Dlaczego warto pić więcej wody?
Strona główna » Poczekalnia » Szepty » Dlaczego warto pić więcej wody?

Dlaczego warto pić więcej wody?

POCZEKALNIA. Szepty

W.Press

zdrowemiasto.pl | dodane 11-05-2020


 
Nie od dziś wiadomo, że codziennie powinniśmy spożywać odpowiednią ilość wody, aby cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem – powinna ona stanowić min. 60-80% przyjmowanych przez nas płynów. Przypominamy, dlaczego ten element codziennej diety jest tak ważny dla naszego organizmu.


Zapotrzebowanie na wodę różni się zależnie od naszego wieku, płci, rodzaju aktywności czy chociażby pory roku. Wraz z nadejściem cieplejszych miesięcy, tym bardziej warto wyposażyć się w wodę, którą będziemy nawadniać się w czasie upałów.

Ile wody potrzebuje człowiek?


Nasze zapotrzebowanie na wodę najprościej wyjaśnić, obrazując jak znaczącym jest ona elementem w budowie naszego ciała. Otóż każdy z nas w znacznej części składa się z wody. Według szczegółowych badań stanowi ona 45-75% naszej masy. W przypadku noworodka ten udział jest najwyższy, gdyż wynosi ok. 75%. Jest to również składnik płynów ustrojowych, niezbędnych chociażby do trawienia. Bez wody nie byłoby też przemiany materii w organizmie. Jest ona zatem niezwykle istotnym składnikiem dla prawidłowego funkcjonowania każdego z nas. Jednocześnie niemal nieustannie tracimy wodę z naszego organizmu. Jeśli uprawiamy rekreacyjnie sport, podczas treningu możemy wypocić nawet 2,5 litra wody z organizmu. Jednak, nawet jeśli nie ćwiczymy regularnie, wodę tracimy w wyniku perspiracji przez skórę czy po prostu oddychając oraz oczywiście z moczem. Lekarze zalecają, żeby poziom nawodnienia organizmu utrzymywał się na stałym poziomie. A to oznacza konieczność uzupełniania jej niedoboru bez względu na nasz tryb życia. Osoba dorosła potrzebuje ok. 30 mililitrów wody na każdy 1 kilogram ciała, na dobę. Zgodnie z tym wyliczeniem dorosły mężczyzna ważący 80 kg potrzebuje ponad 2,5 litra wody dziennie.

dlaczegowartopicwiecejw.jpg

Dlaczego woda?


Żaden inny płyn nie jest tak naturalny i neutralny dla organizmu jak właśnie woda. Jest ona jedynym niezbędnym nam do życia płynem. Na rynku wód butelkowanych mamy do wyboru trzy główne jej rodzaje:
  • wodę źródlaną,
  • wodę mineralną,
  • wodę stołową,


Różnią się one często zawartością składników mineralnych, które mogą mieć wpływ na nasze zdrowie. Warto pamiętać, że nie wszyscy powinni sięgać po bogatszą w składniki mineralną wodę. Chodzi tu przede wszystkim o osoby z obciążeniami zdrowotnymi, które z racji określonej diety nie powinny przyswajać zbyt dużych ilości niektórych mikroelementów. Wody wysokozmineralizowanej czy leczniczej nie powinny też otrzymywać niemowlęta i małe dzieci, których młody organizm wymaga zbilansowanej ilosci składników mineralnych, ale też ciężarne, gdyż w tych wodach może znajdować się więcej korzystnych składników, ale też takich, które nie będą pożądane dla zdrowia. Dlatego najbardziej optymalnym wyborem dla każdego, bez względu na wiek, stan zdrowia będzie woda źródlana lub woda mineralna o niskim poziomie mineralizacji. Spożywanie przez dorosłych co najmniej 2 litrów wody dziennie pomaga w utrzymaniu prawidłowych funkcji fizycznych i poznawczych , a niektóre narządy, jak np. nerki, będą pracowały lepiej.

Skąd bierze się woda?


Dostęp do wody wydaje nam się czymś naturalnym. Jednak po pierwotnie czystą wodę musimy sięgać w głąb ziemi. Ta z jezior czy rzek, z racji na zanieczyszczenia, bardzo często nie nadaje się do picia. Woda może być uznana jako odpowiednia do butelkowania, wyłącznie jeśli pochodzi z zasobów podziemnych, dobrze izolowanych geologicznie od środowiska zewnętrznego i jest pierwotnie czysta pod względem chemicznym i mikrobiologicznym. Nie wymaga więc uzdatniania i nie może być poddawana żadnym procesom zmieniającym jej naturalny skład mineralny. Aby go zachować, butelkowanie odbywa się w jak najbliższym sąsiedztwie miejsca wydobycia wody a standardy technologiczne są restrykcyjne. Dzięki temu woda butelkowana jest wodą o zachowanym naturalnym składzie mineralnym i jakości.

Skład wody głębinowej (czy to źródlanej, czy mineralnej) różni się w zależności od miejsca jej wydobycia. Różnice te dotyczą między innymi zawartości naturalnie występujących w wodach poszczególnych składników mineralnych, takich, jak np. związki żelaza, manganu, czy siarki. Składniki te mogą mieć wpływ na charakterystyczny dla tych wód zapach. Do jego usunięcia wykorzystuje się technologię napowietrzania powietrzem wzbogaconym w śladowe ilości ozonu. Na czym polega ten proces? Napowietrzanie wody głębinowej powoduje utlenianie i przekształcenie rozpuszczalnych form tych pierwiastków do ich nierozpuszczalnych postaci i ich usunięcie. Jednocześnie ze względu na właściwości ozonu, proces ten nie wpływa na naturalny skład mineralny wody, pozostawiając ją pierwotnie czystą i smaczną, jak u źródła z którego została wydobyta.

Warto też rozróżnić proces napowietrzania naturalnych wód mineralnych i źródlanych od popularniejszego ozonowania. Jak wyjaśnia profesor Krzysztof Śmigielski, dyrektor Instytutu Surowców Naturalnych i Kosmetyków Politechniki Łódzkiej: „ozonowanie wody jest to proces zupełnie odmienny od napowietrzania wód głębinowych powietrzem wzbogaconym w ozon – różni się cel, dla którego ozon jest wykorzystywany, różny jest też poziom stężenia tego pierwiastka (wartość ta jest ponad dziesięciokrotnie wyższa w przypadku tej stosowanej do ozonowania wody w basenach) i inny jego wpływ na wodę. Dlatego ważne jest odróżnienie procesów ozonowania wody będącego metodą dezynfekcji od napowietrzania wzbogaconego stosowanego w przypadku naturalnych wód mineralnych i źródlanych” (więcej można przeczytać w artykule MedOnet). Sam ozon rozkłada się przy tym w wodzie do tlenu, przez co nie pozostaje po nim ślad.

W.Press, 11-05-2020, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
kardiolog Bydgoszcz
chirurg naczyniowy
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Chirurg naczyniowy Gdynia
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe