PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW
Strona główna » Doniesienia Listonosza » Ortopeda » Za małe dłonie? Wykonuję pracę fizyczną obciążając…

Za małe dłonie? Wykonuję pracę fizyczną obciążającą ręce. Uciążliwe bóle stawów biodrowych

DONIESIENIA LISTONOSZA. ORTOPEDA, TRAUMATOLOG

Lek. med. Jarosław Kabuła, ortopeda

zdrowemiasto.pl | dodane 03-05-2009

Lek. med. Jarosław Kabuła, ortopeda
 
Mam 31 lat i zdecydowanie za małe dłonie. Pozytywne nastawienie nie załatwia mojego problemu. Zastanawiam się nad poddaniem się leczeniu hormonami lub operacją. Nie bardzo wiem jak, ale zdecydowałem się coś z tym zrobić. Szukam lekarza, który specjalizuje się w rozwiązywaniu takich problemów. Proszę o pomoc. Pozdrawiam! Sławek, lat 31, Londyn, UK

Hm. Zakładając (skoro pisze Pan, że są za małe), że posiada Pan dłonie. Czyniąc, na przykład, dalsze założenia (skoro porusza Pan tylko problem ich wielkości), że są one prawidłowo wykształcone, tzn. że nie brakuje palców, a kciuk jest przeciwstawny. Hm. To, niestety, nie jestem Panu w stanie pomóc.
Proponuję wziąć pod uwagę, że NIE ISTNIEJE hormon czy inny specyfik działający wyłącznie na porost dłoni ("zastosowanie" hormonu wzrostu zaowocuje przerostem również stóp i niektórych kości twarzoczaszki czyli będziemy mieli akromegalię). Technicznie nie bardzo wyobrażam sobie możliwość chirurgicznego powiększenia prawidłowo wykształconej dłoni (przy zabiegu zawsze istnieje ryzyko pogorszenia funkcji).
Być może powinien Pan porozmawiać z chirurgami plastycznymi (jeśli się nie mylę, to w Anglii właśnie oni zajmują się operacjami w obrębie rąk - to nieco odmienne od polskiej tradycji, gdzie prym wiodą ortopedzi).

Mam kilka pytań. Aktualnie Mieszkam w Anglii. Kilka miesięcy temu uległem pewnego rodzaju kontuzji, której do końca nie byłem pewien. Przez ostanie kilka dni byłem akurat w Polsce, więc przypomniawszy sobie o tym problemie postanowiłem pójść na prześwietlenie okolicy prawego barku. Uraz ten nastąpił mniej więcej cztery miesiące temu. W początkowej fazie wiązał się z bólem, bo wykonuję pracę fizyczną obciążającą ręce. Ostatnimi czasy ból pojawiał się sporadycznie, lecz wciąż ogarniało mnie dziwne uczucie dyskomfortu wraz ze sporadycznymi przeskokami, nie wiem, może stawu barkowego lub czegoś w okolicy. Po tym prześwietleniu lekarz stwierdził, że mam naderwane więzadło i muszę koniecznie udać się do ortopedy. Ortopeda stwierdził to samo, że więzadło jest naderwane i że mam również wady zwyrodnieniowe. Polecił mi rehabilitację i nieobciążanie ręki, co wydaje się mało możliwe z uwagi na moją pracę. Wróciłem właśnie do Anglii. Tutejszy lekarz stwierdził, że wszystko ze mną dobrze, więc proszę mi pomóc, co mam tu zrobić, jak domowym sposobem poradzić sobie z tym więzadłem. Dziękuję bardzo! Jerzy, lat 28, Bristol, UK

Niestety, nie ma domowych sposobów na wyleczenie zerwanego więzadła (zakładąjąc, patriotycznie, trafność "polskiej" diagnozy). Można wyłącznie próbować łagodzić dolegliwości bólowe (najprzeróżniejsze mazidła konwencjonalne - diclofenac, ketopom, piroxicam; i paramedyczne - Amol, maść bursztynowa, Ichtiol; stosowanie nagrzewania - lampa sollux, bioptron np. Zeptera, koc elektryczny). Niektórzy pacjenci stosują medycynę ludową (okłady z liści kapusty) lub wschodnią (akupunktura) - osobiście jestem do tego typu metod nastawiony sceptycznie. Oczywiście dobrze by było nie przeciążać ręki (szybsze i łatwiejsze "zabliźnienie się" uszkodzonego więzadła).

Mój problem tkwi w uciążliwych bólach stawów biodrowych. Mam 16 lat i jestem po obustronnym zwichnięciu stawów biodrowych (miałem wtedy niecały roczek). Ostatnio kontuzja ta zaczęła się odnawiać. Lekarz ortopeda zalecił mi wkładkę ortopedyczną pod prawą stopę, która jest niewiele dłuższa od lewej. Przed tą wizytą miałem bóle w prawym biodrze, lecz teraz mam bardzo silny ból w lewym biodrze. Nie wiem, czym on może być powodowany? Co z tym zrobić i czy da się ten ból wyeliminować? W jaki sposób? Pozdrawiam! Rafał, lat 16, woj. podkarpackie

Dolegliwości bólowe dotyczące stawów biodrowych lokalizowane są zazwyczaj w pachwinach. W Pana przypadku wystarczającym powodem jest przebyta choroba. Zazwyczaj stosuje się leczenie rehabilitacyjne, doraźnie - leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. W wielu przypadkach pomocne jest leczenie operacyjne. Jeśli natomiast ból lokalizuje Pan w pośladku, na tylnej lub zewnętrznej powierzchni uda to należy wziąć pod uwagę lędźwiowy odcinek kręgosłupa jako ewentualną przyczynę Pańskich dolegliwości.

21-02-2007

Lek. med. Jarosław Kabuła, ortopeda, 03-05-2009, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe