Ogród Ewy. Gdy łapie nas katar - gryporady
Strona główna » Ogród Ewy » Zdrowie i uroda » Gdy łapie nas katar - gryporady

Gdy łapie nas katar - gryporady

OGRÓD EWY. ZDROWIE I URODA

Lek. med. Ewa Wojas

zdrowemiasto.pl | dodane 24-03-2009
Gdy nasi znajomi zaczynają prychać i kichać, warto odłożyć towarzyskie spotkania na później. Nawet, jeśli wcześniej zaszczepiliśmy się na grypę! Zamiast do kina lepiej pójść na spacer. Oczywiście w ubraniu odpowiednim do pogody, bo czas hartowania organizmu już minął, teraz jest czas ochrony! Z ziołowej apteki można wybrać sporo preparatów pomocnych w tym okresie. Często stosowane w początkach choroby są kwiat i owoc bzu czarnego, kwiat lipy, sok z malin. Tę listę należy uzupełnić.

ziolowa_apteka.jpg

Gdy łapie nas katar, nos jest zatkany i boli nas głowa, ulgę przynoszą sztyfty z mentolem (nie wolno wkładać ich do nosa!!!), maści zawierające mentol i olejek eukaliptusowy, inhalacje z olejkiem eukaliptusowym, miętowym, herbacianym, cyprysowym... Inne preparaty to np. Olbas, Aromatol, Soma.

Maści i płyny do nacierań przydadzą się nam też w późniejszych okresach choroby. Bardzo pomagają wtedy dobre rady babuni: a to nogi wymoczyć w gorącej wodzie, a to samemu wziąć gorącą, krótką kąpiel z dodatkiem olejków rozgrzewających, a to popić herbatki z lipy i bzu czarnego. Witamina C, wapno i rutyna pomogą zwalczyć obrzęk śluzówek nosa. Ale uwaga: jeśli witamina C to dużo – nawet do 1 grama na dzień (a to jest ponad 10 razy więcej, niż dzienne zapotrzebowanie organizmu), ale nie dłużej niż przez 3-4 dni i w dawkach podzielonych, co 2-3 godziny. Wapno też nie powinno być stosowane dłużej.

Ani witaminy, ani preparaty wapna nie są substancjami obojętnymi dla naszego organizmu i ich nadmiar powoduje konkretne szkody - np. sprzyja powstawaniu kamieni w nerkach albo zaostrzeniu choroby wrzodowej. Szczególnie rozsądnie należy dawkować witaminy i wapno u chorych dzieci. Lepiej dawać im soki owocowe, sok z owoców róży, owoce (np. kiwi), kisiel z mrożonymi porzeczkami lub żurawiną itd.


Drapanie w gardle zazwyczaj szybko przechodzi w suchy, męczący kaszel. Syropy z malwy, babki lancetowatej, dziewanny, także wyciąg z podbiału, oraz napary i odwary z tych surowców łagodzą dolegliwości. Dobrze jest zaparzyć herbatkę ziołową, np. Agryflos, Bronchial czy też Neopektosan, i popijać, jak syrop, małymi łyczkami. To ważne!

Syropy „na drapanie w gardle” zawierają tzw. związki śluzowe, lepkie i kleiste. Taka warstewka śluzu „otula” przez czas jakiś gardło i osłania zaczerwienioną i bolesną śluzówkę gardła, a do tego chroni znajdujące się w gardle receptory kaszlowe przed podrażnieniem. Ponieważ działanie to jest miejscowe, a efekt krótkotrwały – stąd zalecenie, aby stosować te preparaty w małych ale częstych dawkach.

Surowce śluzowe to: siemię lniane (wszyscy je znają, ale nie wszyscy wiedzą, że pełne działanie ma tylko niemielone, pełne ziarenko, uprzednio namoczone), nasiona babki plesznik, liść i korzeń prawoślazu, liść i kwiat malwy i malwy czarnej, kwiat dziewanny, liść podbiału.

Fot. Ewa Wojas

Lek. med. Ewa Wojas, 24-03-2009, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

Warto wiedzieć

Grypa (influenza) - ostra choroba zakaźna wywołana przez różne szczepy wirusa grypy. Przenoszenie zarazka odbywa się droga kropelkową, w czasie kaszlu, kichania, rozmowy itp. Objawia się przede wszystkim katarem, zapaleniem gardła, bólami głowy i mięśni oraz wysoką gorączką.
Wirusy
(łac. Virus - trucizna) - skomplikowane cząsteczki organiczne nie posiadające struktury komórkowej, zbudowane są głównie z białek i kwasów nukleinowych. Zawierają materiał genetyczny w postaci RNA lub DNA.
Wirus grypy
- wirus wchodzący w skład rodziny Orthomyxoviridae, wywołujący grypę.
Istnieją trzy typy wirusów grypy: A - najgroźniejszy i prowadzi do najostrzejszych objawów. Również najbardziej rozpowszechniony, wywołujący epidemie co 2-3 lata. B - daje podobne objawy co A, ale mają one łagodniejszy przebieg. Epidemie wybuchają co 4-5 lat.
C
- najłagodniejszy typ, który wywołuje objawy podobne do przeziębienia.
Szczepionka
- preparat biologiczny, który po wprowadzeniu do organizmu stymuluje układ immunologiczny do wytworzenia odporności swoiście skierowanej przeciw składnikom zawartym w szczepionce. W przypadku grypy, stosowane są szczepionki inaktywowane, zawierające fragmenty zabitych wirusów.