Ortopeda. Skurcze palców. Choroby stawów. Reumatoidalne zapalenie stawów?
Strona główna » Doniesienia Listonosza » Ortopeda » Skurcze palców. Choroby stawów. Reumatoidalne zapa…

Skurcze palców. Choroby stawów. Reumatoidalne zapalenie stawów?

DONIESIENIA LISTONOSZA. ORTOPEDA

Lek. med. Jarosław Kabuła, ortopeda, traumatolog, chirurg ręki

zdrowemiasto.pl | dodane 19-03-2009

Lek. med. Jarosław Kabuła, ortopeda, traumatolog, chirurg ręki.
www.chirurgia-reki.zdrowemiasto.pl
Gdańsk
 
Mój problem polega na tym, iż mniej więcej od miesiąca, rano po przebudzeniu nie mogę rozprostować palców lewej ręki, tzn. dokładnie kciuka i palca sąsiedniego. Jest to uczucie podobne do skurczu. Palce mogę rozprostować dopiero po ok. 10 minutach masażu, a i tak w ciągu dnia czuję, że nie są one w pełni sprawne. Nie mam na tych palcach żadnych guzów. Bardzo proszę o radę, co dzieje się z moimi palcami, czy to przejdzie samo, czy potrzebna jest interwencja medycyny? Z góry bardzo dziękuję. Irena, lat 51, woj. kujawsko-pomorskie

Taki objawami może rozpoczynać się kilka chorób np. neuropatia nerwu pośrodkowego albo zapalenie zginaczy. Może to też być początek schorzenia układowego (reumatoidalne zapalenie stawów - RZS). Postępowanie lecznicze bedzie uzależnione od postępu choroby. Proponuję na razie oprzeć terapię o maści z lekami przeciwzapalnymi. W razie braku poprawy konieczna będzie wizyta u lekarza.

Miesiąc temu zgłosiłam się w Polsce do lekarza z bólem kolan. Obecnie mieszkam i pracuję w Anglii. W pracy stoję cały czas w tym samym miejscu. Pracuję 50 godzin tygodniowo. Lekarz polecił mi branie Odnovitu. Bóle nasiliły się. Ponadto zaczęły mi drętwieć nogi. Czasem czuję się jakby mi kości przeskakiwały (gdy zginam nogi coś mi strzela). Przepraszam, ale nie potrafię tego inaczej wyrazić. Nie wiem, co mam robić! Byłam u tutejszego lekarza, ale pani doktor stwierdziła, że jestem za młoda, aby mi coś dolegało i przepisała mi Ibuprofen. Nie jestem lekarzem, ale trochę przeraża mnie fakt, że w wieku 22 lat mam brać środki przeciwbólowe na nogi. Niestety, pojawił się jeszcze jeden problem. Od zawsze moja szczęka otwierała się szerzej niż powinna (np. podczas jedzenia czy ziewania), zawsze było przy tym słychać jakby przeskok kości, bo coś strzykało. Teraz boli mnie szczęka za każdym razem, gdy przeżuwam lub ziewam. Nie wiem, czy może mi Pan w jakiś sposób pomóc, ale może coś Pan poradzi? Z góry dziękuję i pozdrawiam. Karolina, lat 22, Derby, GB


 Niestety, choroby stawów pojawiają się nawet u jeszcze młodszych osób. Forma Pani pracy dość znacznie przeciąża stawy kolanowe (gorzej byłoby tylko w kucki). Proponuję kurację z glukozaminy (preparat stymulujący metabolizm chrząstki i poprawiający stan jej odżywienia) zamiast leków przeciwbólowych. Przy utrzymujących się objawach być może wskazane będzie podanie leków bezpośrednio do stawu.


Lek. med. Jarosław Kabuła, ortopeda, traumatolog, chirurg ręki, 19-03-2009, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

Warto wiedzieć

ortopeda_187p12a.jpg

Fot. Lek. med. Jarosław Kabuła, ortopeda, traumatolog

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) - reumatoidalne zapalenie stawów (łac. polyarthritis reumatoidea, choroba dawniej znana jako gościec przewlekle postępujący). Charakterystyczne objawy stadium zaawansowanego widoczne na fotografii po prawej - palce ustawione w jednym kierunku w stronę kości łokciowej (tzw. odchylenie łokciowe). Reumatoidalne zapalenie stawów należy do grupy chorób nazywanych autoimmunologicznymi. RZS jest przewlekłą chorobą całego organizmu, choć najbardziej charakterystyczne dla niej objawy są związane ze stawami (symetryczne zapalenie stawów).

W chorobie tej występują okresy zaostrzeń i remisji. Bóle reumatyczne związane są, oprócz chrząstki, która nie posiada zakończeń nerwowych, ze wszystkimi strukturami tworzącymi staw. Choroba może dotyczyć każdego stawu, ale, z uwagi na siły grawitacji, na zniszczenie przede wszystkim narażone są stawy kręgosłupa, bioder, kolan, kostek. Powoduje trwałe kalectwo, wyniszcza organizm (m.in. postępujący zanik mięśni, inne zmiany pozastawowe i powikłania układowe) i przedwczesną śmierć. Zdecydowanie częściej dotyczy kobiet.
REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe