Zdrowe stopy. Pękające pięty i nadmierne ich rogowacenie
Strona główna » Ogród Ewy » Zdrowie i uroda » Pękające pięty i nadmierne ich rogowacenie

Pękające pięty i nadmierne ich rogowacenie

OGRÓD EWY. ZDROWIE I URODA

Lek. med. Ewa Wojas

zdrowemiasto.pl | dodane 24-03-2009

Lek. med. Ewa Wojas, redaktor medyczny portalu zdrowemiasto.pl
 
Może też wykorzystać Pani obierki ziemniaczane, ich dobroczynny wpływ na skórę jest znany od dawna. Około 1/2 kg obierek rozgotować w małej ilości wody, dodać nasiona kozieradki (ok. 3-4 łyżek), tyle samo nasion siemienia lnianego, ostudzić nieco i moczyć nogi w papce, dolewając co jakiś czas małe ilości gorącej wody. Przypominam, że gorącej wody dolewamy po wyjęciu nóg z miski, a wkładamy je z powrotem po zamieszaniu zawartości i sprawdzeniu temperatury. Popękane stopy są bardzo wrażliwe nie tylko na dodatki chemiczne, ale i na temperaturę. A kozieradkę lepiej kupować zmieloną, w przeciwieństwie do siemienia lnianego. Po 15-20 minutach można delikatnie acz stanowczo zacząć skrobać pięty. Zabieg powtarzać aż do skutku.

Po drugie - zaleczyć ranki. Nadają się do tego takie proste preparaty jak Alantan, Dernilan (w kremie lub maści), maść lub pasta cynkowa, maść nagietkowa. Bardzo dobry jest propolis - 1% krem lub 7% maść propolisowa. Te preparaty goją i natłuszczają, a są do kupienia w aptekach i zielarniach. Jeśli skóra na piętach jest sucha lepiej stosować maści. Smarować obficie pięty maścią (i zakładać bawełniane, białe skarpetki) na noc a oszczędnie na dzień. Do skutku.

Etap trzeci następuje po wyleczeniu. Należy kupić Xerial 50 francuskiej firmy Laboratorie SVR (apteki) i stosować przez około 10 dni na pięty i inne miejsca ze zgrubiałym naskórkiem. Co jakiś czas. Ten krem zawiera wysokie stężenie mocznika, działa zmiękczająco na naskórek (a nawet go rozpuszcza). Nie można go stosować długo ani też na uszkodzoną skórę. Ręce po użyciu umyć, do oczu nie dotykać - zgodnie z zaleceniami producenta. To jedyny taki preparat, jaki znam i polecam go jako wyjątkowo skuteczny.

higienia_piet_640big.jpg

Trzy kolejne etapy powtarzać do skutku, czyli stanu jedwabistej gładkości.

Po osiągnięciu sukcesu systematycznie dbać o pięty - usuwać zrogowaciały naskórek tarkami (są lepsze od kostki pumeksu; rozsądek podpowiada, aby po użyciu myć je starannie i często zmieniać; są to przedmioty osobistego użytku, tak jak szczoteczka do zębów) lub okresowo używać kremu Xerial 50, oraz stale stosować nawilżające i natłuszczające preparaty do stóp. Nie musi to być krem za 30 złotych - nagietkowy za 3 zł też będzie dobry. Innych dróg do sukcesu nie znam.

Gdyby coś było niejasne - proszę pytać. I uważać na łaskotki! :-) Życzę sukcesów w skrobaniu i namaszczaniu.

Lek. med. Ewa Wojas, 24-03-2009, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

Warto wiedzieć

Stopa cukrzycowa - zespół objawów klinicznych związanych ze zmianami na stopach osób chorujących na cukrzycę przewlekle. Przewlekłe powikłania cukrzycy w zespole stopy cukrzycowej (inne przewlekłe powikłania cukrzycy: zaburzenia nerkowe - nefropatia; zaburzenia narządu wzroku - retinopatia) obejmują tkanki miękkie oraz w przypadkach szczególnych - kości. Występują z powodu uszkodzenia układu nerwowego, układu naczyniowego (zaburzenia ukrwienia) oraz podatności na infekcje bakteryjne. Nieleczony zespół stopy cukrzycowej może doprowadzić - w skrajnych przypadkach - do amputacji palców a nawet i całej kończyny. Leczenie wymaga zaangażowania i współpracy lekarzy kilku specjalności: diabetologa, chirurga ogólnego, chirurga naczyniowego, ortopedy, rehabilitanta, podiatry (poradnia podiatryczna - leczenie problemów stóp), neurologa.