Hemoroidy. Jak leczyć hemoroidy. Żylaki odbytu. Choroba hemoroidalna
Strona główna » Ogród Ewy » Zdrowie i uroda » Hemoroidy (guzki krwawnicze), żylaki odbytu, choro…

Hemoroidy (guzki krwawnicze), żylaki odbytu, choroba hemoroidalna - problem bolesny i... wstydliwy

OGRÓD EWY. ZDROWIE I URODA

Lek. med. Ewa Wojas

zdrowemiasto.pl | dodane 24-03-2009

Fot. zdrowemiasto.pl / ppk
 
Co dalej?
Dobre rady babuni – cisza, spokój, relaks w pozycji leżącej, ciepła, ale nie gorąca kąpiel z ziołami. Niektórym pomagają tzw. nasiadówki np. z korą dębu, kwiatem nagietka. Ten wodny wątek przypomniał mi o bardzo ważnej rzeczy - HIGIENA okolic odbytu! Nie wszyscy mają w łazience bidet, ale wodę raczej tak. W okresie choroby należy z niej korzystać szczególnie obficie. Łagodne mydła do higieny intymnej (z wyciągiem z nagietka, macierzanki, kory dębu) lub Analen w płynie (bo krem Analen zmniejsza ból i swędzenie), chronią i pielęgnują skórę okolicy odbytu.
Niestety, tak jesteśmy skonstruowani, że w niesprzyjających okolicznościach dochodzi w żyłach odbytu do zastoju krwi, często powikłanego stanami zapalnymi, zakrzepem lub krwawieniem. Nazywamy ten stan żylakami odbytu, hemoroidami, guzkami krwawniczymi. Około 60% krwawień z dolnego odcinka przewodu pokarmowego jest powodowane przez hemoroidy.

Większość problemów z żylakami odbytu znika pod wpływem leczenia zachowawczego. Jeśli dolegliwości nawracają albo są szczególnie nasilone, albo długo trwają (ponad dwa-trzy tygodnie) należy odwiedzić chirurga - proktologa. Zgodzicie się Państwo ze mną, że dwa-trzy tygodnie temperatury 38,5 st. C, lub dwa-trzy tygodnie żółtaczki, kaszlu, kataru, świądu skóry lub innego, nieprzyjemnego zjawiska zdrowotnego (objawu), skłoni większość ludzi do kontaktu z lekarzem. Żylaki odbytu są tak samo chorobą jak przeziębienie, ospa wietrzna czy nadciśnienie! Tylko dotyczą innej części ciała. Jeśli nie znikają, należy się poradzić specjalisty.
Badanie polega na oględzinach okolicy odbytu, badaniu palpacyjnym per rectum, czyli przez odbytnicę, często reckto- i sigmoidoskopii - badaniach wymagających użycia specjalnego przyrządu, pozwalającego obejrzeć wnętrze jelita grubego na odcinku do 15-60 cm od zwieracza odbytu. Badania nie są przyjemne, ale należy je wykonać. Żylaki odbytu nie są jedyną chorobą powodującą dolegliwości i krwawienia związane z defekacją.

I jeszcze jedna uwaga. Czasami żylaki odbytu są leczone operacyjnie. Są różne sposoby chirurgicznego leczenia hemoroidów. Chirurgia bardzo się zmieniła w ostatnim dwudziestoleciu i korzysta, na równi z innymi dziedzinami medycyny, z technicznych udogodnień pozwalających zmniejszyć zakres operacji, poprawić komfort pacjenta w okresie pooperacyjnym, skrócić czas zabiegu i pobytu pacjenta w szpitalu. Decyzji o zabiegu nie warto odwlekać w nieskończoność. To boli!

Lek. med. Ewa Wojas, 24-03-2009, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

Warto wiedzieć

Chirurgia jednego dnia - system leczenia chirurgicznego obejmujący odpowiednie procedury lecznicze w znieczuleniu ogólnym i miejscowym niewymagające hospitalizacji (klinika chirurgii jednego dnia).
Kriochirurgia - metoda leczenia chirurgicznego polegająca na miejscowym, kontrolowanym niszczeniu chorej tkanki przez jej zamrażanie w niskiej temperaturze (stosowana np. w leczeniu choroby hemoroidalnej).
* * *
Choroba hemoroidalna (ang. hemorrhoidal disease) jest najczęściej występującym schorzeniem proktologicznym u człowieka. Częstość występowania tego schorzenia zwiększa się wraz z wiekiem i wśród osób powyżej 60 roku życia pacjentów jest już blisko 50-60 % (szczyt zachorowań w wieku 60-80 lat). Problem dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn. Większość pacjentów uważa schorzenia okolicy odbytu za bardzo wstydliwe, co powoduje, iż rzadko zgłaszają się do lekarzy-proktologów, a starają się sobie pomóc sami szukając dostępnych w aptekach leków bez recepty (przeróżne działające miejscowo kremy, maści lub czopki). Dopiero nasilające się cierpienie zmusza ich do zasięgnięcia porady lekarskiej i wdrożenia optymalnego leczenia. Najczęściej zgłaszane objawy to: krwawienia, bóle, pieczenia, swędzenia, dyskomfort, uczucie niecałkowitego wypróżnienia, zakrzepy, wypadanie guzków hemoroidalnych. Niezbędne jest, aby uświadomić pacjentowi, iż powyższe objawy niejednokrotnie nie są tylko symptomami choroby hemoroidalnej. Jeśli ból jest głównym objawem może wskazywać na współistnienie innych schorzeń: szczeliny odbytu, wypadnięcia i zakrzepicy hemoroidów, zakrzepicy splotu przyodbytowego lub innych... Więcej