Hemoroidy. Jak leczyć hemoroidy. Żylaki odbytu. Choroba hemoroidalna
Strona główna » Ogród Ewy » Zdrowie i uroda » Hemoroidy (guzki krwawnicze), żylaki odbytu, choro…

Hemoroidy (guzki krwawnicze), żylaki odbytu, choroba hemoroidalna - problem bolesny i... wstydliwy

OGRÓD EWY. ZDROWIE I URODA

Lek. med. Ewa Wojas

zdrowemiasto.pl | dodane 24-03-2009

Fot. zdrowemiasto.pl / ppk
 
Nasz obecny tryb życia i jadłospis nie do końca zostały uzgodnione z naturą. W efekcie dotykają nas problemy, których łatwo moglibyśmy uniknąć. Takim bolesnym a wstydliwym problemem są żylaki odbytu, popularnie nazywane hemoroidami. Większość osób cierpiących na hemoroidy kona w milczeniu. Temat do konwersacji towarzyskiej mało się nadaje. Kto nie miał nie zrozumie, kto miał - pragnie zapomnieć na wieki. Nie ma komu się poskarżyć, a z lekarzem trudno nie tylko rozmawiać, ale nawet i spotkać się. Tak więc ofiara, z wyrazem cierpienia na twarzy, udaje się do apteki, gdzie prosi o jakieś czopki na hemoroidy. Dla kogo? Oczywiście... dla babci! Jak w tej sytuacji ulżyć cierpieniu? Najlepiej iść do lekarza – najprościej do internisty. Jestem pewna, że nie zbada, ale przepisze lekarstwa i to nie tylko czopki.

Najlepiej przed wizytą u lekarza chroni profilaktyka - dieta bogata w warzywa i owoce oraz aktywny tryb życia. Jeśli już dopadła nas choroba, trzeba zadbać o regularne wypróżnienia. Cennym uzupełnieniem diety stają się środki poślizgowe i rozluźniające kał. Należą do nich nasionka babki plesznik, siemienia lnianego i - zdecydowanie smaczniejsze - rodzynki, figi, suszone śliwki. Nasiona lnu stosuje się w stanie nierozdrobnionym! Zmielone zachowują walory odżywcze, ale mają znikome działanie przeczyszczające, a w przypadku hemoroidów o takie przecież chodzi.

Niestety, najlepszym w tym wypadku, choć obrzydliwym środkiem przeczyszczającym jest olej PARAFINOWY - parafina jest tu substancją „poślizgową”. Uwaga! Należy zapewnić sobie nielimitowany dostęp do łazienki. Parafina pokrywa ściany przewodu pokarmowego i powierzchnię kału śliską warstwą, co ułatwia defekację. Niestety, działa z siłą wodospadu, co akurat w przypadku guzków krwawniczych jest zaletą, a do tego może wyciekać przez zwieracz odbytu. Inne środki też są skuteczne, ale ten polecam.

Zarówno parafina jak i środki pęczniejące zaburzają wchłanianie w jelitach, dlatego nie można ich stosować stale. Niemniej w okresie zaostrzeń są bardzo cenne i zdecydowanie poprawiają komfort życia.

Następnie leki działające na naczynia żylne. Te bez recepty zawierają escynę – substancję uzyskiwaną z kasztanowca zwyczajnego. Są to bardzo różne postaci leków: mieszanka ziołowa Rektosan, czopki Hemorol, wyciąg z kasztanowca Intractum Hippocastani, krople Venoforton, tabletki Aescin i wiele, wiele innych. Zapamiętajcie Państwo, że w żylakach odbytu pomaga mały okrągły brązowy kasztan, a będziecie wiedzieli, o co pytać w aptece.

REKLAMA
hemoroidy, leczenie hemoroid??w, Krak??w chirurg onkolog, proktolog, flebolog


W skład niektórych, miejscowo działających preparatów (czopków, maści, kremów) wchodzą substancje miejscowo znieczulające i przeciwzapalne, wpływające korzystnie na stan śluzówki odbytnicy i naczyń żylnych. Jest całkiem sporo tego typu preparatów dostępnych bez recepty.

Stosowane doustnie leki przeciwbólowe i przeciwzapalne zmniejszają dolegliwości - eliminują ból i zmniejszają miejscowe objawy zapalne. Należy ich używać w miarę potrzeb. Nawet osoby mające problemy z żołądkiem mogą z nich korzystać, choć po właściwy preparat powinny udać się do lekarza.

Lek. med. Ewa Wojas, 24-03-2009, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

Warto wiedzieć

Chirurgia jednego dnia - system leczenia chirurgicznego obejmujący odpowiednie procedury lecznicze w znieczuleniu ogólnym i miejscowym niewymagające hospitalizacji (klinika chirurgii jednego dnia).
Kriochirurgia - metoda leczenia chirurgicznego polegająca na miejscowym, kontrolowanym niszczeniu chorej tkanki przez jej zamrażanie w niskiej temperaturze (stosowana np. w leczeniu choroby hemoroidalnej).
* * *
Choroba hemoroidalna (ang. hemorrhoidal disease) jest najczęściej występującym schorzeniem proktologicznym u człowieka. Częstość występowania tego schorzenia zwiększa się wraz z wiekiem i wśród osób powyżej 60 roku życia pacjentów jest już blisko 50-60 % (szczyt zachorowań w wieku 60-80 lat). Problem dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn. Większość pacjentów uważa schorzenia okolicy odbytu za bardzo wstydliwe, co powoduje, iż rzadko zgłaszają się do lekarzy-proktologów, a starają się sobie pomóc sami szukając dostępnych w aptekach leków bez recepty (przeróżne działające miejscowo kremy, maści lub czopki). Dopiero nasilające się cierpienie zmusza ich do zasięgnięcia porady lekarskiej i wdrożenia optymalnego leczenia. Najczęściej zgłaszane objawy to: krwawienia, bóle, pieczenia, swędzenia, dyskomfort, uczucie niecałkowitego wypróżnienia, zakrzepy, wypadanie guzków hemoroidalnych. Niezbędne jest, aby uświadomić pacjentowi, iż powyższe objawy niejednokrotnie nie są tylko symptomami choroby hemoroidalnej. Jeśli ból jest głównym objawem może wskazywać na współistnienie innych schorzeń: szczeliny odbytu, wypadnięcia i zakrzepicy hemoroidów, zakrzepicy splotu przyodbytowego lub innych... Więcej