Zdrowe stopy. Miażdżyca niedokrwienna kończyn
Strona główna » Ogród Ewy » Zdrowie i uroda » O piętach. Miażdżyca niedokrwienna kończyn

O piętach. Miażdżyca niedokrwienna kończyn

OGRÓD EWY. ZDROWIE I URODA

Lek. med. Ewa Wojas

zdrowemiasto.pl | dodane 24-03-2009

Fot. zdrowemiasto.pl
 
U osób z miażdżycą niedokrwienną kończyn (czyli AO) bardzo istotna jest pielęgnacja stóp, sposób usuwania paznokci i zgrubiałej skóry. Ostrożnie należy pielęgnować stopy w domu, a szczególnie ostrożnie w gabinecie kosmetycznym. Warto pytać znajomych o ocenę gabinetu, czy kosmetyczka używa tzw. borków (tak), czy też żyletki (zdecydowanie nie), czy są ręczniki jednorazowego użytku, gdzie trafiają używane pilniki itp. Warto wybrać gabinet specjalizujący się w kosmetyce medycznej.

Niedopuszczalne jest usuwanie zgrubień naskórka tarkami, nożykami czy żyletkami. Zapomnijcie też Państwo o wymaczaniu nóg w wodzie. Nawet z ziołami i solami kąpielowymi. Rozpulchniony, wilgotny naskórek jest szczególnie podatny na urazy jeszcze długo po kąpieli. W końcu moczymy nogi żeby nam pięty zmiękły!

We wszystkich chorobach przebiegających z pogorszeniem ukrwienia lub z naczyniowopochodnymi stanami zapalnymi (jak w przypadku zespołu pozakrzepowego) należy stosować łagodne środki rozpulchniające naskórek i wyjątkowo starannie i uważnie wykonywać zabiegi pielęgnacyjne stóp.

Drobne urazy, takie jak otarcia, zadrapania, niewielkie ranki, ba, nawet ukąszenia owadów u osób z osłabionym krążeniem w nogach mogą stać się początkiem prawdziwych kłopotów. To, co u zdrowej osoby nie stanowi problemu i goi się samo, u chorego z AO może „paskudzić” się miesiącami. űle ukrwione tkanki słabo bronią się bowiem przed infekcją i bardzo źle się goją, i niewielka ranka może stać się dużym problemem.

Zamiast pilników, nożyczek i cążek lepiej stosować obcinacze do paznokci, a paznokcie obcinać prosto (nie wycinać z boków) i niezbyt blisko skóry. Skórę na piętach lepiej zmiękczać odpowiednimi kremami i maściami. W tej kategorii pierwsze miejsce przyznaję kremowi Xerial 50, który znakomicie usuwa zgrubiały naskórek. Jego wadą jest wysoka cena, nie powinien też być stosowany ciągle i zdecydowanie nie powinien być stosowany na uszkodzoną skórę, natomiast naprawdę świetnie zastępuje skrobaczkę do pięt. Ten preparat mogę też polecić „właścicielom” stopy cukrzycowej, u których również należy bardzo dbać, aby zabiegi higieniczno-pielęgnacyjne stóp nie szkodziły.

Stopy po myciu (codziennym!) powinny być bardzo dokładnie osuszane, jeśli są suche należy je natłuścić, do wilgotnych stóp należy stosować łagodną zasypkę pudrową. Dalej – odpowiednie kremy i balsamy, np. Pentakrem, AnTicubit – preparaty przeznaczone do pielęgnacji skóry niedokrwionej, zagrożonej odleżynami. Codziennie zmieniane skarpety nie mogą mieć obciskających nogę ściągaczy; lepsze są skarpetki bawełniane lub wełniane, niż z włókien sztucznych. Tak opatrzone stopy należy włożyć w bardzo wygodne buty. Lepiej mieć jedną parę ortopedycznych bucików niż kilka tańszych, ale niewygodnych.

Czy taka dbałość o pięty to nie przesada? Własne nogi, nawet obolałe, to cenny kapitał! Chorzy z miażdżycą, u których doszło do amputacji, żyją i gorzej i krócej. Warto dołożyć starań, aby tej ostateczności uniknąć. Drobne urazy – ukąszenia komara, zadrapania, otarcia naskórka mogą stać się dla chorego z miażdżycą poważnym problemem zdrowotnym. Tym bardziej zabiegi pielęgnacyjne nie powinny szkodzić.

Lek. med. Ewa Wojas, 24-03-2009, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

Warto wiedzieć

Stopa cukrzycowa - zespół objawów klinicznych związanych ze zmianami na stopach osób chorujących na cukrzycę przewlekle. Przewlekłe powikłania cukrzycy w zespole stopy cukrzycowej (inne przewlekłe powikłania cukrzycy: zaburzenia nerkowe - nefropatia; zaburzenia narządu wzroku - retinopatia) obejmują tkanki miękkie oraz w przypadkach szczególnych - kości. Występują z powodu uszkodzenia układu nerwowego, układu naczyniowego (zaburzenia ukrwienia) oraz podatności na infekcje bakteryjne. Nieleczony zespół stopy cukrzycowej może doprowadzić - w skrajnych przypadkach - do amputacji palców a czasami i całej kończyny. Leczenie wymaga zaangażowania i współpracy lekarzy kilku specjalności: diabetologa, chirurga ogólnego, chirurga naczyniowego, ortopedy, rehabilitanta, podiatry, neurologa.