Zdrowe stopy. Pękające pięty i nadmierne ich rogowacenie
Strona główna » Ogród Ewy » Zdrowie i uroda » Pękające pięty i nadmierne ich rogowacenie

Pękające pięty i nadmierne ich rogowacenie

OGRÓD EWY. ZDROWIE I URODA

Lek. med. Ewa Wojas

zdrowemiasto.pl | dodane 24-03-2009

Lek. med. Ewa Wojas, redaktor medyczny portalu zdrowemiasto.pl
 
Jak zlikwidować przyczyny (nie skutki!) pękających pięt i nadmiernego ich rogowacenia u młodego, szczupłego, zdrowego mężczyzny? Droga Pani! Nie mam dobrych wiadomości. Pękające pięty są dolegliwością, której przyczyny można zlikwidować - należy usuwać skutki! Przyczyną pękających pięt u młodego, zdrowego, szczupłego mężczyzny są zaniedbania pielęgnacyjne. Rogowacenie skóry jest rzeczą naturalną i cała powierzchnia ciała pokryta jest cienką warstwą zrogowaciałego, złuszczającego się naskórka. Warstwa rogowa jest grubsza w miejscach narażonych na uszkodzenia mechaniczne, np. na stopach. Grubieniu naskórka sprzyjają urazy, np. u osób chodzących boso grubieje skóra na całej powierzchni stopy, a u osób chodzących w niewygodnych butach - tylko niektóre miejsca (tzw. modzele i nagniotki).

Mogę Pani doradzić kilka rozwiązań, a Pani wybierze najlepsze. Nie oznacza to, że na pewno będzie Pani z nich zadowolona.
I tak:
  1.  Zapisać delikwenta (i dopilnować wykonania) do kosmetyczki - najlepiej do zakładu zajmującego się wyłącznie pielęgnacją pazurków, najlepiej pielęgnacją leczniczą. Może gabinet lekarsko-kosmetyczny? Ma Pani gwarancję, że zabieg będzie wykonany prawidłowo, porada fachowa a otoczenie poważne. Radzę unikać pedikiurzystki u fryzjera lub w gabinecie kosmetycznym typu "3 w jednym", sama nie lubię z nich korzystać, a większość młodych, zdrowych mężczyzn wejdzie i wyjdzie. I trzeba to przyjąć. Gabinet lekarski - to już poważniej brzmi. Następnie kosmetyka poleconymi środkami.
  2. Samej zabawić się w manikiurzystkę. Nie jest to trudne, choć ta porada jest dość intymna i nie wiem, czy w związku z tym - możliwa.
  3. Zachęcić, zmusić, namówić do oskrobania pięt osobę zainteresowaną.

Całe leczenie powinno zamknąć się w trzech etapach.
Po pierwsze - zmiękczyć i usunąć warstwę rogową. Bez usunięcia warstwy rogowej nie ma sukcesu. Usunięcie warstwy rogowej jest możliwe po zmiękczeniu skóry, a zmiękczenie skóry może być trudne, bo popękane pięty bolą. Aby dało się wytrzymać nie należy dodawać do wody soli (w żadnym wypadku i pod żadną postacią), mydła, sody ani innych wynalazków "na stopy". Można za to dodać ziół zmiękczających skórę i działających łagodząco. Odradzam rumianek - jest bardzo dobry, łagodzi stany zapalne skóry, ale kojarzy się ze stanem niemowlęcym, a to nie jest dobre skojarzenie. Natomiast jest sporo innych ziół, które działają korzystnie na skórę.

stopa_pieta_640.jpg

I tak: Ziele nostrzyka i nasiona kozieradki działają zmiękczająco, ziele nostrzyka i korzeń żywokostu zawierają alantoinę o działaniu kojącym i gojącym, liść babki i nasiona lnu zawierają łagodzące śluzy, podobnie słoma owsiana. Ziele krwawnika, liść brzozy, koszyczek nagietka działają przeciwzapalnie. Z tych ziół może Pani przygotować mieszankę do moczenia nóg: np. siemię lniane + nasiona kozieradki + korzeń żywokostu - po 2 łyżki każdego ziółka przygotować wg. zaleceń producenta (na opakowaniu jest zazwyczaj zaznaczone, jak stosować), jeśli wskazówek brak: siemię namoczyć, korzeń lub korę zagotować, ziele lub liść zaparzyć bez gotowania - to są bardzo ogólne wskazówki, ale nie popełni Pani błędu tak postępując z większością ziół. A dla zapachu (i miłego chłodu) można dodać garść mięty lub 2-3 krople olejku miętowego (polecam dr. Beta Polleny-Aromy), albo: ziele nostrzyka + słoma owsiana (cała torebka) + liść brzozy lub kwiat nagietka...

Lek. med. Ewa Wojas, 24-03-2009, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

Warto wiedzieć

Stopa cukrzycowa - zespół objawów klinicznych związanych ze zmianami na stopach osób chorujących na cukrzycę przewlekle. Przewlekłe powikłania cukrzycy w zespole stopy cukrzycowej (inne przewlekłe powikłania cukrzycy: zaburzenia nerkowe - nefropatia; zaburzenia narządu wzroku - retinopatia) obejmują tkanki miękkie oraz w przypadkach szczególnych - kości. Występują z powodu uszkodzenia układu nerwowego, układu naczyniowego (zaburzenia ukrwienia) oraz podatności na infekcje bakteryjne. Nieleczony zespół stopy cukrzycowej może doprowadzić - w skrajnych przypadkach - do amputacji palców a nawet i całej kończyny. Leczenie wymaga zaangażowania i współpracy lekarzy kilku specjalności: diabetologa, chirurga ogólnego, chirurga naczyniowego, ortopedy, rehabilitanta, podiatry (poradnia podiatryczna - leczenie problemów stóp), neurologa.