Czym jest poziom trójglicerydów?
Strona główna » Poczekalnia » Kobieta » Czym jest poziom trójglicerydów?

Czym jest poziom trójglicerydów?

POCZEKALNIA. Kobieta

W.Press

zdrowemiasto.pl | dodane 17-12-2018


 
Normy trójglicerydów są różne dla dzieci, kobiet i mężczyzn, jednak przyjęło się, że prawidłowy wynik nie powinien przekraczać 150 mg/dl. W przypadku, gdy stężenie jest podwyższone, konieczne jest zastosowanie odpowiedniego leczenia. Jednak wcześniej można spróbować zredukować ilość tłuszczu w diecie oraz nieco więcej się ruszać. Jest to bardzo ważne, ponieważ podwyższony poziom trójglicerydów ma negatywne skutki dla zdrowia.

Czym są trójglicerydy?

Trójglicerydy są to tłuszcze, które naturalnie występują z ludzkim ciele. Organizm może je wytwarzać samodzielnie w niewielkich ilościach, poprzez metabolizm węglowodanów i kwasów tłuszczowych. Większość trójglicerydów jest jednak dostarczana z pokarmem. Substancje te są ważnym źródłem energii – jeśli dieta jest prawidłowo zbilansowana, to powinny one stanowić ok. 30% energii, jaka dostarczana jest organizmowi. Trójglicerydy pozwalają ciału magazynować nadwyżki energii w formie tkanki tłuszczowej.

Jakie są normy trójglicerydów?

Jak już wspomniano, norma trójglicerydów jest uzależniona od płci oraz wieku. Wartość prawidłowa nie powinna przekraczać 150 mg/dl – jest to norma ogólna. W przypadku kobiet norma wynosi od 35 do 135 mg/dl, natomiast dla mężczyzn norma to 40-160 mg/dl. U dzieci stężenie trójglicerydów nie powinno przekraczać 100 mg/dl. Wynik, który mieści się w zakresie 150-199 mg/dl oznacza podwyższony poziom trójglicerydów i wymaga skorygowania diety, aby zmniejszyć stężenie tłuszczów.

trojglic.jpg

Jeśli wynik znajduje się w przedziale 200-400 mg/dl, poziom trójglicerydów jest zbyt wysoki i konieczne jest wdrożenie farmakoterapii. Za bardzo wysokie uznawane są wyniki powyżej 400, 500, a niekiedy nawet 1000 mg/dl. W grupie większego ryzyka są kobiety, o czym można przeczytać na stronie https://dietadlaserca.pl/artykuly/wszystkie/podwyzszony-poziom-trojglicerydow-objawy-i-skutki/.

Co powodują podwyższone trójglicerydy?

Z racji tego, że przyczyną podwyższonych trójglicerydów jest zwykle dieta bogata w tłuszcze zwierzęce oraz roślinne, a także opierająca na się wysokokalorycznych posiłkach czy mocnym alkoholu, nieprawidłowe wyniki zwykle występują u osób, które są otyłe lub mają nadwagę, a także tych, które są nieaktywne fizycznie. Ponadto podwyższone trójglicerydy obserwuje się u osób cierpiących na artretyzm, choroby nerek czy niedoczynność tarczycy. W przypadku, gdy stężenie trójglicerydów wynosi od 150 do 400 mg/dl, zwiększa się ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2, a także wystąpienia zaburzeń metabolicznych.

Trójglicerydy bardzo wysokie to hipertrójglicerydemia. Wówczas znacząco wzrasta ryzyko choroby niedokrwiennej serca, choroby miażdżycowej, udaru mózgu i zawału serca. Wynik powyżej 500 mg/dl skutkuje stłuszczeniem wątroby, stanami zapalnymi w całym organizmie oraz uszkodzeniem trzustki. Nieprawidłowy jest również zbyt niski poziom trójglicerydów, którego przyczyny to zwykle dieta zawierająca zbyt mało tłuszczów, nadczynność tarczycy, niedożywienie oraz nieprawidłowe wchłanianie składników odżywczych z układu pokarmowego.

W.Press, 17-12-2018, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
chirurg naczyniowy
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Chirurg naczyniowy Gdynia
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe