Rodzicu, czy znasz kalendarz pylenia?
Strona główna » Poczekalnia » Dzieci » Rodzicu, czy znasz kalendarz pylenia?

Rodzicu, czy znasz kalendarz pylenia?

POCZEKALNIA. Dzieci

W. Press

zdrowemiasto.pl | dodane 23-08-2016


 
To i wiele innych pytań powinni zadać sobie rodzice, zwłaszcza wychowujące małe dzieci. Objawy alergii pojawiają się nawet u co drugiego noworodka, a u większości utrzymują się w pierwszych latach życia. Co takiego sprawiło, że stały się one „chorobami naszych czasów”? Jak rozpoznać objawy alergii? Jak rodzicom może pomóc kalendarz pylenia?

Rodzaje uczuleń

Alergia jest odpowiedzią układu odpornościowego na alergeny, czyli drażnią elementy występujące w środowisku zewnętrznym. Tak ogromne rozpowszechnienie alergii zawdzięczamy postępowi technicznego – im mniej naturalne warunki, tym bardziej nasz organizm walczy z nimi za pomocą nieprzyjemnych dla nas dolegliwości. Standardowo wyróżnia się pięć typów:
  • Alergia pokarmowa - wiązana jest z alergenami występującymi w pożywieniu. Wśród najpopularniejszych są: laktoza, biało jajka kurzego, ryby, orzechy, owoce i warzywa. Często nie trzeba nawet zjeść dania zawierającego alergen, wystarczy zapach i objawy alergii już się pojawiają.
  • Alergia kontaktowa - przy niej konieczny jest bezpośredni kontakt skóry z alergenem. Niestety ich lista jest ogromna, m.in. kosmetyki, nikiel i chrom w biżuterii, środki czystości, tkaniny do produkcji odzieży czy barwniki.
  • Alergia wziewna - często łączy się z pokarmową, bo występuje w odpowiedzi na zapach alergenu. Najczęstszymi są tu alergia na roztocza występujące w kurzu, pyłki roślin czy sierść zwierząt. Objawy utrzymują się tak długo, jak mamy kontakt z alergenem, stąd znajomość środków zaradczych, jak kalendarz pylenia jest bardzo pomocna. Pokazuje on rozkład pylenia roślin w poszczególnych miesiącach roku, co może mieć ogromne znaczenie przy planowaniu czasu i lokalizacji urlopu z rodziną.
  • Alergia polekowa - powodują ją niektóre lekarstwa, najczęściej są to antybiotyki, leki przeciwbólowe i środki anestetyczne. Jest szczególnie groźna, a może ujawnić się nawet po spożyciu mięsa zwierzęcia leczonego antybiotykami.
  • Alergia na jad - pojawia się w odpowiedzi na ugryzienia owadów – pszczół, os, trzmieli czy nawet komarów. U zdrowych osób ugryzienia szybko się goją, a czasem są nawet niezauważalne. Uczuleni często trafiają do szpitala po ugryzieniu przez niebezpieczne insekty.

Jakie są objawy alergii?

Mimo tego że lista symptomów uczuleń jest naprawdę długa, często bywają one mylone z innymi chorobami i diagnozowane są bardzo późno. Pięć najważniejszych objawów, które powinny być ważnymi sygnałami, to:
  • Przedłużający się kaszel. Suchy, męczący, który utrzymuje się przez długi czas. Często może być mylony z przeziębieniem, ale ważne, że towarzyszy mu gorączka czy inne typowe objawy. Nasila się przy kontakcie z alergenem, np. przy alergii na roztocza.
  • Zapalenie spojówek. Zmęczone, przekrwione i opuchnięte oczy to częsty widok u alergików. Utrzymuje się zwłaszcza w okresie pylenia i może mu towarzyszyć niekontrolowany płacz.
  • Problemy z układem pokarmowym. Powszechne są bóle brzucha, biegunka, nudności, wzdęcia, pojawiające się kilka godzin po zjedzeniu uczulającego produktu.
  • Katar. Również często kojarzony z przeziębieniem i dlatego bagatelizowany. Zwykle to katar z rzadką, przezroczystą wydzieliną. Wywołuje uczucie łaskotania, dlatego często towarzyszy mu kichanie.
  • Zmiany skórne. Grudki, wysypki czy zaczerwienienia pojawiają się w kontakcie z alergenami. Są bardzo uciążliwe, bo  towarzyszy im swędzenie, a odruch drapania najlepiej hamować, żeby wyprysk się nie rozprzestrzeniał.

Alergia u dzieci

Zwłaszcza u najmłodszych alergie są bardzo kłopotliwe, a rodzice muszą być stale czujni. Warto poznać najważniejsze zasady dotyczące ochrony dziecka przed objawami najpopularniejszych alergii, dostępne na stronie https://www.aleric.pl/niezbednik-rodzica.html. Rodzic alergika powinien koniecznie zapoznać się z zasadami prowadzenia dzienniczka objawów uczulenia, korzystania z kalendarza pyleń czy wskazówkami rozpoznawania alergenów, które nie mieszczą się w standardowych testach.

 

Alergik w domu, dorosły czy dziecko, nie musi wprowadzać zamieszania do rodzinnych zakupów czy jadłospisu. Wystarczy tylko dobrze poznać objawy i działania profilaktyczne, a życie z alergią wcale nie musi spędzać snu z powiek członkom rodziny.


W. Press, 23-08-2016, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe