PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW
Strona główna » Doniesienia Listonosza » Ortopeda » Kłopot z kolanem mam od półtora roku. Problem z le…

Kłopot z kolanem mam od półtora roku. Problem z lewą stroną biodra. Nie chcę więcej urosnąć

DONIESIENIA LISTONOSZA. ORTOPEDA, TRAUMATOLOG

Lek. med. Jarosław Kabuła, ortopeda

zdrowemiasto.pl | dodane 16-06-2009

Lek. med. Jarosław Kabuła, ortopeda
 
Za dwa tygodnie będę w W-wie. Kłopot z kolanem mam od półtora roku. Po tym jak się przewróciłam w 2005 (jesienią) i 2006 (wiosną) roku nie mogłam doprosić się badania USG. Miałam robione prześwietlenie, ale go nie posiadam. Było różnie, ale ból jest zawsze: i w dzień, i w nocy. Był okres, że wcale nie mogłam chodzić. Drugi miesiąc biorę witaminy i gimnastykuję się. Jest ciut lepiej, ale czy na stałe - nie wiem. Jakie badania muszę wykonać, aby szybko dowiedzieć się, co mi jest? Czuję jakby moje mięśnie były skulone i widzę ich zanik w łydkach. Katarzyna, lat 62, Yorkshire

Najlepiej byłoby zacząć od badania ortopedycznego (wówczas precyzyjnie można byłoby określić rodzaj badań dodatkowych, w innym przypadku naraża się Pani na niepotrzebne naświetlania promieniami X oraz nadmierne wydatki).
Jednakowoż zazwyczaj:
 1. Diagnostykę rozpoczyna się od standardowych projekcji RTG (a-p, boczna)
 2. Ostatnimi czasy często wykonuje się badanie USG stawu kolanowego (uwaga: wymagany aparat z sondą o odpowiedniej czułości oraz diagnosta z odpowiednim doświadczeniem - wg. moich danych szacunkowych zazwyczaj 2-3 takich diagnostów na jedno województwo, Warszawa może te proporcje zawyżać)
 3. Czasami wykonuje się dodatkowe projekcje radiologiczne: osiowe rzepek, tunelowe kolana, radiogramy czynnościowe
 4. Przy ocenie elementów więzadłowo-torebkowych, łąkotek, chrząstki stawowej bardzo przydatny jest rezonans magnetyczny (wskazany jest aparat z przystawką dla oceny stawów)
 5. Dla zobrazowania elementów kostnych tworzących kolano zazwyczaj używa się tomografii komputerowej
 6. W sporadycznych przypadkach korzysta się również ze scyntygrafii
Mam okropny problem z lewą stroną biodra. Wygląda tak, jakby była wysunięta kość i trochę odstaje a przez to lewy pośladek jest mniejszy od prawego. Nie wiem, czy da się coś z tym zrobić, żeby wyglądało to normalnie? Proszę o pomoc. Dorota, lat 18, Łódź

Taka asymetria miednicy może wynikać z choroby samego biodra (zazwyczaj dysplazji stawu). Wówczas niewiele można zrobić - to schorzenie występujące w życiu płodowym i niemowlęctwie. Czas jego leczenia już u Pani minął. Prawdopodobnym jest również wtórna asymetria miednicy względem skrzywionego kręgosłupa (sytuacja częstsza i jak najbardziej jeszcze nadająca się do leczenia). Proponuję w miarę szybką wizytę u lekarza ortopedy lub lekarza rehabilitacji medycznej.

Moim problemem jest to, że mam 13 lat i... 180 cm wzrostu! Nie chcę już rosnąć! Nie miesiączkuję jeszcze. Moi rodzice są wysocy, ale ja nie chcę więcej urosnąć. Czy są jakieś hormony, które zahamują wzrost? Do kogo udać się po poradę? Edyta, lat 13, Katowice

Pani Edyto! "Zabawa" hormonami może przynieść opłakane skutki, nie polecam podejmowania takich prób samodzielnie. Z medycznego punktu widzenia można by ten problem przedyskutować z lekarzem o specjalności z endokrynologii. Jednakoż genetyka ma w takiej kwestii sporo do powiedzenia - proponuję również rozpatrzenie sytuacji, co będzie jeśli jednak jeszcze troszkę Pani urośnie. I tak, nieco z humorem:
 • przerastając innych nie musi się Pani wspinać na palce, aby zobaczyć coś z ostatniego rzędu
 • z łatwością wyjmuje Pani ubrania z najwyższej półki w szafie
 • przy pewnej dozie gibkości rokuje Pani szanse olimpijskie w kilku dyscyplinach sportu
 • może Pani bez wysiłku spoglądać na innych z góry (w przyszłości może nawet na szefa?)
 • Proszę szukać pozytywów, być optymistycznie nastawioną do siebie i swojego wzrostu.

21-06-2007

Lek. med. Jarosław Kabuła, ortopeda, 16-06-2009, zdrowemiasto.pl

Poinformuj znajomych o tym artykule:

REKLAMA
hemoroidy Krakow
Leczymy urazy sportowe
hemoroidy szczelina odbytu przetoki zylaki konczyn dolnych
------------

REKLAMA
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
Czytaj
REKLAMA
Leczymy urazy sportowe