Grypa. Zioła, syropy, tabletki. Grypa to nie żarty
Strona główna » Ogród Ewy » Zdrowie i uroda » Zioła, syropy, tabletki. Grypa to nie żarty

Zioła, syropy, tabletki. Grypa to nie żarty

OGRÓD EWY. ZDROWIE I URODA

Lek. med. Ewa Wojas

zdrowemiasto.pl | dodane 24-03-2009
Syropy na suchy kaszel
PRAWOŚLAZOWY, VERBASCI, PLANTAGINIS, BABICUM, popijane często małymi łykami (lub dostępne w aptece środki hamujące kaszel).
Suchy kaszel i ból gardła szczególnie dają się we znaki na początku choroby. Można płukać gardło rozmaitymi ziółkami (np. szałwią, rumiankiem, gotowymi mieszankami do płukania garda) ale nie jest to skuteczna metoda walki z bólem. Zbolałe gardło ukoi Tantum Verde (na gardło najlepsza postać w atomizerze), a z drobnoustrojami atakującymi gardło poradzą sobie pastylki takie jak Septolete, Neoangin, Strepsil, Cukierki Szałwiowe i wiele innych. W walce z drobnoustrojami warto pamiętać o czosnku. Niestety, czosnek w każdej postaci intensywnie pachnie, a to dlatego, że zawarte w nim związki przechodzą do krwi i z nią trafiają do płuc, skąd są wydalane z wydychanym powietrzem, oraz do wydzielin takich jak pot i ślina. I nie chroni przed tym żadna osłonka na tabletce, choć postaci uwalniające się w jelitach pachną zdecydowanie mniej. Zapach tłumi nieco pietruszka, którą można stosować obficie w naturze (a jest to świetne źródło witaminy C) i w kapsułkach, jałowiec, kolendra, mleko, i preparaty odświeżające oddech.

czosnek_640.jpg

Tabletki na ból gardła
CHOLINEX, CUKIERKI SZAŁWIOWE, OLBAS, SEPTOLETE, STREPSIL, TETESEPT, SEBIDIN, NEOANGIN.
Gdy kaszel bardzo nam dokucza, jest suchy i bolesny, można spróbować inhalacji i środków zwiększających wydzielanie śluzu. Do takich należą: tymianek, jałowiec; zawarte są w łagodzących kaszel wieloskładnikowych syropach: Pini, Tussipini, Thymi komp. Polecam Tabletki Tymianek i Podbiał oraz Pastylki Wyksztuśne.
A może wolicie Państwo Pektosy? Zawierają ekstrakt z tymianku, szałwi, kminku a także prawoślaz i podbiał. Tu wspomnę, że śluz znajdujący się w oskrzelach może się w czasie infekcji bardzo zagęścić. I można stosować całe stosy wyśmienitych pastylek i syropów wykrztuśnych, ale nie uzyskać żadnej ulgi w chorobie, jeśli się właściwie organizmu nie nawodni. Czyli w czasie infekcji trzeba pić więcej niż 2 litry wody dziennie. Można pić „wykrztuśne” ziółka- kwiat dziewanny (który poza osłaniającymi śluzami zawiera saponiny o działaniu wykrztuśnym właśnie), korzeń lukrecji, mydlnicy, pierwiosnka.

W ostatnim okresie choroby, gdy kaszel staje się wilgotny (odksztuszamy wydzielinę), należy stosować syropy wykrztuśne i pić dużo płynów.

Syropy wyksztuśne
SIR. PINI COMP., TUSSIPINI, Z SULFOGWAJAKOLEM, GUAJAZYL, BRONCHICUM (SYROP I ELIKSIR); KROPLE WYKSZTUŚNE, BRONCHOSOL, PASTYLKI PECTOSY, PECTOSOL, TABLETKI TYMIANEK I PODBIAŁ, TABLETKI WYKSZTUŚNE, rozliczne syropy zawierające wyciąg z bluszczu, np. HEDELIX.

Zioła mieszane na kaszel
TUSSITEN, EXPEFLOS, NEOPECTOSAN, PECTOSAN.
Nazwy syropów na suchy i na wilgotny kaszel powtarzają się, a to dlatego, że stosowane w nich zioła zwiększają ilość wytwarzanego śluzu, i zmniejszają jego lepkość, co ułatwia odksztuszanie. Czyli należy zapamiętać: syropy zmniejszające kaszel na początek infekcji (Prawoślazowy, Verbasci, Babicum) oraz syropy ułatwiające kaszel (wymienione nieco wyżej) na jej ciąg dalszy.

Lek. med. Ewa Wojas, 24-03-2009, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

Warto wiedzieć

Szczepionka - preparat biologiczny, który po wprowadzeniu do organizmu stymuluje układ immunologiczny do wytworzenia odporności swoiście skierowanej przeciw składnikom zawartym w szczepionce. W przypadku grypy stosowane są szczepionki inaktywowane, zawierające fragmenty zabitych wirusów.