie ruchowe. W skrajnych przypadkach osoby chore zmuszone są do zmiany stylu życia oraz zmniejszenia aktywności zawodowej. Aby zrozumieć chorobę zwyrodnieniową stawów, trzeba wiedzieć, że choroba pojawia się, kiedy chrząstka stawowa zaczyna zużywać się. Po jakimś czasie może dojść nawet do odsłonięcia kości. Taka sytuacja wywoływana jest przez stan zapalny, który doprowadza do powstawania wyrośli kostnych w stawach. Skutkiem tego jest nieprzyjemna sztywność stawów dodatkowo utrudniająca ruchy. Choroba zwyrodnieniowa stawów dotknąć może kilku obszarów: bioder, rąk, stóp, kręgosłupa oraz kolan.

Jak radzić sobie z uciążliwym bólem?

Warto wiedzieć, że regularna aktywność może zapobiec nawrotom bólu, także łagodzić jego intensywność. Ponadto należy minimalizować stres, a także spać na odpowiednim materacu. Podczas pracy wymagającej zgiętej pozycji, trzeba koniecznie klęknąć. Dzięki temu stawy zostaną znacznie odciążone. Aby czuć się komfortowo, należy zrezygnować z wysokich obcasów. Szpilki znacznie zaburzają równowagę ciała i dostarczają stawom niepotrzebnego obciążenia. Pracę stawów znacznie wspomoże żel na stawy, masaż, a także odpowiednio dopasowana aktywność fizyczna.

Ruch to najlepsze lekarstwo na chorobę zwyrodnieniową stawów

Dlaczego aktywność sportowa jest tak istotną sferą? Otóż prawidłowa praca stawów jest możliwa tylko i wyłącznie dzięki ćwiczeniom pomagającym rozruszać zesztywniałe stawy. Odpowiedni zestaw do ćwiczeń zapobiega również wiotczeniu mięśni. Aktywne życie bez bólu wymaga codziennej gimnastyki. Regularne ćwiczenia znacznie wzmacniają mięśnie i stawy. Szczególnie ćwiczenia rozciągające koją dolegliwości bólowe. Powszechnie uważa się, że najefektywniejsze dyscypliny sportowe to takie, które można uprawiać wspólnie z dziećmi, wnukami lub przyjaciółmi. Zestawy ćwiczeń nie mogą jednak nadmiernie obciążać stawów.

W jaki sposób ćwiczenia działają na stawy? Poprzez właściwie dobrany trening płyn stawowy precyzyjniej odżywia chrząstkę. Przed ćwiczeniami zawsze trzeba wykonać krótką rozgrzewkę. Rozciągnięte mięśnie lepiej dopasują się do wybranej aktywności fizycznej. Przed rozpoczęciem konkretnej aktywności sportowej, zawsze trzeba skontaktować się z lekarzem lub fizjoterapeutą.

Funkcjonowanie stawów zostanie poprawione, jeśli pacjent zacznie odżywiać się zdrowo. Ma to szczególne znaczenie dla właściwej pracy organizmu. Ponadto nie wolno doprowadzić do otyłości, która w znaczny sposób może ograniczyć zdolność swobodnego poruszania się. Im większa masa ciała, tym większe ryzyko choroby zwyrodnieniowej. Redukcja wagi pozwala zminimalizować ryzyko wystąpienia choroby. Więcej o sposobach rozruszania stawów przeczytacie pod linkiem: https://rozruszajstawy.pl/.

W.Press, 27-02-2017, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
chirurg naczyniowy
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Chirurg naczyniowy Gdynia
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe