PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW
Strona główna » Doniesienia Listonosza » Ortopeda » Artroskopia prawego kolana (przerośnięty fałd mazi…

Artroskopia prawego kolana (przerośnięty fałd maziowy). Wyczułam na swoim lewym przedramieniu niewielki guzek

DONIESIENIA LISTONOSZA. ORTOPEDA, TRAUMATOLOG

Lek. med. Jarosław Kabuła, ortopeda

zdrowemiasto.pl | dodane 26-06-2009

Lek. med. Jarosław Kabuła, ortopeda
 
Mam dopiero 19 lat. W lipcu ubiegłego roku miałam artroskopię prawego kolana (przerośnięty fałd maziowy). Kilka miesięcy po operacji kolano mnie nie bolało. Już od dłuższego czasu odczuwam ból (kłucie w kolanie od wewnętrznej jego strony). Nie wiem, co z tym zrobić? Proszę o pomoc. Justyna, lat 19, woj. lubelskie

Przerośnięcie fałdu błony maziowej po leczeniu operacyjnym zazwyczaj przestaje być problem, albowiem jego resekcja czy przecięcie kończy sprawę. Niestety, w szczególnie pechowych przypadkach może dojść do wtórnego "zbliznowacenia" tej okolicy maziówki. Jednakże pobolewania, które Pani opisuje, nie są patognomoniczne dla takiej sytuacji. Mogą być, równie dobrze, wywołane:
  • zaburzeniami metabolizmu chrząstki stawowej (przewlekłe przeciążania stawu pozycją przymusową np. długotrwała pozycja siedząca lub kuczna; zaburzenie hormonalne lub stosowanie leków hormonalnych; nieprawidłowa cyrkulacja płynu stawowego wywołana brakiem rekreacyjnej aktywności fizycznej)
  • przemęczeniem układu więzadłowo-torebkowego (nadmierna eksploatacja stawu sportem lub turystyką ekstremalną, wymuszanie niefizjologicznego zakresu ruchomości stawu np. niektóre ćwiczenia jogi czy aerobiku; "niedoleczone" urazy skrętne stawu
  • obecnością torbieli galaretowatej okolicy rogu przedniego łąkotki przyśrodkowej (może powstać wskutek urazu, przeciążenia, zabiegu operacyjnego, nadprodukcji płynu stawowego albo z nieznanej przyczyny)
  • zapalenia przyczepów ścięgnisto-więzadłowych tej okolicy (najczęściej poprzeciążeniowe, ale mogą również pojawiać się u osób stosujących obuwie na bardzo wysokim obcasie)
Początkowo można wdrożyć terapię objawową (chondroprotekcja, czyli preparatu glukozaminy, leczenie rehabilitacyjne). Przy przedłużających się dolegliwościach i postępie diagnostyki zapewne leczenie przyjmie postacie bardziej konkretne.

Jakiś czas temu wyczułam na swoim lewym przedramieniu niewielki guzek. Jest on twardy. Później pojawił się kolejny guzek... Dziś jest już ich pięć i wszystkie na tym samym przedramieniu. Są one pod skórą i nie widać ich gołym okiem, wyczuć je można dotykając palcem. Słyszałam, że mogą to być tłuszczaki, ale tłuszczaki widać na zewnątrz a moje są pochowane i nie bolą przy dotyku. Mam wrażenie, że lekko można je przesuwać, ale to może być tylko wrażenie. Bardzo proszę o odpowiedź. Paulina z Legnicy, lat 28

Istnieje kilka możliwości: włókniaki, nerwiaki, nerwiako-włókniaki, naczyniaki, torbiele galaretowate. Pewnych wskazówek dostarczyłby opis ich lokalizacji: po której stronie przedramienia występują, czy są ułożone liniowo, czy w skupisku? Pełniejszy obraz uzyskamy po badaniu sonograficznym (często w czasie takiego badania, dla uzyskania pełnego rozpoznania, wykonuje się biopsję cienkoigłową z badaniem mikroskopowym). Oczywiście można takie guzki wyciąć i też zbadać histologicznie. Na szczęście w przeważającej większości przypadków takie zmiany są łagodne. Proszę udać się do lekarza.

10-05-2007

Lek. med. Jarosław Kabuła, ortopeda, 26-06-2009, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe