Zdrowie dziecka. Choroby migdałków. Migdałek gardłowy i migdałki podniebienne
Strona główna » Ogród Ewy » Zdrowie i uroda » Choroby migdałków. Migdałek gardłowy i migdałki po…

Choroby migdałków. Migdałek gardłowy i migdałki podniebienne

OGRÓD EWY. ZDROWIE I URODA

Lek. med. Ewa Wojas

zdrowemiasto.pl | dodane 07-08-2009

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Choroby migdałków są utrapieniem wieku dziecięcego. Żadnych lodów, do picia tylko letnia herbatka, nie wolno wchodzić do wody - bo za zimna... Albo angina, albo przerośnięty trzeci migdał (albo i jedno, i drugie), a na dodatek zapalenie ucha. Dlaczego dzieci tak często mają kłopoty z gardłem, częste infekcje górnych dróg oddechowych, ciągłe kłopoty z uszami, nieustanny katar? „Czy moje dziecko choruje TYLKO na gardło, skoro choruje tak często?” - zastanawiają się mamy wiecznie zakatarzonych maluchów. Wszystko, co zjadamy i wypijamy, wdychane do płuc powietrze - może zawierać szkodliwe dla organizmu związki i drobnoustroje.

Powierzchnia ciała jest chroniona przed wpływami środowiska przez wyspecjalizowaną tkankę - skórę. Tylko nieliczne miejsca pozbawione są tej ochrony. W tych miejscach najłatwiej może dochodzić do kontaktu ze szkodliwymi czynnikami środowiskowymi (np. pyłem, dymem tytoniowym) oraz drobnoustrojami. Takim miejscem jest jama ustna, nos i gardło.

Wymienione powyżej struktury anatomiczne wysłane są delikatną wyściółką nazywaną śluzówką lub błoną śluzową. Dlatego do tej okolicy zostały „oddelegowane” liczne komórki układu chłonnego, pełniącego w organizmie rolę ochronną. Układ chłonny tworzy struktury gotowe zatrzymać, rozpoznać i zneutralizować zagrożenie. Znajdujące się w gardle skupiska tkanki chłonnej (limfatycznej) stanowią pierwszą linię obrony przed szkodliwymi czynnikami, w tym - chorobotwórczymi bakteriami. Komórki tkanki limfatycznej częściowo są rozsiane wśród innych tkanek, częściowo tworzy wyraźne skupiska. Mniejsze skupiska nazywamy węzłami chłonnymi, większe, rozmieszczone w gardle - migdałkami.

Wyróżniamy migdałki podniebienne (to te, które zazwyczaj widać na bocznych stronach gardła za łukami podniebiennymi) oraz migdałek gardłowy, umiejscowiony na tylnej ścianie gardła w bezpośrednim sąsiedztwie nozdrzy tylnych. Nie można go zobaczyć, ponieważ jest ukryty za fałdem podniebienia miękkiego. W obrębie migdałka gardłowego są wyróżniane skupiska tkanki limfatycznej znajdujące się w sąsiedztwie gardłowego ujścia trąbek słuchowych - tzw. migdałki trąbkowe; zaś u nasady języka wyróżnia się migdałki językowe. Poza tym w gardle znajdują się liczne, mniejsze skupienia tkanki chłonnej.

Jeżeli komórki tkanki limfatycznej napotkają bakterie chorobotwórcze i rozpoznają je - dochodzi do reakcji obronnej, której wyrazem może być ból, miejscowe zaczerwienienie (przekrwienie) gardła, podwyższona temperatura. Czyli typowe objawy stanu zapalnego gardła.

Lek. med. Ewa Wojas, 07-08-2009, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

Warto wiedzieć

Infekcje górnych dróg oddechowych - najczęściej są to infekcje wirusowe, tzw. przeziębienia, których źródłem jest osoba chora (zainfekowana). Infekcje powodowane są wirusami, które, poprzez nabłonek dróg oddechowych: nosa, gardła, krtani i oskrzeli, dostają się do organizmu. Wirusy posiadają zdolność wnikania do komórki nabłonka oddechowego, gdzie namnażają się niszcząc zaatakowaną komórkę. Atak objawia się drapaniem w gardle, katarem, zaczerwienieniem śluzówki gardła i krtani, kaszlem oraz kichaniem. Przy infekcji adenowirusami możliwe jest zapalenie spojówek. Przeziębieniu towarzyszą objawy ogólne, takie jak ból głowy, złe samopoczucie, bóle mięśni, podwyższona temperatura ciała. Zakażenie najczęściej rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Mikroskopijne kropelki wydzielin z dróg oddechowych wydostające się do otoczenia podczas kichania i kaszlu powodują uwolnienie kolejnych wirusów. Możliwe jest jednak przeniesienie wirusa także poprzez używanie np. tych samych przedmiotów, dotyk bądź pocałunek.
Przeziębienie bywa mylone z grypą. Choć przyczyną obu chorób jest wirus, to w przypadku grypy jest to wirus grypy, natomiast przy przeziębieniu - chorobę wywołują wirusy paragrypy, rhinowirusy, wirus RSV (Respiratory Syncytial Virus) i adenowirusy. Choroby różnią się objawami. Grypa daje nagłe i ostre objawy (wysoka temperatura, nawet pow. 39 st. C).
Rozwój wirusa w przeziębienie trwa od 4 do 14 dni, występują stany podgorączkowe, zawsze pojawia się katar.
Infekcje dróg oddechowych mogą prowadzić do zakażeń bakteryjnych, w których następstwie pojawiają się znacznie groźniejsze choroby, takie jak angina, zapalenie zatok przynosowych, zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, zapalenie ucha środkowego.