Wpływ hałasu na rozwój dziecka - jak chronić słuch noworodka?
Strona główna » Poczekalnia » Dzieci » Wpływ hałasu na rozwój dziecka - jak chronić słuch…

Wpływ hałasu na rozwój dziecka - jak chronić słuch noworodka?

POCZEKALNIA. Dzieci

W.Press

zdrowemiasto.pl | dodane 28-04-2021


 
Zapewnienie bezpiecznych i optymalnych warunków do rozwoju dziecka to obowiązek każdego rodzica. Jednym z najważniejszych aspektów, o jakie trzeba zadbać, jest słuch. W tym artykule dowiesz się, jak stymulować rozwój i chronić narząd słuchu już od pierwszych dni życia noworodka.

Jak zadbać o słuch dziecka w okresie płodowym?


Dziecko zaczyna słyszeć już w okresie prenatalnym. Nie bez powodu przyszłe mamy często mówią, śpiewają oraz włączają muzykę z myślą o noworodku. Warto to robić szczególnie w końcowym okresie ciąży, kiedy następuje rozwój połączeń nerwowych słuchu. Dzięki temu noworodek uspokaja się zaraz po porodzie, kiedy usłyszy głos matki i jej bicie serca.

Oprócz głosu matki, dziecko w macicy słyszy m.in. odgłosy trawienia i przepony. Warto pamiętać, że natężenie dźwięków z zewnątrz jest znacznie przytłumione. Odgłosy są zazwyczaj rytmiczne i przewidywalne.

3ciaza.jpg

Jeśli spodziewasz się dziecka, zadbaj o stały rytm dnia, odpowiednią ilość snu, stałe pory posiłków i minimalizowanie stresu. Dzięki temu zachowasz stabilny poziom produkcji serotoniny i innych neuroprzekaźników. W rezultacie dziecko po przyjściu na świat może okazać się mniej podatne na stresujące warunki.

Na właściwy rozwój dziecka w życiu płodowym wpływa również zdrowa dieta matki. Kobieta w ciąży powinna spożywać produkty bogate w witaminy, tłuszcze nienasycone oraz przeciwutleniacze. To przyczynia się do prawidłowego rozwoju układu nerwowego i mózgu dziecka. Oprócz tego warto unikać produktów bogatych w cukier, ponieważ to może zaburzać florę bakteryjną u dziecka. Jeśli jesteś w ciąży, koniecznie monitoruj swój stan zdrowia, aby nie dopuścić do niedoborów i zaburzeń hormonalnych.

Jak hałas wpływa na rozwój dziecka?


Hałas jest szczególnie niekorzystny dla wcześniaków, które nie mają wystarczającej stymulacji dźwiękami w okresie płodowym. Niekorzystne warunki akustyczne mogą prowadzić do bezdechów, niebezpiecznych wahań ciśnienia krwi, a nawet zaburzeń pracy serca. Negatywny wpływ hałasu najczęściej widać po zachowaniu noworodka, który staje się niespokojny, pobudzony i płaczliwy. Zbyt głośne dźwięki zaburzają reakcje hormonalne organizmu oraz obniżają jego odporność. Wciąż nie zbadano wielu długofalowych skutków oddziaływania hałasu na niemowlęta.

Słuch noworodka - co robić w czasie pierwszych chwil po porodzie?


Noworodek, który przychodzi na świat w planowanym terminie, powinien mieć już w pełni wykształcony narząd słuchu. Maluch reaguje na głośne dźwięki na różne sposoby. Charakterystyczny dla noworodków jest odruch Moro, czyli gwałtowne wyrzucenie przed siebie rączek, a następnie zaciśnięcie piąstek i przyciśnięcie ich do siebie. Inne reakcje na nagły dźwięk to wybudzenie ze snu, zaciśnięcie powiek lub odwracanie główki.

2noworodek.jpg

Zaraz po porodzie noworodek, jest narażony na nieprzewidywalne dźwięki o wysokim natężeniu. Następuje duża zmiana w porównania do warunków, które panowały w macicy. Najlepszym sposobem, aby zniwelować stres u maluszka, jest kontakt “skóra do skóry”. Dzięki temu maluch słyszy bicie serca mamy, jej głos, pracę jelit itd. Odtworzenie doświadczeń z życia prenatalnego stymuluje rozwój układu nerwowego.

Warto pamiętać, że pierwsze badanie przesiewowe słuchu odbywa się w już w szpitalu. Jeśli wynik okaże się niepokojący, zastosuj się do wskazówek lekarza i zapisz dziecko na kolejne badania. W kolejnych miesiącach umawiaj dziecko na regularne kontrole lekarskie. Nigdy nie lekceważ niepokojących objawów.

Jak chronić słuch noworodka?


Każde dziecko jest inne. Jako rodzic sam musisz odkryć, co służy i szkodzi Twojemu maluchowi. Obserwuj swojego noworodka i jego reakcje na dźwięki już od pierwszych dni życia. U każdego dziecka rozwój nerwu słuchowego przebiega w nieco inny sposób.

Wcześniaki są z reguły mniej odporne na głośne dźwięki.

1spiacedziecko.jpg

Warto stosować następujące zalecenia:

  1. Monitoruj natężenie dźwięków w pobliżu noworodka. Postaraj się nie trzymać dziecka w pobliżu hałaśliwych sprzętów. Nie włączaj jednocześnie kilku urządzeń i odbiorników w domu. Unikaj głośnej muzyki przy dziecku i nie trzymaj telefonu z głośnym dzwonkiem blisko dziecka.
  2. Postaraj się mówić cichym i spokojnym tonem w obecności malucha. Głos matki, śpiewanie, przytulanie dziecka wpływa zbawiennie na rozwój jego kory mózgowej.
  3. Dużą popularnością w ostatnich latach jest tak zwany biały szum. Warto pamiętać, że każdy noworodek reaguje na niego indywidualnie. Niektóre maluchy mogą się przy nim uspokajać, a inne odbiorą szum jako denerwujący dźwięk.
  4. Jeśli chcesz zabrać maluszka w miejsce, gdzie spodziewasz się niekorzystnych warunków akustycznych zaopatrz się w specjalne nauszniki. Przydadzą się podczas wesel, koncertów i innych wydarzeń.
  5. Kiedy chcesz rozpocząć kupowanie pierwszych zabawek, zwracaj uwagę na poziom głośności. Nie przyzwyczaj dziecka do hałaśliwych warunków. Dzięki temu wszyscy domownicy zachowają większy spokój i unikniesz przebodźcowania malucha. Pamiętaj, że za dużo wydarzeń i dźwięków działa niekorzystnie na rozwój układu nerwowego dziecka.
  6. Kupuj akcesoria słuchowe dla swojej pociechy tylko u sprawdzonych dostawców, np. na audilo.pl.

W.Press, 28-04-2021, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe