Choroby tetnic - miażdżyca zarostowa tętnic. Choroby żył - przewlekła niewydolność żylna. Żylaki
Strona główna » Ogród Ewy » Zdrowie i uroda » O urodzie łydki męskiej. Miażdżyca zarostowa tętni…

O urodzie łydki męskiej. Miażdżyca zarostowa tętnic

OGRÓD EWY. ZDROWIE I URODA

Lek. med. Ewa Wojas

zdrowemiasto.pl | dodane 24-03-2009

Fot. zdrowemiasto.pl / ppk
 
Miażdżyca jest chorobą całego organizmu – blaszki miażdżycowe tworzą się właściwie we wszystkich tętnicach. Gdy powstają w mózgu, no to wiadomo, „ale skleroza!” Gdy powstają w sercu – grozi nam zawał. A co się dzieje, gdy pojawiają się na nogach? Wtedy zaczyna boleć. Boli przy chodzeniu i to tak bardzo, że trzeba stanąć. W końcu zaczyna boleć ciągle, nogi robią się zimne, blade lub blado-sine, paznokcie źle rosną i są zniekształcone a drobne skaleczenia paskudzą się i ślimaczą miesiącami. Bardzo trudno jest chodzić – nawet do pobliskiego sklepu jest za daleko.

Część z chorych na AO ma na chorej nodze (lub nogach) bolesne owrzodzenia, niezwykle trudne do leczenia, często prowadzące do amputacji nogi.
Leczenie miażdżycy już w początkach choroby wykracza daleko poza domowe metody. Dotyczy to także miażdżycy kończyn dolnych. Podobnie jak w przypadku owrzodzeń żylakowych nie mamy skutecznych lekarstw na zagojenie rany, ponieważ przyczyną choroby nie są wyłącznie zmiany miejscowe a ogólnoustrojowe, i takie powinno być leczenie.

W tej chorobie często pada propozycja operacji naczyniowej i jest to dobra propozycja! Zanim jednak do tego dojdzie, chory przyjmuje leki rozszerzające naczynia, przeciwzapalne, przeciwzakrzepowe... Jest to bardzo długa lista, tworzona przez lekarza specjalistę zgodnie z potrzebami konkretnego pacjenta.

Czynniki ryzyka dla miażdżycy są takie same bez względu na miejsce jej wystąpienia. Są to: nadciśnienie tętnicze, podwyższone stężenie lipidów, palenie papierosów, cukrzyca, otyłość, podwyższone poziomy homocysteiny, płeć męska i obciążający wywiad rodzinny. Na część z nich nie mamy wpływu, ale części możemy zaradzić.

Co można zrobić dla zdrowia w domu?
Dieta jest podstawą profilaktyki miażdżycy. W miażdżycy dieta, podobnie jak ruch – leczy! A więc dieta niskotłuszczowa i niskocholesterolowa. Na pytanie „a na czym smażyć: olej, masło, a może smalec?” - odpowiadam: na patelni z powłoką teflonową, w ilości tłuszczu nie większej niż 1 łyżeczka od herbaty. Bez panierki! A najlepiej jeść potrawy gotowane i duszone bez tłuszczu.

Zaburzenia lipidowe w populacji polskiej występują bardzo często. W badaniach Pol Monica Warszawa (1995) zaburzenia te stwierdzono u 72% mężczyzn i 68% kobiet w średnim wieku. Dominuje hipercholesterolemia, a w mniejszym stopniu hipercholesterolemia mieszana oraz hipertrójglicerydemia. Wśród hipercholesterolemii dominuje hipercholesterolemia łagodna związana głównie z nieprawidłową dietą.

Związek między stężeniem cholesterolu w surowicy, zwłaszcza zawartego w LDL-Ch, a rozwojem miażdżycy potwierdzony został w licznych badaniach epidemiologicznych, klinicznych i doświadczalnych. Zależność ta wzrasta przy stężeniach przekraczających 5.2mmol/l (200 mg/dl) a ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca podwaja się przy stężeniach przekraczających 6.5mmol/l (250 mg/dl), a jest czterokrotnie wyższe przy stężeniu 7.2mmol/l (300mg/l) w porównaniu do ryzyka przy stężeniu 5.2 mmol/l (200 mg/dl - górna granica wartości prawidłowych).

Ponieważ miażdżyca jest chorobą społeczną, powodującą przedwczesne zgony i kalectwo u nawet młodych ludzi, a hypercholesterolemia jedną z jej przyczyn, wypada mi wspomnieć o eksperymencie medycznym, jakiemu w ciągu ostatniego ćwierćwiecza poddane zostało społeczeństwo Finlandii. Mówię o eksperymencie, a przecież był to edukacyjny program rządowy, obliczony na lata. Dzisiaj jest to widomy przykład, jak działania administracyjne mogą wpływać na zdrowotność społeczeństwa i średni okres życia obywateli.

Lek. med. Ewa Wojas, 24-03-2009, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

Warto wiedzieć

Przewlekła niewydolność żylna (ang. Chronic venous insufficiency) - zespół objawów związanych ze słabym powrotem krwi od stóp do serca. Objawy uzależnione są od stopnia zaawansowania choroby - typowe to m.in.: uczucie ciężkości kończyn, uczucie bólu (wzdłuż przebiegu żyły), występowanie tzw. zespołu niespokojnych nóg, parestezja (czyli uczucie kłucia, mrowienia, drętwienia, cierpnięcia, palenia skóry), obrzęki, żylaki, powikłania skórne, zastój żylny, a nawet owrzodzenia.
Żylakami nazywamy trwałe poszerzenie żył powierzchownych - żyły są poskręcane, z workowatym poszerzeniem lub wrzecionowatym wydłużeniem z niewydolnościš zastawek żył powierzchownych i przeszywających. Prawidłowo funkcjonujące zastawki (elastyczne struktury wewnątrz żyły) nie pozwalają na cofanie się krwi żylnej na obwód. Niewydolność zastawek powoduje odwrócenie kierunku przepływu krwi - tzw. refluks (zaburzenie odpływu, zastój krwi, wzrost ciśnienia).
Miażdżyca uogólniona. Choroba atakuje w przeważającej części mężczyzn. Nasilają ją takie czynniki jak: cukrzyca, palenie tytoniu, dieta bogata w cholesterol, nadciśnienie tętnicze. Miażdżyca wywołuje zmiany w naczyniach doprowadzając do ich zwężenia, a następnie do ich zamknięcia. Najczęstszą chorobą, z którą zgłaszają się pacjenci, jest przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych (ostre niedokrwienie kończyn występuje najczęściej z powodu zakrzepicy, zatoru oraz urazu tętnicy). Nagła, ale nieurazowa niedrożność tętnicy zwykle spowodowana jest zatorem lub zakrzepicą. Większość zatorów ma swoje źródło w jamach serca; do pozasercowych źródeł materiału zatorowego należą tętniaki, owrzodziałe blaszki miażdżycowe, jak również zabiegi wewnątrznaczyniowe. Większość zatorów pozamózgowych dotyczy tętnic unaczyniających kończyny dolne. U chorych z wieloletnim procesem miażdżycowym najczęściej występuje niedokrwienie na tle zakrzepowym.