PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW
Strona główna » Doniesienia Listonosza » Ortopeda » Rekonstrukcja częściowo obciętych palców. Rozszcze…

Rekonstrukcja częściowo obciętych palców. Rozszczep kręgosłupa. Zdzieram podeszwy butów

DONIESIENIA LISTONOSZA. ORTOPEDA, TRAUMATOLOG

Lek. med. Jarosław Kabuła, ortopeda

zdrowemiasto.pl | dodane 17-05-2009

Lek. med. Jarosław Kabuła, ortopeda
 
Chciałbym zapytać, czy w Polsce można wykonać rekonstrukcję częściowo obciętych palców: kciuk ucięty ok. 0,5 cm, jeden z palców ucięty ok. 15 cm. Dziękuję za poradę i pozdrawiam! Marek z Rzeszowa, lat 41

Na ogół rekonstruuje się uszkodzenia (amputacje) kciuka znacznie upośledzające jego opozycję. Czasami, jako zabieg paliatywny, stosowana jest plastyka tkanek miękkich pogłębiająca płetwę kciuka. Można również wydłużać kikut kciuka poprzez przeszczep kostny. W sytuacji całkowitej utraty kciuka dokonuje się przeniesienia na I kości śródręcza innego palca ręki lub przeszczepia palec ze stopy.
Amputacja palca na długości 15,0 cm to utrata palca oraz (przynajmniej) kości śródręcza. Wydaje się, że najrozsądniej (przy skrajnym palcu: II lub V) byłoby uformować czteropalczastą dłoń. Przy innych palcach byłaby to kwestia przeszczepu na poziomie śródręcza.
Jeśli natomiast jest to tylko kwestia "literówki" i ubytek wynosi 1,5 cm, to wszystko zależy od stanu tego palca, choć, jak pamiętam, to największe "wydłużenie" poprzez przeszczep kości to ok. 1 cm.
Proponuję zasięgnięcie informacji w Klinice Chirurgii Plastycznej w Warszawie u Profesora Molskiego. Klinika mieści się przy ulicy Czerniakowskiej.

Moja miednica jest obniżona prawostronnie (różnica 4 stopnie), są zmiany w obu panewkach s. biodrowego (szczególnie prawym - bardziej płaska) i różna budowa głowy kości, prawe biodro jest niżej (ale noga jest krótsza), mam problemy z kolanami (prawe - chondromalacja rzepki), zbyt duża ruchomość stóp (do środka). Fizjoterapeuta stwierdził rozszczepienie kręgów krzyżowych. Czy zmiany w biodrze to dysplazja? Czy może to wina rozszczepu? Co z zajściem w ciążę i porodem? Jakie jest leczenie? Czy mogę pracować w swoim zawodzie (studiuję położnictwo)? Do tego dochodzi skolioza prawostronna. Czy ten rozszczep jest spowodowany brakiem zażywania kwasu foliowego przez moją mamę? Dziękuję i pozdrawiam! Renata, lat 21, woj. opolskie

Rozszczep kręgosłupa jest anomalią rozwojową powstającą w życiu płodowym. Może być spowodowany najrozmaitszymi czynnikami. Najpewniej deformacja stawu biodrowego wynika z jego niedorozwoju. Pozostałe nieprawidłowości mogą natomiast być pochodną skrócenia kończyny. Zazwyczaj tego typu schorzenia ortopedyczne nie utrudniają przejścia w stan błogosławiony. Pozostaje tylko pytanie, czy da Pani radę nosić przed sobą te kilkanaście kilogramów więcej (może być przymusowe leżenie w łóżku ze względu na kręgosłup). Poród uzależniony jest od stopnia zniekształcenia miednicy, alternatywą jest tzw. cesarka.
Co do wyboru zawodu: właściwie nie powinna Pani pracować w przodopochyleniu, niewskazane są również długotrwałe tzw. pozycje przymusowe. Należy jak najszybciej zdobyć doświadczenie i zostać szefową albo... bogato wydać się za mąż ;-).

Odkąd pamiętam mam problem ze zdzieraniem podeszw butów (po zewnętrznej stronie pięty). Ostatnio jednak coraz bardziej to się nasila. W internecie, niestety, nic nie mogę znaleźć na ten temat. Wszystko raczej dotyczy ścierania butów od wewnętrznej strony, a i wśród najbliższych nikt mi nie umie odpowiedzieć na moje pytanie. Ostatnio zaczęły mi się zdarzać bóle kręgosłupa. Czy to może mieć związek z moim ścieraniem podeszw od zewnętrzej strony? Chciałam zaznaczyć, że staje się to dla mnie problemem nie tylko zdrowotnym, ale też estetycznym i finansowym, bo nowe buty po tygodniu są zanoszone do szewca. Czy jest to wada stopy? Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź. Lidia, lat 24, Poznań

Oczywiście może to być Pani maniera chodzenia nie mająca nic wspólnego z deformacją stóp. Jeśliby jednak wynikała ona z deformacji stóp, to zapewne mamy do czynienia ze szpotawością stępu lub nawet całej kończyny. Wskazana byłaby wizyta kontrolna u ortopedy, aby rozstrzygnąć tę kwestię.

12-02-2007

Lek. med. Jarosław Kabuła, ortopeda, 17-05-2009, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe