Pokrzywa na stany zapalne dróg moczowych. Kminek na wzdęcia
Strona główna » Ogród Ewy » Korzenie zdrowia » Pokrzywa. Oj, będzie swędziało...

Pokrzywa. Oj, będzie swędziało...

OGRÓD EWY. W POSZUKIWANIU KORZENI ZDROWIA

Lek. med. Ewa Wojas

zdrowemiasto.pl | dodane 06-08-2009

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Pokrzywa to inne, utrapione zielsko. O ile jednak perz najchętniej rośnie wszędzie, o tyle pokrzywa woli stanowiska żyzne i wilgotne. Chętnie porasta zapuszczone ogrody, pryzmy kompostowe; nad łąkowymi strumieniami tworzy prawdziwe zarośla, wysokie nawet na półtora metra. Liście i łodygi gęsto pokrywają kruche, łamliwe włoski, odłamujące się przy lada dotknięciu. Do ranki w skórze dostaje się wtedy zawartość włoska i... pojawiają się piekące bąble. Ta niesympatyczna roślina jest wykorzystywana w zielarstwie dla zdrowia i urody. Dlatego o niej też słów kilka.

Pokrzywa, podobnie jak perz, jest stosowana w stanach zapalnych dróg moczowych. Mechanizm działania jest jednak inny. Ziele pokrzywy zawiera sole mineralne, przede wszystkim wapnia i potasu. Nasz organizm stara się utrzymywać we krwi stały poziom elektrolitów. Nadmiar jonów (np. potasu) jest usuwany przez nerki. Razem z nimi usuwana jest woda, stąd działanie moczopędne pokrzywy i innych roślin leczniczych odznaczających się wysoką zawartością potasu. Poza solami w zielu pokrzywy ukrywają się flawonoidy, bardzo ciekawa grupa związków, mająca również działanie saluretyczne.

Aha, już wyjaśniam: działanie saluretyczne to takie, które powoduje usuwanie przez nerki jonów sodu i potasu, a wraz z nimi wody. Zioła (i leki) o działaniu saluretycznym działają moczopędnie i przeciwobrzękowo. Takie działanie mają liczne związki: flawonoidy, saponiny, kumaryny, sole i jony potasu, kwas askorbinowy. Dużo surowców roślinnych ma działanie moczopędne, np. liść brzozy, ziele nawłoci, kwiat bzu czarnego, korzeń mniszka, znamiona kukurydzy, ziele skrzypu, ziele rdestu ptasiego i inne. Wszystkie te ziółka działają w ten sam sposób na nerki i mogą być stosowane nie tylko w stanach zapalnych dróg moczowych, ale i do likwidowania niewielkich obrzęków tkanek, jakie powstają np. w fazie progesteronowej cyklu miesięcznego.

Ale pokrzywa ma jeszcze coś w sobie! Ma związki nazywane sitosterolami, zawarte w korzeniach tego chwastu. Są one wykorzystywane w leczeniu w łagodnego przerostu prostaty, w początkowym stadium choroby. Nie likwidują choroby, ale zmniejszają objawy choroby. Pokrzywa pomaga też w pielęgnowaniu urody. Liść pokrzywy stosowany jest do pielęgnacji skóry i włosów skłonnych do przetłuszczania się i zawarty jest w licznych kosmetykach.

Lek. med. Ewa Wojas, 06-08-2009, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
chirurg naczyniowy
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

Warto wiedzieć

kminek_180218.jpg

Fot. zdrowemiasto.pl

W przypadku wzdęć kontakt z lekarzem wskazany jest, gdy: wzdęciom towarzyszą bóle brzucha a oddanie kału i gazów jest niemożliwe; wzdęcia i gazy jelitowe nie ustępują same po kilku dniach i powodują inne dolegliwości (m.in. kurcze, brak apetytu, podwyższoną temperaturę, obrzęk stóp, podudzi). W takim przypadku wzdęcia mogą oznaczać inną poważną chorobę.
Na wzdęcia, w celu złagodzenia dolegliwości, polecane są również herbatki z kminku, rumianku, kopru włoskiego. Unikaj m.in.: cebuli, fasoli, grochu, soczewicy, kapusty, kalafioru, brukselki, rzodkiewek, czosnku, kapusty kiszonej oraz niektórych owoców (np. moreli), a także chleba razowego. Wiatropędne mogą być także napoje gazowane (np. coca-cola) i sztuczne słodziki. Pojawienie się wzdęć wraz z zaparciami bądź biegunkami może pojawić się w okresie przeżywania dużych napięć psychicznych. Inne powody występowania wzdęć to m.in.: zespół jelita drażliwego, choroby pęcherzyka żółciowego, trzustki, zakażenia pasożytami. Przejściowe wzdęcia mogą też pojawić się wraz ze zwykłą zmianą naszej diety.
Na rynku istnieje wiele środków zapobiegających bądź łagodzących tę i towarzyszące jej dolegliwości. Ważnym jest ustalenie przyczyny wzdęć. Najlepiej będzie, jeśli to zrobi lekarz.

Kminek (fot.) - jest rośliną uprawną (również w Polsce), od zamierzchłych czasów znany i stosowany jako środek leczniczy m.in. ułatwiający trawienie, łagodzący wzdęcia, choćby w postaci przypraw do dań z fasoli, grochu, kapusty, także sałatek, past, potraw smażonych czy zup. Z owoców kminku (Carvi Fructus) destyluje się olejek kminkowy, który m.in. działa przeciwskurczowo w obrębie przewodu pokarmowego, poprawia trawienie, ma działanie wiatropędne oraz bakteriobójcze.

Żelazo znajduje się w produktach zwierzęcych i roślinnych, np. w podrobach zwierzęcych (wątróbce), suszonych morelach, rodzynkach, warzywach strączkowych, czerwonym mięsie, chlebie pełnoziarnistym, żółtku jaja. Żelazo zawarte w produktach pochodzenia zwierzęcego jest łatwiej przyswajalne.
Uwaga! Przedawkowanie żelaza powoduje zatrucie (jeśli jest ono przyjmowane w dużych dawkach) lub marskość wątroby (przy stosowaniu długotrwałym). Przy wyborze odpowiedniego preparatu żelaza poradź się lekarza lub farmaceuty.
REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Chirurg naczyniowy Gdynia
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe