Okulistyka dziecięca – jak skutecznie zdiagnozować i wyleczyć zeza?
Strona główna » Poczekalnia » Dzieci » Okulistyka dziecięca – jak skutecznie zdiagnozować…

Okulistyka dziecięca – jak skutecznie zdiagnozować i wyleczyć zeza?

POCZEKALNIA. Dzieci

W.Press

zdrowemiasto.pl | dodane 09-10-2019


 
Pogorszenie się wzroku kojarzymy zwykle z procesem starzenia, jednak zdarzają się sytuacje, w których do gabinetu okulistycznego powinni trafić także najmłodsi pacjenci. U dzieci rozwijać mogą się wady wzroku oraz choroby oczu, w tym popularny u maluchów zez. Każdy więc objaw, mogący świadczyć o zaburzeniu widzenia, powinien skłonić rodzica do wizyty z dzieckiem u specjalisty.

Problemy z oczami u najmłodszych – co powinno Cię zaniepokoić?

Problemy ze wzrokiem mogą dotknąć każdego, nawet bardzo małe dzieci. Profilaktyka okulistyczna u najmłodszych jest też ważna z tego względu, że im wcześniej wykryjemy, że dzieje się coś niedobrego, tym większa szansa na skuteczne leczenie. U dzieci bowiem narządy odpowiedzialne za zmysł wzroku dopiero się kształtują i rozwijają. Każdy rodzic powinien więc uważnie obserwować swoje dziecko. Pewne niepokojące zachowania przejawiane przez pociechę mogą być sygnałem, że należy zbadać wzrok. Jest to m.in. przysuwanie przedmiotów do oczu lub podchodzenie bliżej telewizora, częste pocieranie oczu, przymykanie jednego oka lub obydwu z nich, lub ich mrużenie. Do okulisty udać się należy również wtedy, gdy maluch skarży się na pieczenie oczu lub ból głowy, zezuje oraz gdy zauważamy brak ruchu oka w którymś z kierunków.

zez2.jpg

Zez – popularne schorzenie wzroku u dzieci

Wśród dzieci częstą przypadłością jest zez. Zaburzenie to polega na nieprawidłowym, nierównoległym ustawieniu gałek ocznych. Skutkuje to problemami z kontrolą ruchu gałek ocznych i stanowi coś więcej niż tylko defekt urody. Zez jednej lub obu gałek ocznych prowadzi do niedowidzenia, a nieleczony może spowodować, że dziecko zacznie widzieć jedynie na jedno oko. W przyszłości znacznie utrudni mu to życie, a także zamknie drogę do wykonywania niektórych zawodów. Ponieważ proces widzenia obuocznego wykształca się do 6 roku życia, a schorzenie u dzieci postępuje szybko, im wcześniej wybierzemy się do lekarza, tym lepiej. Dobrze wyposażone i przystosowane do przyjmowania najmłodszych pacjentów placówki dysponują sprzętem pozwalającym na diagnostykę zeza. W tym celu przeprowadza się m.in. badanie ostrości wzroku.

lekarka.jpg

Czy można skutecznie wyleczyć zeza?

Rodzice dzieci, u których zdiagnozowano zeza lub inne zaburzenia widzenia, zadają sobie pytanie, czy choroby te można skutecznie leczyć. Na szczęście odpowiednio szybko wykrytego zeza można pokonać. Sposoby, które stosuje się w celu prawidłowego wykształcenia u dziecka widzenia przestrzennego to korekcja okularowa, ćwiczenia optyczne czy wyłączenia zdrowego oka poprzez zasłonięcie go. Ostatecznie, jeśli wymienione próby leczenia nie pomagają, przeprowadza się operację zeza, mającą na celu równoległe ustawienie oczu.

Jeśli odpowiednio szybko zareagujemy, jest szansa na uniknięcie operacji, dlatego już pierwsze niepokojące sygnały powinny skłonić rodzica do odwiedzenia wykwalifikowanego gabinetu okulistycznego, takiego jak np. działającego w ramach sieci Citomed. Profesjonalnie wykonane badanie wzroku pozwoli szybko i skutecznie zdiagnozować dziecko i ustalić szczegółowy plan leczenia, dając nadzieję na całkowite pokonanie choroby!

W.Press, 09-10-2019, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe