Odmrożenia, hipotermia. O hipotermii i odmrożeniach, czyli...
Strona główna » Ogród Ewy » Zdrowie i uroda » O hipotermii i odmrożeniach, czyli wpływ łączności…

O hipotermii i odmrożeniach, czyli wpływ łączności satelitarnej i ciepłych kalesonów na jakość zimowych wędrówek po górach

OGRÓD EWY. ZDROWIE I URODA

Lek. med. Ewa Wojas, Piotr Paweł Karbowniczek

zdrowemiasto.pl | dodane 07-02-2012

Fot. zdrowemiasto.pl
 
Zapobieżenie wychłodzeniu organizmu i jakimkolwiek odmrożeniom winno być naszą podstawową troską podczas ferii i urlopów zimowych, ale również i na co dzień. Pamiętać należy nie tylko o zakładaniu właściwej odzieży, ale również o dostatecznym ogrzewaniu pomieszczeń, w których przebywamy lub przebywać będziemy.

Należy pamiętać o tym, że nie wszystkie urządzenia ani sposoby ogrzewania czy dogrzewania pomieszczeń (zwłaszcza!) gwarantują nam bezpieczeństwo. I nie chodzi o brak ciepła lecz... o jego nadmiar - pożar, który możemy spowodować!

Urządzenie może być wadliwe, instalacja elektryczna przestarzała lub niedostosowana do typu i stanu technicznego "dogrzewacza" elektrycznego. Gazowe cacko zaś może być przyczyną pożaru, gdy zaśniemy po wyczerpującej wędrówce po górach lub zabawach i sportach na śniegu. O przestrodze tej należy pamiętać również w domu. Często "na życzenie" mamy wielkie problemy ze wznieceniem ognia, zaś bez naszej wiedzy pojawia się nader szybko a wówczas nie ma czasu myśleć, jak to się stało.

Wakacje zawsze mijają szybko, więc dobrze zaplanuj czas urlopu i przygotuj się doń wcześniej byś o czymś nie zapomniał. Podczas wycieczek w góry i nie tylko w góry warto być roztropnym i nie udawać wyczynowca. Wędrówki szlakiem owszem, ale raczej dwie krótsze niż jedna dłuższa. Nikomu niczego nie musisz udowadniać. Jedynie własnej rodzinie, że jej "głowa" myśli...

Bywa jednak rozmaicie. A jeśli spotkamy chorego, wychłodzonego człowieka gdzieś na trasie wycieczki? Przyda się i termos z gorącą herbatą, i folia NRC. Nasza pomoc ogranicza się praktycznie do zapobiegania dalszej utracie ciepła i wezwania kwalifikowanej pomocy. Nie wstydźmy się prosić o pomoc, gdy nasze siły słabną, i nie wahajmy się zapytać, czy nasza pomoc nie jest potrzebna, gdy widzimy że ktoś porusza się z trudem czy też siedzi bezradnie na śniegu. Pamiętaj, że wezwanie GOPR-u bez powodu to zwykłe łajdactwo, ale nie wezwanie z kolei, gdy komuś grozi śmierć lub utrata zdrowia - to głupota! I nawet jeśli postanowiłeś, że tę chol..... komórkę wreszcie możesz wyłączyć - weź ją ze sobą! To urządzenie ma swoje zalety, i obyś nie musiał tego doświadczać.

Co? Nie wziąłeś?

Zima w górach to zdrowe powietrze i piękne widoki. Urlop i ferie to czas beztroski i ucieczki od znoju codziennego dla ciebie, dla dzieci twoich zaś odpoczynek od nauki i szkolnych stresów. Pamiętajmy by czas ten był radością a wspomnienie o nim zachęta na następny rok. Rozsądek i rozwaga - dwa słowa łatwe do zapamiętania. Przecież chcesz mieć letnie wakacje a potem znów zima będzie...

chatka_zima_640.jpg

A może jakiś e-mail z fotkami z ferii bądź urlopu? Śmiało! Czekamy. Zamieścimy! Co? SMS? Z pozdrowieniami? Dla nas? Poważnie? Mamy czekać? :-)

Fot. Ewa Wojas

Lek. med. Ewa Wojas, Piotr Paweł Karbowniczek, 07-02-2012, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

Warto wiedzieć

Infekcje górnych dróg oddechowych - najczęściej są to infekcje wirusowe, tzw. przeziębienia, których źródłem jest osoba chora (zainfekowana). Infekcje powodowane są wirusami, które, poprzez nabłonek dróg oddechowych: nosa, gardła, krtani i oskrzeli, dostają się do organizmu. Wirusy posiadają zdolność wnikania do komórki nabłonka oddechowego, gdzie namnażają się niszcząc zaatakowaną komórkę. Atak objawia się drapaniem w gardle, katarem, zaczerwienieniem śluzówki gardła i krtani, kaszlem oraz kichaniem. Przy infekcji adenowirusami możliwe jest zapalenie spojówek. Przeziębieniu towarzyszą objawy ogólne, takie jak ból głowy, złe samopoczucie, bóle mięśni, podwyższona temperatura ciała. Zakażenie najczęściej rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Mikroskopijne kropelki wydzielin z dróg oddechowych wydostające się do otoczenia podczas kichania i kaszlu powodują uwolnienie kolejnych wirusów. Możliwe jest jednak przeniesienie wirusa także poprzez używanie np. tych samych przedmiotów, dotyk bądź pocałunek.
Przeziębienie bywa mylone z grypą. Choć przyczyną obu chorób jest wirus, to w przypadku grypy jest to wirus grypy, natomiast przy przeziębieniu - chorobę wywołują wirusy paragrypy, rhinowirusy, wirus RSV (Respiratory Syncytial Virus) i adenowirusy. Choroby różnią się objawami. Grypa daje nagłe i ostre objawy (wysoka temperatura, nawet pow. 39 st. C).
Rozwój wirusa w przeziębienie trwa od 4 do 14 dni, występują stany podgorączkowe, zawsze pojawia się katar.
Infekcje dróg oddechowych mogą prowadzić do zakażeń bakteryjnych, w których następstwie pojawiają się znacznie groźniejsze choroby, takie jak angina, zapalenie zatok przynosowych, zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, zapalenie ucha środkowego.