Choroby tetnic - miażdżyca zarostowa tętnic. Choroby żył - przewlekła niewydolność żylna. Żylaki
Strona główna » Ogród Ewy » Zdrowie i uroda » O urodzie łydki męskiej. Miażdżyca zarostowa tętni…

O urodzie łydki męskiej. Miażdżyca zarostowa tętnic

OGRÓD EWY. ZDROWIE I URODA

Lek. med. Ewa Wojas

zdrowemiasto.pl | dodane 24-03-2009

Fot. zdrowemiasto.pl / ppk
 
W latach siedemdziesiątych sytuacja zdrowotna w Finlandii była katastrofalna. W Finlandii obserwowano najwyższą na świecie umieralność z powodu chorób serca. W 1972 roku, przy udziale Światowej Organizacji Zdrowia rozpoczęto wdrażanie programu edukacyjnego, mającego na celu zmianę nawyków żywieniowych.
Program, znany pod nazwą North Karelia Project, przyniósł spektakularny sukces. W ciągu 20 lat trwania programu obniżono średni poziom cholesterolu o ok.15,5%, a ilość zgonów z powodu chorób serca zmniejszyła się o prawie 70%!!! Oznacza to, że w niewielkim, bo liczącym zaledwie 5 milionów obywateli państwie, uratowano życie około 50 tysiącom ludzi. Pięćdziesiąt tysięcy to ludność dużego fińskiego miasta. W Polsce co roku umiera z powodu chorób serca około 40 tys. ludzi. To powinno skłaniać do myślenia.

Finlandia jest znana z wysokiego spożycia mleka i jego przetworów. Jednak fińskie mleko to głownie mleko odtłuszczone, podobnie jak większość jogurtów, koktajli mlecznych, serków i serów. Wśród szerokiej oferty margaryn o obniżonej zawartości tłuszczu zazwyczaj trudno wypatrzyć kostki masła (są, ale najczęściej w jednym rodzaju), zaś wysokoprocentowe śmietany są najczęściej pakowane w małe (ok. 100 ml.) opakowania. Dokładnie odwrotnie niż w polskim sklepie. Jest to wynikiem nie tylko propagowania w społeczeństwie zdrowego sposobu żywienia, ale i polityki żywieniowej państwa, współpracy z producentami żywności i przemysłem przetwórczym. Tylko pozazdrościć!

I druga, niezwykle istotna sprawa. Koniec z papierosami. Ze statystyk wynika, że co czwarta noga zostaje obcięta, bo ktoś nie umiał sobie odmówić dymka.

I uwaga na koniec. Co i raz gazety donoszą o nowej teorii wyjaśniającej powstawanie miażdżycy, najczęściej wieszcząc „koniec teorii cholesterolowej." Jak dotąd w medycynie pewne jest to, że jak się już ktoś urodził, to będzie musiał umrzeć. Na razie. Dobrym przykładem jest choroba wrzodowa, przez lata uważana za wynik stresów i nadkwaśności soku żołądkowego. Dziś wiemy o tym, że zakażenie pewnymi drobnoustrojami powoduje pojawienie się nadżerek w błonie śluzowej. I chociaż do zestawu leków stosowanych w tej chorobie dopisano antybiotyki, w dalszym ciągu używamy leki zmniejszające ilość i kwaśność soku żołądkowego.

Dlaczego? Ponieważ pomagają chorym. Ponieważ bakterie czynią śluzówkę żołądka bardziej wrażliwą na kwas solny. Czyli należy eliminować i bakterie, i czynnik drażniący. Być może powstanie inna, równie dobrze udokumentowana teoria jak ta wskazująca na udział cholesterolu (głównie zawartego we frakcji LDL) na powstawanie zmian miażdżycowych. Jak na razie nic takiego nie miało miejsca. I jeśli pojawi się potwierdzona teoria, że miażdżycę powodują komary, to nie zmieni się fakt, że obniżenie poziomu cholesterolu zmniejsza ryzyko zgonu z powodu choroby serca. I będziemy tępić komary i dążyć do obniżenia poziomu lipidów. Bo to już wiemy, że pomaga. Choćby na przykładzie Finlandii.

Lek. med. Ewa Wojas, 24-03-2009, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

Warto wiedzieć

Przewlekła niewydolność żylna (ang. Chronic venous insufficiency) - zespół objawów związanych ze słabym powrotem krwi od stóp do serca. Objawy uzależnione są od stopnia zaawansowania choroby - typowe to m.in.: uczucie ciężkości kończyn, uczucie bólu (wzdłuż przebiegu żyły), występowanie tzw. zespołu niespokojnych nóg, parestezja (czyli uczucie kłucia, mrowienia, drętwienia, cierpnięcia, palenia skóry), obrzęki, żylaki, powikłania skórne, zastój żylny, a nawet owrzodzenia.
Żylakami nazywamy trwałe poszerzenie żył powierzchownych - żyły są poskręcane, z workowatym poszerzeniem lub wrzecionowatym wydłużeniem z niewydolnościš zastawek żył powierzchownych i przeszywających. Prawidłowo funkcjonujące zastawki (elastyczne struktury wewnątrz żyły) nie pozwalają na cofanie się krwi żylnej na obwód. Niewydolność zastawek powoduje odwrócenie kierunku przepływu krwi - tzw. refluks (zaburzenie odpływu, zastój krwi, wzrost ciśnienia).
Miażdżyca uogólniona. Choroba atakuje w przeważającej części mężczyzn. Nasilają ją takie czynniki jak: cukrzyca, palenie tytoniu, dieta bogata w cholesterol, nadciśnienie tętnicze. Miażdżyca wywołuje zmiany w naczyniach doprowadzając do ich zwężenia, a następnie do ich zamknięcia. Najczęstszą chorobą, z którą zgłaszają się pacjenci, jest przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych (ostre niedokrwienie kończyn występuje najczęściej z powodu zakrzepicy, zatoru oraz urazu tętnicy). Nagła, ale nieurazowa niedrożność tętnicy zwykle spowodowana jest zatorem lub zakrzepicą. Większość zatorów ma swoje źródło w jamach serca; do pozasercowych źródeł materiału zatorowego należą tętniaki, owrzodziałe blaszki miażdżycowe, jak również zabiegi wewnątrznaczyniowe. Większość zatorów pozamózgowych dotyczy tętnic unaczyniających kończyny dolne. U chorych z wieloletnim procesem miażdżycowym najczęściej występuje niedokrwienie na tle zakrzepowym.