Gdy łamie nas grypa? Lipa
Strona główna » Ogród Ewy » Korzenie zdrowia » Gdy łamie nas grypa? Lipa

Gdy łamie nas grypa? Lipa

OGRÓD EWY. W POSZUKIWANIU KORZENI ZDROWIA

lek. med. Ewa Wojas

zdrowemiasto.pl | dodane 20-09-2009
Ale lipa! Tak mówimy, gdy coś nie jest warte swej ceny. Ale na pewno nie powiemy tak, gdy łapie nas grypa, a my ratujemy się aromatycznym, złocistym naparem z kwiatu lipy. Do lipowej herbatki dołączają inne cenne rośliny: a to wierzba, a to bez czarny - o nich będzie ten felieton.

lipa_ppk_640v1.jpg

Lipa - duże, rozłożyste drzewo liściaste, chętnie sadzone w miastach. Rodzina lipowatych nie jest jednak zbyt rozległa, a w Europie reprezentowana jest przez ledwo trzy czyste gatunki (które mogą się swobodnie krzyżować, dając liczne mieszańce). Od zawsze lipa dostarczała pożytków: a to drewna na lipowe świątki, a to znakomitego łyka na plecionki i łykowe łapcie... no, chyba trochę przesadziłam. Drewno lipowe, gładkie i świetliste, poza modelarstwem i rzemiosłem artystycznym niezbyt jest cenione, a to z powodu swej miękkości. Natomiast kwiat lipy... To co innego.

Kwiat lipy, a właściwie kwiatostan lipy, to jeden z najsympatyczniejszych surowców zielarskich. Po wysuszeniu ładnie wygląda, słodko pachnie i przywołuje w czasie jesiennych szarug wspomnienie lata: zwieszających się ku ziemi gałęzi, słodkiego zapachu, roju pszczół uwijających się wokół przysadzistych, potężnych drzew. Jak się Państwo domyślają, bardzo lubię lipy.

Kwiat (kwiatostan) lipy - Tiliae flos, inflorescentia Tiliae. Surowcem są wysuszone kwiatostany wraz z podsadką oraz jego przetwory w skutecznych dawkach. Należy zwracać szczególną uwagę na jakość pozyskanego samodzielnie surowca, a szczególnie nie stosować po długim okresie przechowywania. Surowiec zawiera: Flawonoidy, garbniki, pektyny i śluzy oraz witaminą E.

Zastosowanie: Choroby z przeziębienia i związane z nimi dolegliwości. Bywa też składnikiem mieszanek uspokajających i nasennych (choć działanie jest słabe), oraz poprawiających trawienie herbatek. Kwiat lipy ma działanie napotne, nieco moczopędne, słabo pobudza wydzielanie soku żołądkowego i żółci, działa uspokajająco. Chętnie jest wykorzystywany w kosmetyce, do pielęgnacji wrażliwej, suchej skóry.

Dawkowanie: Dawka dobowa 2-4g surowca; przetwory odpowiednio. Sposób użycia: Rozdrobniony surowiec służy do sporządzania naparów, inne przetwory galenowe wg. wskazań producenta. Działania uboczne i interakcje nie są poznane, przeciwwskazań do stosowania nie ma.

Warto wspomnieć, że z drewna lipowego może być pozyskiwany węgiel drzewny lipowy, stosowany jako absorbent w chorobach żołądka i jelit przebiegających z biegunką. Czy dostępny w handlu węgiel leczniczy jest akurat z lipy - nie wiem, ale takie zastosowanie lipowego drewna znalazłam i wiedzą tą się z Państwem dzielę.

Kosmetyka lipowa
Zewnętrznie kwiat lipy jest stosowany do okładów i przemywań w stanach zapalnych śluzówek, do pielęgnacji włosów, do pielęgnacji skóry suchej i wrażliwej, którą oczyszcza i wygładza.

lek. med. Ewa Wojas, 20-09-2009, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe