Perz znają wszyscy. Żurawina i jej dobroczynne działanie
Strona główna » Ogród Ewy » Korzenie zdrowia » Perz znają wszyscy.

Perz znają wszyscy.

OGRÓD EWY. W POSZUKIWANIU KORZENI ZDROWIA

Lek. med. Ewa Wojas

zdrowemiasto.pl | dodane 24-03-2009

Ryc. zdrowemiasto.pl / ppk
 
Chwasty, utrapienie ogrodnika. Chwasty, czyli trzy taczki wyrwanego zielska. Chwasty, rośliny które wyrastają zamiast kwiatków. Nie lubimy chwastów. A szkoda. Niektóre bardzo są nam pomocne w zdobywaniu zdrowia. W tym felietonie będzie o najpopularniejszych - perzu, pokrzywie i mleczu.

Perz znają wszyscy. Jest bardzo popularną rośliną wyrastającą wszędzie tam, gdzie nic innego rosnąć nie chce. Wygląda jak trawa, tylko rzadsza i w gorszym, szarawym kolorze. Dzięki długim, żywotnym korzeniom (nazywamy je prawidłowo kłączami) perz jest bardzo ekspansywny i trudny do wytępienia. Ogrodnicy rozmowy o perzu zaczynają od brzydkiego słowa.
Co innego zielarze. Lubimy perz, bo dostarcza surowca (tak się nazywa każde zielsko używane w medycynie) o działaniu moczopędnym. Tak więc kłącze perzu (wraz z korzeniami i kawałkami źdźbła) jest składnikiem mieszanek moczopędnych, może też być stosowane oddzielnie w postaci np. herbatki. To bardzo dobry pomysł, bo w stanach zapalnych dróg moczowych zazwyczaj wskazane jest wypijanie dużych ilości płynów.

I tu uwaga: jest sporo różnych leków ziołowych działających na układ moczowy. Inne zioła moczopędne stosuje się w stanach zapalnych dróg moczowych, a inne wtedy, gdy chcemy zlikwidować np. obrzęki przed miesiączką. Kłącze perzu zawiera związki o działaniu osmodiuretycznym (trudno, musi być trochę mądrze i naukowo). To są takie substancje jak mannit czy sorbit. Roślinne związki osmodiuretyczne zwiększają wydalanie wody przez kanaliki nerkowe, ale nie wpływają na bilans elektrolitów (czyli magnez, sód, chlor itp.), dlatego słabo nadają się do zwalczania obrzęków czy terapii wspomagającej w nadciśnieniu. Natomiast świetnie „płuczą” nerki i pęcherz moczowy, a więc perzem wypłukujemy bakterie w zapaleniach pęcherza i piasek z nerek.

Inne surowce o podobnym działaniu (czyli zawierające w/w związki ) to korzeń selera i owoc jarzębiny. Ten ostatni stosowany jest raczej jako łagodny środek przeczyszczający. Kłącze perzu bywa też składnikiem mieszanek przeciwkaszlowych. Chyba jako ciekawostkę mogę podać, że wyciągi z kłącza perzu bywają polecane w diecie cukrzycowej jako środek wspomagający. I to już wszystko o perzu. Nie znalazłam w żadnej mądrej książce o roślinach dobrego słowa o tym ziółku.

Perz właściwy (Agropyron repens). Surowcem zielarskim jest kłącze perzu (Agropyri rhisoma), oraz jego przetwory w skutecznych dawkach. Surowiec zawiera alkohole cukrowe (mannit i sorbit), 10% śluzu, olejek i saponiny, kwas krzemowy i krzemionkę.

Zakres stosowania: do zwiększania diurezy w stanach zapalnych dróg moczowych oraz zapobiegawczo w piasku nerkowym.

Przeciwwskazania: nieznane.

Interakcje: nieznane.

Dawkowanie: dawka dobowa 6-9g. surowca, przetwory odpowiednio. Sposób użycia: surowiec służy do sporządzania odwarów, inne przetwory galenowe do użytku wewnętrznego wg wskazań producenta. W czasie kuracji niezbędne jest dostarczanie dużej ilości płynów.

Lek. med. Ewa Wojas, 24-03-2009, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

Warto wiedzieć

zurawina_180228.jpgFot. zdrowemiasto.pl / ppk
Dobroczynne działanie żurawiny
Żurawina (łac. Vaccinium macrocarpon) jest rośliną rdzennie amerykańską. Jej uprawa jest już niemalże tradycją sięgającą początków XIX wieku. Od tego czasu eksportuje się ją również do Europy. Pierwsze wzmianki na temat wpływu żurawiny na zakwaszenie moczu pojawiły się w prasie medycznej już w 1923 roku. Za jej prozdrowotne i odżywcze działanie odpowiedzialne są związki roślinne w niej zawarte. Są to głównie proantocyjany, taniny, bioflawonoidy oraz fruktoza. To one zmniejszają przyleganie bakterii E. coli do nabłonka dróg moczowych, ograniczają ich namnażanie oraz zwiększają ich wydalanie z moczem.
Liczne badania oraz dane naukowe potwierdzające odżywcze i prozdrowotne działanie żurawiny pozwoliły na stworzenie preparatów pomocnych w profilaktyce zdrowia układu moczowego. Zawarty w nich standaryzowany na zawartość proantocyjanów naturalny ekstrakt z owoców żurawiny wielkoowocowej oraz witamina C dobroczynnie wpływają na zdrowie i sprawne funkcjonowanie układu moczowego. Są to cenne składniki naszej diety, o których należy pamiętać każdego dnia. Odpowiedzialne za działanie antybakteryjne składniki zawarte w żurawinie po przyjęciu doustnym są najpierw wchłaniane w jelicie, a następnie docierają do docelowej tkanki. W przypadku dysfunkcji dróg moczowych, aby były skuteczne, muszą pojawić się w moczu w odpowiednim stężeniu. Nie wystarczy zatem włączenie do naszej diety samej żurawiny, choć i to będzie krokiem w dobrym kierunku. Optymalne stężenie antybakteryjnych składników zawartych w żurawinie zapewniają preparaty dostępne już na rynku, produkowane z żurawiny, stwarzające w drogach moczowych środowisko niekorzystne dla rozwoju bakterii oraz wspomagające ich usuwanie z organizmu.
Preparaty te polecane są przede wszystkim w profilaktyce zdrowia układu moczowego oraz dla osób odczuwających dyskomfort dróg moczowych, głównie w sytuacjach przewlekłych i często nawracających dysfunkcji pęcherza. Jedna doustna kapsułka dziennie preparatu dba o zdrowie i sprawne funkcjonowanie układu moczowego. Zaleca się przyjmowanie preparatu w trakcie posiłku ze względu na lepszą przyswajalność składników.
REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe