Odmrożenia, hipotermia. O hipotermii i odmrożeniach, czyli...
Strona główna » Ogród Ewy » Zdrowie i uroda » O hipotermii i odmrożeniach, czyli wpływ łączności…

O hipotermii i odmrożeniach, czyli wpływ łączności satelitarnej i ciepłych kalesonów na jakość zimowych wędrówek po górach

OGRÓD EWY. ZDROWIE I URODA

Lek. med. Ewa Wojas, Piotr Paweł Karbowniczek

zdrowemiasto.pl | dodane 07-02-2012

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Niskich temperatur należy się spodziewać zwłaszcza, gdy pojedziemy w góry. Dzieci i osoby w podeszłym wieku najbardziej narażeni są na utratę ciepła w czasie mrozów, przede wszystkim w czasie przebywania poza domem lub w pomieszczeniach pozbawionych ogrzewania. Właściwe zabezpieczenie organizmu przed niskimi temperaturami to najlepszy sposób na uniknięcie hipotermii i odmrożeń.

Chłód (nawet w okolicy zera, nie tylko ujemne temperatury), wilgoć w powietrzu, wiatr, sprzyjają odmrożeniom. Pamiętajmy o tym, że temperatura odczuwana na skórze może się różnić i to nawet sporo, od tej pokazywanej przez termometr. Jeśli do tego jesteśmy zmęczeni, czujemy się zagrożeni (np. boimy się, czy nie zabłądziliśmy, czy zdążymy dojść przed zmrokiem itp.), mamy wilgotne buty, rękawiczki, przewiewną (choć ogólnie ciepłą) kurtkę, to jesteśmy dodatkowo narażeni na wychłodzenie organizmu i odmrożenia.

Najwcześniejsze objawy wychłodzenia organizmu to: zimne ręce i nogi, dreszcze, zawroty głowy, dezorientacja i niepokój. W niedługim czasie następuje ogólne osłabienie, skurcze mięśni, apatyczne zachowanie i zaburzenia świadomości. Jeśli organizm wystawiony jest na działanie niskich temperatur przez długi okres w wielu przypadkach może nastąpić śmierć a na pewno poważne powikłania. Na odmrożenia najbardziej podatne są odsłonięte części ciała: uszy, nos, policzki, a także palce. Zaczerwienienie skóry, obrzęki i uczucie pieczenia to pierwszy sygnał mówiący nam o tym, że odmrożenie jest poważne. Interwencja lekarza jest nieodzowna, podobnie jak w przypadku hipotermii.

Oczywiście Ty jesteś przezorny! Wydrukowałeś sobie ten felietonik i karteluszek zabrałeś ze sobą w góry. No tak. A ponieważ tyle tu napisaliśmy, że spamiętać trudno... w drodze postanowiłeś poczytać, aby nie popaść w tarapaty. Idziesz i czytasz. Zmrok zapada szybko... No i stało się! :-<

gory_640.jpg

A skąd mamy wiedzieć, gdzieś polazł?! Hm? Powiedziałeś komuś dokąd idziesz i kiedy planujesz powrót? A widzisz!

Lek. med. Ewa Wojas, Piotr Paweł Karbowniczek, 07-02-2012, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

Warto wiedzieć

Infekcje górnych dróg oddechowych - najczęściej są to infekcje wirusowe, tzw. przeziębienia, których źródłem jest osoba chora (zainfekowana). Infekcje powodowane są wirusami, które, poprzez nabłonek dróg oddechowych: nosa, gardła, krtani i oskrzeli, dostają się do organizmu. Wirusy posiadają zdolność wnikania do komórki nabłonka oddechowego, gdzie namnażają się niszcząc zaatakowaną komórkę. Atak objawia się drapaniem w gardle, katarem, zaczerwienieniem śluzówki gardła i krtani, kaszlem oraz kichaniem. Przy infekcji adenowirusami możliwe jest zapalenie spojówek. Przeziębieniu towarzyszą objawy ogólne, takie jak ból głowy, złe samopoczucie, bóle mięśni, podwyższona temperatura ciała. Zakażenie najczęściej rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Mikroskopijne kropelki wydzielin z dróg oddechowych wydostające się do otoczenia podczas kichania i kaszlu powodują uwolnienie kolejnych wirusów. Możliwe jest jednak przeniesienie wirusa także poprzez używanie np. tych samych przedmiotów, dotyk bądź pocałunek.
Przeziębienie bywa mylone z grypą. Choć przyczyną obu chorób jest wirus, to w przypadku grypy jest to wirus grypy, natomiast przy przeziębieniu - chorobę wywołują wirusy paragrypy, rhinowirusy, wirus RSV (Respiratory Syncytial Virus) i adenowirusy. Choroby różnią się objawami. Grypa daje nagłe i ostre objawy (wysoka temperatura, nawet pow. 39 st. C).
Rozwój wirusa w przeziębienie trwa od 4 do 14 dni, występują stany podgorączkowe, zawsze pojawia się katar.
Infekcje dróg oddechowych mogą prowadzić do zakażeń bakteryjnych, w których następstwie pojawiają się znacznie groźniejsze choroby, takie jak angina, zapalenie zatok przynosowych, zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, zapalenie ucha środkowego.